Test Hyundai i30 Fastback: jedno třídveřové prosím

Na to, že budu příští týden testovat Hyundai i30 Fastback v základní výbavě, jsem odpověděl pouze „Hmm.“ To slovo dokonale vystihlo mé nadšení. Během týdne mě tento vůz v červené barvě totálně dostal. Hodně mi připomínal staré sportovní vozy z přelomu tisíciletí. Prosím, udělejte jej ve verzi kupé!

Fastback Vás dostane svažující se linií střechy a elegancí. Je to něco nového, svěžího a dobře se na to dívá. Není to klasika, není to nudné a nebudete při tom zívat. Zde ožívá design. To není jen tvar. To jsou křivky. Je to něco na co se chcete dívat, co se Vám líbí. Není to tuctová namalovaná blondýna. Je to elegantní černovláska, která Vás něčím přitahuje a Vy jste zvědaví víc a víc. Když do tohoto mixu přidáte dynamické kontury a sportovní křivky, řeknete si jen sakra, kde mám klíče! Jdeme na to!

Hyundai i30 Fastback: vzadu nám vykukuje nenápadné křídlo
Hyundai i30 Fastback: vzadu nám vykukuje nenápadné křídlo

Jednoduchost a elegance

Uvnitř základního modelu i30 Fastback nenajdete žádný luxus. Jde o jednoduchou eleganci, kvalitní materiály a dojem prostornosti. Jde sice o jednoduchost, ale praktičnost. Multifunkční volat padne skvěle do rukou a ovládací prvky jsou intuitivní, takže není třeba žádný dlouhý návod. Klimatizace dělá přesně to, co dělat má. Rádio je bez dotykového displeje, o to lépe se ovládá. Všechno je takové jednoduché a funkční. Bluetooth a USB konektor jsou samozřejmostí.

Hyundai i30 Fastback: tvarem karoserie připomíná modely GT
Hyundai i30 Fastback: tvarem karoserie připomíná modely GT

Jedinou výtku a to dost výraznou mám k látkovým sedačkám, kde je šev v úrovni beder a ten je tedy dost cítit. Při každé jízdě jsem ho pociťoval a dost mi to komplikovalo pohodlí. Výhled ze zadního okna není z nejlepších, ale to je dáno typem karoserie GT. Vždy je to něco za něco. Plusem je velikost zavazadlového prostoru.

Hyundai i30 Fastback: červená nemusí slušet jen autům s počátečním písmenem F
Hyundai i30 Fastback: červená nemusí slušet jen autům s počátečním písmenem F

Zavazadlový prostor je větší než se zdá

Když jsem jel pro nákup, podařilo se mi do auta dát velký týdenní nákup v ikea tašce, měsíční balení plínek pro prcka, krosnu pro prcka a ještě dvě velká balení toaletního papíru. Nebo když jsme se jeli všichni koupat k vodě, podařilo se mi do auta dát krosnu pro prcka, kočár pro prcka, deku pro manželku, mega deku pro prcka (je opravdu mega, nechal jsem ji ušít z 6 klasických piknikových dek a rozměr má asi 4×5 m), kočárová taška a ještě dva balony na hraní.

Hyundai i30 Fastback: takové to rodinné vybavení k vodě
Hyundai i30 Fastback: takové to rodinné vybavení k vodě
Hyundai i30 Fastback: manželka mě poslala nakoupit
Hyundai i30 Fastback: manželka mě poslala nakoupit

Spojení řidiče a vozu

Ovšem největším kladem tohoto vozu je motor a jízdní vlastnosti. K dispozici jsem měl benzinový litrový motor 1.0 T-GDI o výkonu 120 koní s manuální převodovkou. Manuál trošku kouše a cuká. Jízdní projev byl takový hrubší až surový. Motor se nechal vytáčet do vyšších otáček a jízda byla naprosto skvělá! Tohle auto mě moc bavilo. Bylo jedno jestli jsme byli ve městě, mimo město nebo na dálnici.

Pokaždé mi dokázalo vykouzlit úsměv na tváři. Musím říct, že je velká škoda, že není ve variantě kupé. I když možná je to dobře, ve variantě kupé bych ho chtěl. Moc chtěl. Ta jízda s ním mě vrátila o několik let zpět. Byla to jízda ve spojení řidiče, vozu a silnice. Perfektní odezva. Čistá krása. Žádné zbytečnosti kolem.

Hyundai i30 Fastback: jednoduchost a efektivita
Hyundai i30 Fastback: jednoduchost a efektivita

Závěr

V autě bych rozhodně vyhodil sedačku. Klidně bych tam dal dřevěnou lavici nebo plastovou zahradní židličku. Rozhodně by to bylo pohodlnější. Co se týče jízdních vlastností a motoru řeknu to asi takhle: „Tohle auto vytvořili pouze pro radost řidiče a tak to má být. Takové auto už se nedělají a je to velká škoda, protože my je máme rádi. My taková auta milujeme.“

Plusy a mínusy

+ Krásný design
+ Jízdní vlastnosti
+ Motor mě bavil
+ Prostorný kufr
+ Jízdní dynamika
– Horší výhled ze zadního okna
– Nepohodlná sedačka