Ukončeno! Božská káva každý den? Jedině v dárkovém balení v luxusním hrníčku!

Určitě se shodneme  na tom, že pití kávy je pro nás každodenním rituálem, který doprovází příjemné chvíle našeho života. Moment s voňavým šálkem nám dává možnost prostě si oddychnout od práce, odpočívat při knížce či v okruhu svých nejlepších přátel. Odkud se ale káva vlastně vzala?

Určitě se shodneme  na tom, že pití kávy je pro nás každodenním rituálem, který doprovází příjemné chvíle našeho života. Moment s voňavým šálkem nám dává možnost prostě si oddychnout od práce, odpočívat při knížce či v okruhu svých nejlepších přátel. Odkud se ale káva vlastně vzala?

Něco málo z historie kávy

Nejstarší zmínka o kávě pochází z 9. století z Etiopie a Keni, na jejichž území rostou kávovníkové keře až do dnes. O objevení této rostliny vypovídají četné legendy, které se odehrávají v dálném Orientu. Legenda praví, že arabský pastevec jménem Kaldi pásl své kozy v jemenských horách. Jelikož se pastviny táhly až za obzor, pastevec jim každý den dopřával jiná místa k pastvě. Jednoho dne kozy spásly zvláštní červené plody z neznámých keřů, po kterých pak skákaly a dováděly mnohem déle než jindy.

Tato příhoda se brzy dostala do nedalekého kláštera, kde místní řeholníci červené bobulky sesbírali a začali z nich vařit nápoj, který je udržel déle vzhůru při jejich nočních modlitbách. Jelikož viděli v bobulích pozitivní účinky, začali se jimi zásobovat. Aby se jim bobule nezkazily, uchovávali je sušením nad ohněm. Jednoho dne při „nešťastné“ náhodě jim várka bobulí do ohně spadla. Řeholníci se velmi podivovali, proč zuhelnatělé boby tak lahodně voní. Tedy je z popela posbírali, pomleli a připravili kávu v té podobě, jak ji my nyní důvěrně známe. 

Příprava kávy

První zmínky o přípravě kávy se datují kolem 15. století. V té době byla v Istanbulu otevřena úplně první kavárna na světě. Právě díky ní i dalším, které postupně vznikaly, se káva stala velmi oblíbeným a hojně vyhledávaným nápojem. A vy si nyní můžete vysoutěžit hned několik lahodných druhů káv a navíc vám k tomu dáme stylové hrníčky.and

O co soutěžímeand

1 ks bez kofeinu

1 ks Tanzanie

1 ks Indonesie

1 ks Indie

2 ks Ethiopie

2 ks Guatemala

and1 ks Costa Rica

1 ks Brasilia 

Soutěžní otázka zní:and

Nero Caffé Single Origin Indonézie Java Blawan byla vyrobena ve spolupráci s pražírnou

a) Frolíkova pražírna kávy

b) Barzzuz

c) Elicsire

Nápovědu a další úžasné druhy káv najdete najdete na webových stránkách společnosti Datart.

Správné odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu soutez@facestar.cz, do pole předmět napište „NERO“, dále nezapomeňte uvést své jméno a příjmení, kontaktní adresu a telefonní spojení. Soutěž probíhá od 3.12. do 23.12. 2016. Vyhrává každý 100. email se správnou odpovědí v pořadí. Soutěžíme o 10 balíčků exkluzivní kávy.

Gratulujeme a výhry posíláme: Jana T., Písek, Aleš B., Jihlava, Lenka N., Litvínova, Daniel H., Český Krumlov, Alena V., Ostrava.