FACESTARŽivotní stylTIPY JAKO OD PŘEMKA: JAK PŘEMĚNIT NA JAŘE SVOU ZAHRADU NA MALÝ...

TIPY JAKO OD PŘEMKA: JAK PŘEMĚNIT NA JAŘE SVOU ZAHRADU NA MALÝ RÁJ? JE TO HRAČKA!

Květinové záhony

Květinové záhony

První důležitý úkol je vyčištění květinových záhonků. Uhynulé letničky odvozíme na kompost a pročistíme víceleté rostliny, které po zimě nebudou vypadat nejlépe. Pro některé z nich  (např. astry, čechravy, rudbekie, lobelka šarlatová) je lepší nechat je přes zimu, jak jsou, a čistit a prostříhat až na jaře. Jsou tak v zimě lépe chráněny.

andflickr.com/photoop23

Keře a keříky

Některé keříkovité trvalky, jako je komule, ořechokřídlec (caryopteris) nebo levandule se musí každé jaro prostříhat, protože kvetou pouze nové větvičky. Rostlinu to povzbduí, aby se rozrostla. Je dobré počkat, až pomine nebezpečí větších mrazů. Většina těchto rostlin sama ukáže, kdy je na prostříhání čas, a to pučením v dolní části rostliny.

andflickr.com/rmtw

Stálezelené rostliny

Některé trvalky zůstávají i přes zimu zelené, ale i ty je třeba vyčistit od listů, které po zimě nevypadají pěkně, a povzbudit nový růst.

Okrasné traviny

Jestliže necháváte suché okrasné traviny přes zimu, na jaře je můžete ostříhat, jakmile se k nim dostanete. Není třeba čekat na nový růst. Začnou růst tehdy, kdy bude jejich čas.

andflickr.com/Karl Gercens

Růže

Pěstování růží není tak složité, jak se někdy tvrdí. Růže porostou a pokvetou i tam, kde se o ně nikdo nestará. Avšak pokud růžím budete brzy na jaře věnovat péči, odmění se vám. Nejprve odhrabeme mulč či zeminu určenou k ochraně přes zimu. Prořezáváme je na začátku dubna, když kvetou zlatice (forsythie). Tehdy také provádíme první hnojení.

andflickr.com/Michael Dawes

Stromy a keře

Kvetoucí stromy a keře na jaře neprořezáváme. Ty, co vykvétají brzy na jaře, mají pupeny připravené od loňského podzimu. Prořezání na jaře by znamenalo připravit je o spoustu květů. Výjimku tvoří stromy a keře, které chcete udržet v nějakém tvaru. Je totiž jednodušší je ořezávat a stříhat tehdy, když je tvar dobře vidět. Pak stojí za to nějaké květy obětovat. Jinak je prořezáváme až po odkvětu, nejčastěji v létě.

andflickr.com/dotingdonna71

Kompost

Na jaře je dobré založit nový kompost a starý použít. Je lepší nekompostovat plevel, protože by se do kompostu mohla dostat semena, ze kterých vyroste nový plevel.

andflickr.com/Joi Ito

Zemina a hnojení

Než cokoli přidáme do zeminy, měli bychom ji zkontrolovat. Většina rostlin uvítá na jaře, když začíná růst, vydatnější hnojení. Pokud máte zdravou zeminu, bohatou na živiny, stačí přidat kompost nebo organické hnojivo s pomalým uvolňováním. Pokud používáte umělá hnojiva, začněte hnojit, až když rostliny začnou růst.

andflickr.com/FearfulOfFlying

Přesazování

Jaro je ideální dobou k přesazování. Snažte se to udělat co nejdříve, jakmile se nové rostlinky ukážou. Je neuvěřitelné, jak snadno se vzpamatují, když je přesadíte brzy.

and

Mulčování

Mulč je skvělá věc: pomáhá udržovat v zemi vláhu, poskytuje ochranu kořenům a pomáhá doplňovat živiny do půdy. Také zabraňuje prorůstání plevele. Počkejte, až se půda prohřeje a trochu vyschne. Pokud chcete, aby se uchytila semena některých rostlin, počkejte s mulčováním, až vyklíčí.

andflickr.com/U.S. Department of Agricult

Ochrana našeho zdraví

Pamatujte také na sebe a své zdraví. Rostliny potřebují péči, ale ne na úkor nás samotných. Brzy na jaře bývá počasí zrádné, proto bychom měli dbát na to, abychom pracovali dobře oblečení a nemuseli první krásné jarní dny nakonec proležet v posteli.

Pozor na oči

Respektovaný oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního Centra Praha varuje: „Jarní práce na zahradě jsou spojeny s prořezem větví, sázením, přihnojováním a při těchto činnostech hrozí poranění očí, ať už mechanicky, nebo kontaktem s chemikálií.

Okolí a povrch oka bývají často poraněny ostrými okraji rostlin nebo odlétajícími úlomky. Stejně nepříjemný je prach či zrnka zeminy v oku. A ještě závažnější pak zasažení očí například při chemickém postřiku stromů nebo při míchání hnojiva. Dojde-li k takové situaci, je třeba urychleně oči vypláchnout pod tekoucí vodou a podle stupně závažnosti případně navštívit oční pohotovost.“

Také výměšky rostlin mohou být dráždivé až toxické. Proto je dobré si předem zjistit, o jakou rostlinu se jedná a zda nehrozí nebezpečí při kontaktu. MUDr. Petr Novák dále doporučuje pracovat s ochrannými pomůckami, jako jsou brýle a rukavice, a nemnout si potřísněnýma rukama oči.

Alergie

Další hrozbou jsou alergie. To, že jste minulý rok žádné potíže neměli, nezmanená, že letos nemůžou přijít. Alergie se projevjí úporným smrkáním, kýcháním a někdy i dechovými obtížemi. Oči bývají zarudlé, svědí a silně slzí, víčka jsou oteklá. Nepodceňujte příznaky alergie a navštivte lékaře.

Související články