Úspěšnější hojení po zákroku i stomatologa. Jak se o to postarají enzymy?

Storyblocks

Znáte někoho, kdo se těší na „návštěvu“ zubařského křesla? Není divu, bojíme se bolesti a také víme, že jakékoliv řešení problému v ústech se může zkomplikovat. Hojení pak trvá mnohem déle.  Můžeme ho sami něčím ovlivnit?

Ke stomatologovi většinou přicházíme se zubním kazem, zánětem nebo s potřebou nahradit chybějící zuby. Estetická medicína nabízí stále nová řešení. Jak se s nimi vyrovná náš organismus? To není možné dopředu přesně odhadnout. Tělo si musí poradit s hojením rány třeba po vytržení zubu nebo během procesu zavádění implantátu. Organismus také může reagovat na cizorodé látky.

Zánětem se tělo brání

Napuchlá tvář a pulsující bolest jsou jasným signálem, že zhojení je v nedohlednu. Zánět sice neznamená pro tělo jen to nejhorší, protože patří mezí obranné reakce. Ale není to s ním jednoduché. To, jestli bude někdo více a jiný méně náchylný k rozvoji silného zánětu, hodně souvisí s jeho imunitním systémem.

Při hojení ran pomáhají i enzymy

Naději v procesu úspěšnějšího hojení ran nám dávají proteolytické enzymy (enzymy štěpící bílkoviny), které má každý z nás ve svém těle. Působí proti otokům a usměrňují průběh zánětu tak, aby splnil svůj účel a rychle odezněl. Aby se tento efekt mohl rozvinout naplno, lze dodat enzymy i zvenčí prostřednictvím léků systémové enzymoterapie. Právě tato možnost se nabízí i při zákrocích u stomatologa. 

Enzymy omezují vznik otoků a urychlují jejich vstřebávání, zkracují dobu hojení, zmírňují bolest a posilují oslabenou imunitu. Enzymoterapie také sníží výskyt pooperačních komplikací, jako je hnisání rány apod. Je proto vhodná po chirurgických výkonech, trhání zubů, resekcích, extrakcích zubů moudrosti i při otocích dásní.

!!! U bakteriálních zánětů enzymoterapie nenahrazuje léčbu antibiotiky, ale při současném podávání s antibiotiky podporuje jejich průnik do tkání a zlepšuje tak efekt léčby.

Potvrzeno klinickými studiemi

Ve Vídni zapojili do klinické studie 80 pacientů, kterým stomatologové odstranili z dolní čelisti neprořezaný zub moudrosti. Dva dny před operačním výkonem začali pacienti užívat lék Wobenzym a pokračovali v užívání do sedmého dne po operaci. Téměř v devadesáti procentech případů byla tato podpůrná léčba úspěšná. Už od prvního dne po operaci se u nich omezily všechny průvodní komplikace – zduření, krevní výrony, otoky a obtíže s polykáním.

Laboratorní výsledky potvrdily rychlejší ústup zánětu než u skupiny pacientů, kteří Wobenzym nedostávali. Do studie s Wobenzymem se zapojilo i pracoviště v Praze. Pacienti jej užívali po chirurgické extrakci zubů moudrosti, resekci kořenového hrotu zubu a po zavedení implantátů. U všech se zmírnila pooperační bolest, zmenšily se otoky a rány se hojily bez komplikací.

 Wobenzym je tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.