FACESTARŽivotní stylVĚDĚLI JSTE, ŽE JSOU BEZPEČNOSTNÍ PRVKY NA AKTOVKÁCH POVINNÉ? ZKONTROLUJTE, CO NOSÍ...

VĚDĚLI JSTE, ŽE JSOU BEZPEČNOSTNÍ PRVKY NA AKTOVKÁCH POVINNÉ? ZKONTROLUJTE, CO NOSÍ VÁŠ MALÝ ŠKOLÁK

 

 

Každý rodič má zdraví a bezpečí své milované ratolesti na prvním místě, proto by tuto prioritu neměl opomíjet ani při výběru té správné školní výbavy. Kromě atraktivního designu, maximální funkčnosti a zdravotní nezávadnosti jsou důležitou součástí každého školního batohu či aktovky právě bezpečnostní prvky. Nejsou jen důležité, jsou dokonce povinné – jejich množství i podoba je totiž určena zvláštní normou.

Přesto existují značné rozdíly mezi jednotlivými typy a značkami školních tašek co do vybavenosti a kvality provedení těchto prvků. Výjimkou bohužel nejsou případy, kdy nejsou tyto bezpečnostní standardy dodržovány. V obchodech nebo na internetu tak klidně můžete narazit na školní brašny, které jsou v tomto směru nevyhovující a mohou ve svém důsledku přispět k neuspokojivé ochraně vašich dětí. Nedostatečné ochranné prvky patří u školních tašek dokonce k nejčastějším problémům zjištěným nezávislými objektivními testy.

Druhy bezpečnostních prvků

Existuje několik typů bezpečnostních prvků – řadíme mezi ně výrazné barvy, reflexní pruhy či nášivky a odrazky. Všechny mají za úkol chránit děti v silničním provozu, zejména pak za snížené viditelnosti, kdy riziko úrazu bývá vyšší. Rozhodující je také umístění a velikost – minimálně 20 % čelní plochy by mělo být provedeno v signální barvě. Reflexní plochy by kromě přední části měly být umístěné také na bočních stranách. Je to totiž právě tento úhel pohledu, který se řidiči vozidla naskytne v případě, že vaše dítě přechází nebo přebíhá přes silnici.

Zvláště v situaci, kdy je hůře viditelné či se pohybuje na neočekávaných místech mimo přechod, je to právě bočně umístěný bezpečnostní prvek, který řidiči umožní na vzniklou situaci rychle reagovat. Reflexní materiály se po osvícení světlem z reflektorů rozzáří a upozorní jedoucí automobil na dostatečnou vzdálenost dopředu. Mohou tak zabránit nešťastné nehodě.

Pro kvalitu nemusíte daleko

Je dobré vědět, že nejste při výběru odkázáni pouze na masové zahraniční dovozce školních tašek s často laciným a z hlediska trendů pomíjivým designem. Sehnat špičkový batoh na míru vašim požadavkům i takový, který si váš potomek oblíbí a zároveň bude splňovat požadovaná kritéria, je možné i u ryze českých výrobců. Navíc i takový, který z hlediska zajištění bezpečnosti vašeho malého školáka dalece předčí požadované normy.

Zdraví je jen jedno, proto bychom si ho měli patřičně opečovávat. Naše volba by měla být o to zodpovědnější, že se jedná o naše děti, které zatím nemají věk ani rozum na to, aby tak činily samy za sebe.

Související články