FACESTARŽivotní stylTOHLE JSOU TŘI NEJVĚTŠÍ MÝTY O VAŠEM TRÁVNÍKU! PEČUJETE O NĚJ SPRÁVNĚ?

TOHLE JSOU TŘI NEJVĚTŠÍ MÝTY O VAŠEM TRÁVNÍKU! PEČUJETE O NĚJ SPRÁVNĚ?

Upravený trávník musí být posekaný

Upravený trávník musí být posekaný

Velkým mýtem je názor, že upravený trávník je nutně posekaný „na ježka“. Nic proti krásně střiženému golfovému greenu, ale pokud budete improvizovat se střihem trávníku, můžete získat ještě mnohem víc. „Odborníci uvádějí správnou výšku trávníku v rozmezí 3-4 cm a dává to v zásadě dobrý smysl. S výškou trávníku si však můžeme pohrát. Nemusíme se omezovat na nekonečné plochy se stejnou délkou trávy. Mnohem zajímavějšího dojmu docílíme, pokud využijeme možností moderních sekaček a nastavíme si k různým účelům různou výšku sečení a někde necháme trávu tak, jak je. Efektní může být například kousek „divočiny“ uprostřed jinak perfektně posekaného trávníku, případně odstupňované plochy trávy. To záleží na kreativitě „autora”,“ doporučuje Radovan Bureš, Briggs & Stratton.

V letním období, obzvláště ve větším suchu, byste však měli ponechat porost vyšší, aby lépe schraňoval vlhkost, jinak může hrozit nebezpečí vypálení. Na druhé straně v deštivých dnech je vhodné sekat častěji. Přihlédněte také k funkci, kterou trávník plní. Je-li okrasný, sečte častěji. Naopak jedná-li se o bežný užitkový porost, stačí sekat jednou týdně.

Čím častěji zaléváme, tím lépe

Není to pravda. Častá zálivka může škodit. Zejména se vyvarujte častému zalévání malým množstvím vody. Dosáhnete tak jen hlubokého růstu kořenů a v období sucha hrozí celkové uschnutí trávníku. Každopádně je vhodné trávník od jara do podzimu zalévat jednou týdně. Za nejvhodnější část dne je pokládán večer, kdy se voda tolik neodpařuje. Odborníci doporučují na každý metr čtvereční minimálně 5 litrů vody.

Existuje univerzální recept na krásnou zahradu

Nejnebezpečnějším mýtem je hledání spásného univerzálního receptu na dokonalou zahradu. Jaké květiny, keře a stromky mít na zahradě? Kam je umístit? Krásných a dobře upravených zahrad je tolik, kolik je názorů a každá zahrada nese vždy originální pečeť svého zahradníka. Nejen, že vás takové hledání vyčerpá, ale zároveň ztratíte šanci na jedinečnou zahradu. Nechte se proto inspirovat dobrými a prověřenými radami, ale celkový koncept vymyslete sami. Zorientujte se v nabídce, vyberte si, co se vám líbí, konzultujte nápad s odborníkem, ale hlavní je, aby vám zahrada vyhovovala a bylo vám na ní dobře. 

Související články