FACESTARŽivotní stylUŽ ZÁDNÉ SLOUPY V HLAVĚ! STAŇTE SE HVĚZDNÝM RODINNÝM FOTOGRAFEM, PORADÍME JAK...

UŽ ZÁDNÉ SLOUPY V HLAVĚ! STAŇTE SE HVĚZDNÝM RODINNÝM FOTOGRAFEM, PORADÍME JAK NA TO!

Na rozmazané šmouhy, neostré obličeje, „useknuté“ části tělapod. se dívat nechceme. Poradíme vám 10 základních tipů,jak pořídit takové fotografie, které vám budou ostatní závidět.

Na rozmazané šmouhy, neostré obličeje, „useknuté“ části tělapod. se dívat nechceme. Poradíme vám 10 základních tipů,jak pořídit takové fotografie, které vám budou ostatní závidět.

1. Kdykoli je to možné, používejte stativ

Lidé bývají nervózní, když je fotografujete. Někteří jsou dokonce přímo vyděšení a jiní vám neustále připomínají, že fotografování nesnáší. V tu chvíli záleží na vás, zda se budou lidé během fotografování lépe a zda se uvolní. To je ovšem těžké, pokud jste sami nervózní, zvláště když nemáte s portréty mnoho zkušeností.

Když máte fotoaparát na stativu, vše se automaticky zpomalí. Pro vás to bude šance zkontrolovat kompozici, provést co nejlepší nastavení fotoaparátu a zkrátka všechno dělat v klidu a s rozmyslem. Také můžete s fotografovanými udržovat oční kontakt, protože se nemusíte stále dívat do fotoaparátu.

2. Pokud to váš fotoaparát umožňuje, používejte manuální režim

Dobře si vyberte místo i denní dobu, kdy budete fotit. Když si pak manuálně nastavíte expozici, nemusíte už nic měnit. V automatickém režimu může fotoaparát pro každý snímek použít trošku jiné nastavení, což není dobře. Všechny snímky by měly být vyfoceny stejně, protože si tím ušetříte spoustu práce, až budete snímky editovat.

and

3. Zamkněte zaostření

Stejně, jako není dobré měnit nastavení expozice, není dobré ani měnit zaostření. Buď používejte manuální ostření, nebo je zamkněte. Pokud si s tímto krokem nevíte rady, podívejte se do manuálu k fotoaparátu. Jestliže máte fotoaparát na stativu, opravdu nemusíte nic měnit.

4. Dobře rozmístěte hlavy

Řada hlav ve stejné výšce je nudná. Rozmístěte lidi tak, aby hlavy byly v různých výškách a nikdy nebyli vedle sebe dva lidé stejně vysoko. Používejte k tomu rekvizity – někoho posaďte, jiného postavte tak, aby jejich pozice přirozeně zapadla do celkového prostředí. Pěkné nebude, ani když menšího postavíte přímo před většího. Dbejte na to, aby mezi jednotlivými obličeji vedly úhlopříčné spojnice.

5. Lidé by měli zaujímat přirozené pozice

Když lidi rozestavíte, mají tendenci strnule stát. Je třeba je navést, aby zaujali takovou pozici, která vypadá přirozeně. Nikdo přirozeně nestojí rovně jako prkno. Můžou přesunout váhu na jednu nohu a vychýlit bok směrem ven, nebo dát ruku do kapsy, ale palec by měl být vidět. Jinak ji zastrčí hluboko, a to také nevypadá přirozeně. Sedící muž může mít jednu nohu výše a trošku se pootočit, abyste nezabírali přímo jeho klín.

and

6. Děti jsou děti

Nechte děti být přirozené. Když jim řeknete, aby se „hezky usmívaly“, budou se přehnaně šklebit. Lepší je přirozeně děti rozesmát – vydávat legrační zvuky a dělat na ně obličeje.

and

7. Rozestavte lidi tak, aby jim pozice lichotila

Někdy je třeba, aby lidé zaujali takovou pozici, která potlačí jejich příliš výrazné přirozené rysy. Kdo má dvojitou bradu, měl by být fotografován z trošku větší výšky. Bouli na nose schováte, když se bude dotyčný dívat jedním směrem, a ne tím druhým. Pokud fotíte pár s rozdílnou tělesnou hmotností, nechte vyššího (většinou muže) lehce se rozkročit. Prostorově opravdu výrazné osoby položte do trávy a přidejte k nim děti. Všechny „nepříjemné“ partie schováte.

8. Rozjasněte oči

Vyhněte se přímému slunci. Ideální je doba asi hodinu před setměním. Světlo nebude tak ostré a často bývá i více rozptýlené. Ostré světlo většinou způsobí, že budou oči příliš tmavé. Oči by měly světlo odrážet. Pokud neodrážejí, není ho dostatek.

9. Výraz je důležitý

Fotograf občas musí být trochu klaun. Přirozený výraz (nemusí to být přímo rozesmátý obličej), dělá nejlepší fotografie. Povídejte lidem něco, udržujte s nimi kontakt. Nenechte rodiče, aby se dívali, co právě dělají jejich děti.

and

10. Neberte to příliš vážně

Fotografování musí být zábava. Nechte lidi klidně vyplazovat jazyk a dělat komické obličeje. Pak se uvolní a budou se přirozeně smát.

Pěkné fotografie zůstanou jako památka i pro další generace, ať už si je pak budete předávat vytištěné, nebo na digitálním médiu. K pořizování kvalitních fotografií samozřejmě patří i kvalitní fotoaparát.

Nové fotoaparáty Canon z řady PowerShot a IXUS můžou být tím pravým. Tři nové modely PowerShot se superzoomem (PowerShot SX530 HS, PowerShot SX710 HS a PowerShot SX610 HS) můžete použít jak na fotografování portrétů, tak na přiblížení vzdálených objektů. Jejich univerzálnost dovoluje skutečně širokou škálu využití a pořídíte s nimi kvalitní snímky.

andand

Fotoaparáty IXUS 160, IXUS 165 a IXUS 170 zjednodušují zachycení oblíbených situací, od nočních dobrodružství s přáteli až po výpravy v rodném městě. Výsledkem jsou snímky s úžasnými detaily. Nové kompaktní modely jsou nejmenší fotoaparáty, které společnost Canon kdy vyrobila. Snadno vklouznou do každé kapsy a díky skvělému 12násobnému (IXUS 170), respektive 8násobnému (IXUS 160 a IXUS 165) optickému zoomu mohou fotografové věnovat veškerou svoji pozornost zaznamenávané akci.

Další informace o těchto fotoaparátech najdete na webových stránkách www.canon.cz.

Související články