Turecko: 19 věcí, které byste o této zemi vědět!

1. Turecko není Arábie

Opravdu Turecká republika nemá nic společného se Saudskou Arábií, už jak název napovídá Turecko je demokratickou republikou, Arábie je království. Navíc arabské státy ani nesousedí s Tureckem, to už raději řekněte, že Německo je Turecko jelikož zde žije téměř 3 milióny Turků.

2. Turečtina není arabština

Další poznatek, kteří lidé ve světe neví. Turečtina je jazyk turkický a je geneticky příbuzná například s kazaštinou, uzbečtinou nebo tatarštinou, zatímco arabština je spřízněna s hebrejštinou.

Arabština: العربية    Turečtina: türkçe

3. V Turecku nemají velbloudy

Často jsem se setkala s tím, že mi lidé říkali „prodá tě ten tvůj Turek za velblouda“, což mě vždycky hodně pobaví, jak nevzdělaní lidé mezi námi jsou. Opravdu velbloudi v Turecku nejsou, tohle není Egypt.

4. Turci nejsou barbaři

V evropských očích byli po staletí Turci viděni jako nájezdní barbaři a dobyvatelé a někteří lidé si to myslí dodnes. Turci toto označení přímo nesnáší. Představte si, že vám někdo říká, že jste „Rusák“ nebo „komunista“.

5. Ženy mají svá práva!

Turecko bylo jednou z prvních zemí, která dala ženám volební právo, a to konkrétně v roce 1930, zatímco například ve Švýcarsku smějí ženy volit až od roku 1971. A věřte mi, jako v každé domácnosti, poslední slovo má vždy ženská! 

6. Ne všechny ženy jsou zahalené

Ženy nechodí zahalené od hlavy až k patě. Většina z nich se obléká stejně jako evropské ženy a dokonce i mnohem lépe. Turkyně milují módu, pečují o své vlasy, nehty a za make-up utrácí spousty peněz. Některé muslimky nosí na hlavě šátek, však vždy sladěn s celým outfitem.

7. Turecká káva a čaj

Pravý turecký čaj

Český „Turek“ nemá s tureckou kávu nic společného – tedy kromě názvu. Takže Turka určitě nepřesvědčujte, že český Turek je stejný jako jejich káva. To samé platí pro Turecký čaj; nezaměňujte s obyčejným černým čajem. Turci svůj čaj připravují ve zvláštní čajové soupravě a hodně sladí. Citron ani mléko se do čaje nepřidává. Čaj se v Turecku pije celý den a všude.

8. Každý Turek není terorista!

Ano, každý Turek je muslim a muslim=terorista? Opravdu a jak je možné, že tedy například Islámský stát nemá vůbec žádný problém zabít muslima. Teroristům je jedno, jakého vyznání či národnosti jste, navíc v Koránu je stejně jako v Bibli napsáno „nezabiješ“.

12 VĚCÍ, KTERÉ BYSTE MĚLI VĚDĚT O JAPONSKU, JEŠTĚ NEŽ SI KOUPÍTE LETENKY

9. Turecký Kebab (Kebap)

Pravý kebab

Tohle odhalení vám možná změní život, ale opravdu to, co jíte ve fastfoodech nemá s pravým kebabem nic společného. Evropané si pod pojmem kebab vybaví hlavně Döner Kebab, ale kebabů je neskutečná řada a většina z nich je z jehněčího či hovězího masa napíchnutého na rožni a podávaného s tureckým chlebem.

10. No tak jsou muslimové, no!

Většina obyvatel Turecka vyznává islám a často jeho velmi umírněnou a světskou verzi. Samozřejmě zde najdete menšiny křesťanů i ateistů.

11. Istanbul versus ČR

Největší město Turecka, NE hlavní; tím je Ankara a má až dvakrát více obyvatel než celá Česká republika. Patří mezi nejkrásnější města světa a rozkládá se na dvou kontinentech: Evropě a Asii. 

12. Turci jsou pohostinní

Naprostý rozdíl oproti Čechům a to na Turcích opravdu miluji. Turci jsou pohostinní, přátelští a starostlivý, někdy až moc. Málokdy se vám stane, že se na vás servírka bude tvářit kysele a prodavačka bude protivná. Turci si na rozdíl od nás práce váží.

13. Turci mají povinnou vojnu

Tak tento systém mi v Čechách vážně chybí, vojna, která z těch „máslíček“ udělá pořádné chlapi. Turci mají povinnou vojenskou službu. Samozřejmě studenti vysokých škol ji mají zkrácenou.

 14. Ach ten alkohol

turecká pálenka

Jestli si myslíte, že v Turecku se nepije a není tam žádný bar a diskotéka, tak se velice mýlíte (i já si to zprvu myslela). Turecká Rakije je výtečný turecký alkoholický nápoj alias anýzová pálenka. Islám sice alkohol zakazuje, ale Alláh přece nevidí pod střechu…

15. Kouří se jak o život

Kdo nekouří, není Turek. Ano, cigaretový průmysl v Turecku opravdu jede, kdo nekouří jako by nežil.

16. Nejsou sto let za „vopicema“!

Turecko je opravdu velice vyspělá země. Patří do G20 – skupina největších ekonomik světa. Často jsme se s přítelem hádali, kdo je vyspělejší, bohužel jsem s mojí milovanou ČR vždy prohrála, máme hold co dohánět.

17. Hrdí na svoji zemi!

Turecká vlajka

Od listopadu 1989 mám pocit, že Češi ztratili zájem o vlastenectví, což se Turkům upřít nedá. Turci jsou vlastenci jako „Brno“ (nebo spíše jako Ankara). Nejsou ten typ lidí, které když něco štve, sedí doma s lahváčem u televize a nadávají. Turci milují protesty a bojovat za svojí vlast. A turecká vlajka je pro ně posvátná!

LETNÍ SEZÓNA JIŽ ODSTARTOVALA! NASTAL ČAS POZNAT PRAVÉ PERLY EVROPY!

18. My Slovensko, Turci Ázerbájdžán!

Každá země potřebuje svého „bratra“. I Turci jej mají, je to Ázerbájdžán, podobný svým jazykem i kulturou.

19. Fotbal jako národní klenot!

Stadion na Letné je sice fajn, ale co takový stadion v Istanbulu. Turci fotbal milují; my máme Spartu a Slavii, oni mají Galatasaray a Fenerbahçe. Měli jsme to štěstí se na jeden takový zápas podívat a můžeme říct, že jsme z toho týden nespali.