FACESTARŽivotní stylUDĚLEJTE SI LETOS VÁNOCE JINAK! INSPIRUJTE SE TRADICEMI Z INDIE ČI ARGENTINY!

UDĚLEJTE SI LETOS VÁNOCE JINAK! INSPIRUJTE SE TRADICEMI Z INDIE ČI ARGENTINY!

Argentina

Argentina

V Argentině je v prosinci teplo, takže lidé zdobí vánoční stromky bavlnou, která má připomínat sníh. Na dveřích domovů spatříte červenobílé girlandy. 24. prosince se jí, samozřejmě venku, protože je teplo, pečený krocan, vepřové, nebo dokonce páv. Dárky rozdávají mágové (v naší tradici tři králové) až 6. ledna.

Čína

V Číně o Vánocích děti chodí do školy a dospělí do práce. Ačkoli to není křesťanská země, některé zvyky se však i tam zachovávají, zvláště ve velkých městech a západních koloniích, jako je Hongkong.

and

Vánočním stromkům se říká stromky světla a jsou zdobeny papírovými květinami, řetězy a barevnými papírovými lampionky se svíčkami. Dárky tam nosí starý muž Tun Čche Lao-žen.

Německo

V Německu můžeme po celý advent vidět za okny svícny, adventní věnce, hvězdy a malé betlémy. Dárky nosí dětem Ježíšek stejně jako u nás a velkou tradici mají vánoční trhy. Stejně jako my slaví Mikuláše, ale doprovází ho čeledín Ruprecht.

Indie

Indie je další zemí s jinou než křesťanskou tradicí, kde se některé vánoční zvyklosti dodržují. Patrně je to pozůstatek z doby, kdy byla Indie britskou kolonií. Zdobrí se banánovníky či mangovníky a venku se zavěšuje betlémská hvězda.

and

Itálie

Itálie je křesťanskou zemí, a tak je tam tradice adventu a Vánoc velmi silná. Během předvánočního období můžeme vidět ohňostroje, slavnostní ohně a slyšet veselý zpěv koled. Rodiny chodí na vánoční trhy, staví betlémy a zdobí stromky. Dárky nosí Babbo Natale (Vánoční tanínek), Ježíšek nebo čarodějnice Befana.

Švédsko

Ve Švédsku je populární svátek sv. Lucie, který připadá na 13. prosinec. Ve Skandinávii je zima velmi temné období a možná právě proto je tam tento „svátek světla“ tak oblíbený. Lucie chodí od rána koledovat po domech, školách i pracovištích. „Velkou“ lucii v čele průvodu s korunou se svícemi na hlavě doprovází „malé“ dívky se svící v ruce, chlapci s hvězdou na tyčce, perníkoví panáčci a vánoční skřítci.

Vánoce patří rodinám s dětmi

Celý svět spojují ve vánočním čase stejné myšlenky. Ať jsou lidé věřící či nevěřící, všichni si rádi připomínají důležitost rodiny a nadělují dárky dětem. Na rodiny s dětmi a na charitu se letos zaměřuje i pražské Centrum Černý Most, v němž vyrostl největší vánoční stromek ve střední Evropě postavený z kostek stavebnice LEGO.

and

Centrum pro své zákazníky připravilo Noční nakupování s prodlouženou otevírací dobou do 22 hodin, které proběhne od 21. do 23. prosince. Kouzelnou vánoční atmosféru navodí koncert úspěšného zpěváka z talentové soutěže Matěje Vávry a představení baletní přípravky (21. prosince), vystoupení dětského sboru a gospelového souboru (22. prosince) či vánočního kvartetu GMHS (23. prosince). Návštěvníci Centra Černý Most mají až do 18. prosince navíc možnost podpořit sbírku Nadačního fondu Kapky naděje zakoupením obrázku Čtyři kapky štěstí, a v předvánočním čase tak pomoci nemocným dětem.

Oblíbená divadélka, představení a tance pro děti pokračují v Centru Černý Most i v průběhu prosince a ledna. 17. prosince všechny potěší speciální loutkové představení souboru Marionet složeného z potomků slavného loutkaře Matěje Kopeckého, kteří malým i velkým návštěvníkům se svými vzácnými historickými loutkami zahrají příběh Cesta kolem světa.

Související články