Údržba trávníku? Nezapomínejte na vertikutaci, bez ní se tráva dusí!

V zimním období se v trávníku, ze zbytků posekané trávy, plevele a mechu, utvoří špatně propustná vrstva, zvaná travní plsť. Pokud ji neodstraníte, hrozí, že nepustí k vašemu trávníku dostatek vláhy, zabrání průniku živin ke kořenovému systému a brání výměně plynu. Vašemu trávníku hrozí pod vrstvou plsti postupné zadušení. Může se to projevit až v létě, kdy tráva začne řídnout, žloutnout, zarůstá plevelem a mohou se v ní rozbujet nebezpečná houbová onemocnění a plísně.

Pravidelná jarní údržba trávníku

Abyste trávník udrželi v plném zdraví, je dobré začít sezónu vertikutací – nepropásněte vhodný čas, ten začíná v březnu a trvá až do května. Prvním krokem je to, že stávající trávu sekačkou posekáte na výšku tří až čtyř centimetrů. Pak je nachystaná na vertikutaci.

A co to vlastně vertikutace je? Rozhodně si ji nepleťte se srovnáváním terénu, nebo odstraňováním nerovností pozemku. O tom to rozhodně není. Vertikutace je, velmi jednoduše řečeno, rozřezání trávníkového drnu, při kterém se z něj současně odstraní odumřelé části rostlin a zmíněná travní plsť, trávník se provzdušní. Zářez by přitom měl jít do hloubky asi 3 mm. A jak vertikutaci provést?

Vyberte si vhodné pomocníky!

Majitelé malých zahrádek si vystačí s vertikutačními hráběmi – ty ale doporučujeme jen v případě, že trávník nemá víc, jak padesát metrů čtverečních, protože pak už je čas na vertikutáror, který vám ušetří práci a námahu – tedy elektrický či bezinový.

Například WOLF-Garten má v nabídce vertikutátory pro každého – a výhodou je, že jde o pomocníky vysoké kvality a spolehlivosti, díky kterým bude vertikutace provedena precizně a spolehlivě. Právě proto jsme našli pár tipů právě u nich.

VS 302 E
and

Elektrický vertikutátor pro menší plochy. Má pracovní šířku 30 cm, výkonným motorem 1 200 W a centrálně pětinásobné nastavení hloubky. Důležitý je i dostatečný objem sběrného koše – tedy 35 litrů. Všimněte si možnosti nastavit hloubku řezu – je to důležité proto, že je ovládání pohodlnější, ale lze se lépe přizpůsobit potřebám trávníku a současně lze reagovat na opotřebení nožů během provozu.

VA 346 E

andElektrický vertikutátor s pracovní šířkou 34 cm, výkonnějším motorem 1 600 W, centrálně pětinásobné nastavení hloubky a sběrný koš s objemem 45 litrů.  

VA 357 Band

Benzínový vertikutátor pro velké plochy, s pracovní šířkou 35 cm, motorem B&S 550 Serie o objemu127 cm³, s otáčkami 3 600 / min, centrálně šestinásobné nastavení hloubky a sběrným košem o objemu 45 litrů. Benzinové stroje WOLF-Garten standardně nabízí vertikutační válec vybavený kombinací nožů a pružinek – tento systém odstraní travní plsť zvláště pečlivě.

A nezapomněli jsme ani na majitele pozemků, které mají takovou rozlohu, že na to stačí lidská síla – tedy těch, kterým postačí vertikutační hrábě – k těm je zapotřebí říct, že i ony dokáží trávník dostatečně provzdušnit a odstranit mech. Jsou to například vertikutační hrábě WOLF-Garten UG-M 3 s pracovní šířkou 30 cm, extra pevnými zuby a výkyvnými vertikutačními noži v ložiskách.

Vertikutací to nekončí

Máte pocit, že jste si vertikutací trávník spíš zničili, než oživili? Rozhodně to tak není a brzy se můžete těšit na to, jak se trávníku začne dařit a zacelí se. Zvlášť, když to podpoříte použitím kvalitního dlouhodobě působícího trávníkového hnojiva. A jak vybrat to pravé? Odborníci pro optimální výživu trávníku doporučují používat dlouhodobě působící trávníková hnojiva. Obsahují všechny důležité prvky pro výživu trávníku – tj. dusík, fosfor, draslík a hořčík, přičemž jejich obsah a vzájemný poměr je speciálně upraven pro potřeby optimálního vyživení. Složení ocení váš trávník, vás zas potěší fakt, že dlouhodobá hnojiva se aplikují pouze 2x až 3x za sezónu!

and