Tipy pro správné praní: Šest věcí, které nepatří do pračky

Praní je řehole a někdy i docela věda. Co vyprat s čím, jak se zbavit které skvrny, prostě nic, o by někdo dělal rád a s velkou chutí. Při praní se ale můžou stát chyby, které vám mohou zkazit náladu i oblíbený kousek šatníku. Jak ale píše server Prevention, některé věci prostě do pračky nepatří.

Polštáře z paměťové pěny

Jestli chcete zničit svůj polštář z paměťové pěny, dejte ho do pračky. Pěna totiž při praní ztrácí strukturu, snadno se může drolit i lámat. Radši se poraďte s visačkou o správné údržbě. Některé polštáře se dají vyprat v ruce ve studené vodě. Dobré je na to použít některý z antialergenních pracích prostředků bez parfému. Pokud ale nesnesou ani praní v ruce, stačí jednou či dvakrát do roka vzít houbičku s čisticím prostředkem a ručně vyčistit skvrny.

Oblečení s chlupy vašich mazlíčků

Psí nebo kočičí chlupy, s těmi je radost. Někdy i po krátkosrstém plemenu zůstane na šatech či na potahu křesla tolik chlupů, že by se z nich dal uplést svetr. Do pračky ale oblečení s chlupy nedávejte. V lepším případě je jen roznesete po ostatním oblečení v bubnu pračky. V horším se zaseknou v odtokových trubkách, čímž se snižuje efektivita praní. Srst radši odstraňte před praním z oblečení ručně nebo speciálním lepicím válečkem na čištění šatů. Pokud ani to nepomůže, zkuste prádlo vyprat samostatně na ten nejkratší cyklus s nejnižší teplotou a do pračky přidejte ubrousek do sušičky. S trochou štěstí skončí chlupy v něm, a ne v odtoku.

Podprsenky

Podprsenky jen tak naházené do pračky snadno ztrácejí tvar, vytahují se, nehledě na to, že háčky mohou snadno trhat ostatní prádlo. Daleko lepší je vyprat v ruce ve studené vodě a v co nejmenším množství pracího prostředku. Pak z nich vymačkejte vodu a usušte je na šňůře. Podprsenky sice jde jakž-takž v pračce vyprat, je ale třeba dodržovat několik pravidel. Háčky zapněte do sebe, a použijte co nejkratší program a co nejstudenější vodu. Pokud máte pračku s rotorem, můžete také podprsenky prát v pracích pytlích. Na sušení v sušičce ale radši zapomeňte.

Krajkové a vyšívané oblečení

V pračce krajky snadno zničíte či potrháte. Výšivky či různé korálky zase rády odpadávají, zvláště pokud jsou k prádlu pouze přilepené a ne přišité. Budeme opakovat obvyklou radu: Takové oblečení perte jen v ruce. A pokud na cedulce stojí „Čistěte zasucha“, raději je rovnou doneste do čistírny.

Extra velké textilie

Na praní potahů z velkých pohovek nebo třeba přikrývek pro dva radši zapomeňte. Nejen že se taková textilie může zamotat a poškodit, snadno si můžete zničit i pračku. Pokud se totiž takový kus látky zamotá okolo vrtule. Pokud máte pračku plněnou předem, velká a těžké přikrývka může snadno vyhodit buben z osy. Velké kusy si raději perte v ruce, případně s nimi zajděte do čistírny.

Vlna, samet a kašmír

Tyhle citlivé látky snáší praní v pračce velmi špatně. Ztrácí barvu a tvar, dělají se na nich žmolky a také se sráží. Nejprve si zjistěte, zda látka nepouští barvu. Pokud ano, doneste ji do čistírny na čištění za sucha. Pokud ne, je čas na ruční praní. Pak si připravte horkou vodu a s co nejvíce bublinkami  ze šetrného pracího prostředku a namočte je na deset až patnáct minut. Pak váš oblíbený svetr šetrně ale pečlivě vyždímejte a postup opakujte v čisté studené vodě. Nejlépe uděláte, když bude textilie z citlivých látek sušit položené na ručníku.