Tunisko není jen koupání na Djerbě, země památek, skvělé kuchyně i kosmetiky

V El Jemu můžete navštívit zachovalé obří koloseum z římských dob.

Jak už napovídá náš nadpis, Tunisko má asi mnoho z nás spojené jen s letní sezónou a opalováním na plážích ostrova Djerba. Nic proti takové dovolené, ale žena, která by dovolenou v Tunisku strávila jen v hotelu a na pláži, by se o mnohé ochudila. Máme pro vás tipy, jak si návštěvu Tuniska co nejlépe užít.

Zajděte si na trh

Místní trhy, tedy „souky“, to je něco. Snad každé město trochu větší město má svůj trh, kde každý den panuje čilý ruch. Výtečné čerstvé i sušené ovoce, voňavé koření a místní kosmetika, přívěsky s rukou Fátimy a keramika, koberce, oblečení, výrobky místních zlatníků a kovotepců, prostě na co si vzpomenete. Určitě nezapomeňte smlouvat, považuje se to za správný bonton, nehledě na to, že úvodní ceny bývají většinou pořádně nadsazené.

Užívejte si místní kuchyni

V tuniské kuchyni jsou v harmonii středomořské a arabské vlivy. Většina jídel je pořádně kořeněná, plná zeleniny, Tunisané také milují vajíčka, cizrnu a ryby. Nejtypičtějším jídlem je kuskus, který se zde připravuje snad na tisíc způsobů, ale ten asi znáte. Tak proč nezkusit „brik“, tenkou smaženou palačinku plněnou vajíčkem, tuňákem a zeleninou.

Každé město a každý region má svou vlastní kuchyni. Například blízko pohoří Atlas si místní potrpí na křepelky, koroptve a zajíce, naopak pobřeží patří rybám a čerstvým mořským plodům. Nejlépe si je vychutnáte, když na chvíli odbočíte z vyšlapaných turistických tras a zajdete se do některé z menších útulných místních restaurací.

Mimochodem, v Tunisku má dlouhou tradici i vinařství.  Takže pokud navštívíte mys Bon, nezapomeňte ochutnat místní úrodu. Obzvlášť dobře se v Tunisku daří růžovému vínu, skvělé je ale i místní Chardonnay, Shiraz či Merlot.

Prohlédněte si památky

Milovnice historie si také v Tunisku přijdou na své. V hlavním městě Tunisu si můžete prohlédnout ruiny starodávného Kartága nebo největší muzeum místního umění Bardo. Za památkami se ale vyplatí popojet o kousek dál. Například v Kairouanu najdete turistům veřejně přístupnou Velkou Kairouánskou mešitu s porfyrovými sloupy, zachráněnými právě z trosek Kartága.

V El Jemu můžete navštívit zachovalé obří koloseum z římských dob. V Monastiru zase za pozornost stojí nejstarší arabská pevnost i mauzoleum prvního tuniského prezidenta Habiba Bourghiby. A pokud plánujete navštívit Sidi Bou, určitě nezapomeňte navštívit zdejší pohádkový palác Enejma Ezzahra, který také slouží jako koncertní síň a muzeum hudebních nástrojů.

Seznamte se s místní kosmetikou a módními doplňky

O místní kosmetice se dá opravdu říct, že je tradiční a přírodní. Populární arganový olej se sice vyrábí výhradně v sousedním Maroku, ale velmi často se zpracovává právě v Tunisku. Výpravu za kosmetikou si nejlépe užijete na polostrově Bon, který je proslulý zejména výrobou vonných olejů a parfémů. Nejčastěji se zde vyrábějí z pomerančů a kakostu, na výběr jsou ale i jiné tradiční vůně. Z Tuniska si také můžete přivézt henu či tradiční líčidlo kohl, které místní ženy používají místo řasenky. Tradičně se kolem očí nanášelo dikobrazím ostnem, vystačit si můžete ale i s kartáčkem.

Dlouholetou tradici má v Tunisu i zlatnictví a textilní průmysl. Pokud vám padne do oka některých z místních hedvábných kousků, určitě neváhejte a pusťte se do smlouvání. U zlatých šperků je dobré všímat si puncu. To nejryzejší zlato je označeno hlavou koně, naopak devítikarátové nese punc škorpiona. Ve městě Tabarka si můžete koupit tradiční korálové šperky. U těch je dobré nezapomenout na stvrzenku, bez ní si je domů nedovezete.

Čas vyrazit

Tunisko je skvělým cílem pro dovolenou, a to nejen během horké letní sezony. Jedná se o jednu z nejliberálnějších muslimských zemí. Alkohol se nesmí prodávat pouze v pátek, mladé ženy často nechodí zahalené. S mladšími Tunisany a s obchodníky se také většinou bezproblémově domluvíte anglicky. Takže pokud přemýšlíte o tom, kam letos vyrazíte na dovolenou, Tunisko je rozhodně výbornou volbou.