FACESTARŽivotní stylTRÁPÍ VÁS OBEZITA? TATO MODERNÍ METODA S NÍ JEDNOU PROVŽDY ZATOČÍ!

TRÁPÍ VÁS OBEZITA? TATO MODERNÍ METODA S NÍ JEDNOU PROVŽDY ZATOČÍ!

Proč se obezity bát?

Proč se obezity bát?

Možná nevíte, že prvním, kdo popsal nebezpečí spojené s obezitou, byl již řecký filozof a lékař Hippokrates, který věřil, že obezita není jen nemocí sama o sobě, ale je předzvěstí dalších. Dnes víme, že obezita může vést k závažným zdravotním problémům, až k předčasnému úmrtí. Obézním lidem hrozí cukrovka, zvýšený krevní tlak, srdeční selhávání, krátkodobé zástavy dechy během spánku, a dokonce je obezita spojena i se vznikem některých zhoubných nádorů, s poruchami plodnosti a depresemi.

Když nezabere dieta

Někteří lidé se s nadváhou či mírnějším stupněm obezity dokážou poprat sami. Hubnutí je pracné a vyžaduje velmi silnou vůli a pravidelnou aktivitu, ale přináší výsledky. V minulosti lidé zkoušeli i různé často nebezpečné metody, jejichž výsledkem však mnohdy bylo úmrtí. „Pacientům vždy radím se těmto experimentům vyhnout. Neexistuje žádná zázračná pilulka, nebo bezpracná dieta. Člověk musí opravdu chtít a pak toho může ve spolupráci s lékařem či dietologem dosáhnout,“ varuje před podobnými metodami MUDr. Aleš Bařinka.

and

Co je to bariatrická chirurgie

Pojmem bariatrická chirurgie se označují chirurgické výkony, které jsou nejúčinnější léčbou obezity. Její výsledky jsou u naprosté většiny obézních dlouhodobé, trvalé a vedou k výrazným hmotnostním úbytkům. Pro pacienty s vysokými stupni obezity neexistuje dlouhodobě spolehlivější a účinnější způsob léčby. „Chirurgická léčba je úspěšná u více než 80 % pacientů, což ostře kontrastuje s relativně nízkou úspěšností konzervativní léčby, kde naopak u více než 80 % obézních pacientů tato léčba dlouhodobě selhává,“ říká MUDr. Aleš Bařinka z Nemocnice Mělník.

Mezi bariatrické zákroky, které se u nás provádějí, patří např. adjustabilní gastrická bandáž žaludku (AGB), která sníží kapacitu žaludku jeho zaškrcením do tvaru nesymetrických přesýpacích hodin. Malé množství potravy rychle naplní malou horní část žaludku a pacient má pocit sytosti. Další metodou je plikace žaludku, při které se žaludek zmenší zahrnutím jeho stěny dovnitř. Sleeve gastreketomie je pak odstranění podstatné části žaludku, jeho tzv. velkého zakřivení. Výsledkem zákroku je zmenšený žaludek podobný rukávu u košile (sleeve). Tyto zákroky se v průběhu let staly vysoce bezpečnými a běžnými a jsou jedinou léčbou, u které bylo prokázáno výrazné snížení úmrtnosti nemocných. V České republice se jich ročně provede více než tisíc. Tato léčba je určena morbidně obézním pacientům, u kterých ostatní redukční metody nevedly k úspěchu. „Pacient si musí uvědomit, že bariatrická chirurgie představuje pomocný operační zákrok, ale zhubnout musí chtít především on sám. Proto je potřeba po operaci upravit svůj jídelníček a také životní styl. Více pohybu a dieta – to je ideální recept,“ uzavírá MUDr. Aleš Bařinka z Nemocnice Mělník, kterou provozuje společnost Mediterra.

and

 

Související články