Test Honda Jazz: Je to líný brácha Civicu nebo má navíc?

Na Hondu mám pěkné vzpomínky. Pamatuji si, jak mě spoluhráč z fotbalu vozil na tréninky v jeho Hondě Civic, kterou dokázal vytočit na 7 000 otáček, a měla krásný zvuk… Kromě toho i skvěle vypadala a holky se za námi otáčely. Honda Civic je pořád krásné auto, které má charisma. Jak je na tom jeho bráška Honda Jazz, jsem se snažil zjistit v následujícím redakčním testu.

Možná až moc sportovní

Zvenku vypadá Honda Jazz futuristicky jako auto budoucnosti. Design je skvělý! Ve verzi Dynamic mu modrá barva Skyride Blue sluší. Černá kola a zpětná zrcátka doplněná o černé spoilery s červenou linkou navozují sportovní vzhled vozu. Navíc imitace zadního difuzoru Hondě rozhodně slušní. LED světla pro denní svícení jsou překrásně integrována do linie karoserie a elegantního tvaru světlometů, které mimochodem svítí perfektně. Osobně vnímám vzhled Hondy Jazz velmi sportovně, až natolik, že se mnou chtěl každý na cestách závodit a já z toho mám pocit, že se Honda Jazz snaží překonat Civic. Jen nechápu proč.

Honda Jazz – černá zpětná zrcátka doplněná o černý spoiler s červenou linkou navozují sportovní vzhled Hondy
Honda Jazz – černá zpětná zrcátka doplněná o černý spoiler s červenou linkou navozují sportovní vzhled Hondy
Honda Jazz – imitace zadního difuzoru Hondě rozhodně sluší
Honda Jazz – imitace zadního difuzoru Hondě rozhodně sluší

Uvnitř je flexibilní a multifunkční

Po nasednutí do Hondy jsem si chválil pohodlné sedačky. Bohužel loketní opěrka byla opět spíš jen víkem odkládacího prostoru pod loktem. Jelikož pravou ruku budete mít stále položenou na řadící páce, nevnímám to jako nevýhodu. Vzadu má Honda Jazz flexibilní sedadla, který nazývá Magic Seats a já mohu jen potvrdit, že nelže. Jsou opravdu všestranná. Nákup z Hornbachu? Není problém. Upravíte sedadla. Výlet na kolech? Není problém. Sklopíte sedadla a kola se tam pohodlně vejdou.

Ovšem po nastartování jsem neměl pocit, že sedím ve voze roku 2018. Multimediální systém v 7″ obrazovce je bohužel uživatelsky nelogický, nepřehledný a připojit telefon přes Bluetooth je nemožné. Tak dlouho jsem to zkoušel, až mi naskočila žilka na čele. Jediná možnost, jak propojit Hondu a telefon je, že položím telefon na zem a shodím na něj Hondu ze skály. Ano, potřeboval jsem si ulevit. Už je mi líp. Děkuji. Grafika palubního počítače je celkem zastaralá, za to nabízí tolik informací, že se dozvíte naprosto vše. Myslím si, že palubní počítač dokonce zobrazoval i můj tlak a hodnotu cholesterolu.

Honda Jazz – verze Dynamic poznáte podle černého interiéru s prošíváním červenou nití
Honda Jazz – verze Dynamic poznáte podle černého interiéru s prošíváním červenou nití
Honda Jazz – multimediální systém se 7" obrazovkou
Honda Jazz – multimediální systém se 7″ obrazovkou

Mnohem více prostoru, než byste čekali

Pochválit chci příjemný multifunkční volat ve sportovním duchu v černé kůži prošívaný červenou nití, který se dobře drží a pohodlně ovládá. Konektivita je možná i přes HDMI kabel, což je výhodou. Další výhodou je spousta odkládacích ploch. Palec nahoru dávám za odkládací místo pro láhev s vodou vlevo od volantu, kde jsem ji měl stále při ruce. Využíval jsem a nemohu si vynachválit. Velkou výhodou Hondy Jazz je to, že vypadá jako malé městské vozidlo, ale uvnitř je opravdu prostorné.

A teď nepoužívám slovo prostorné tak, jako většina výrobců malých vozů, kde o nějakém prostoru není řeč. Do vozu se opravdu pohodlně vejdou 4 dospělé osoby, a dokonce i vzadu se bez problémů posadí metr osmdesát vysoký chlap. Mohlo by se zdát, že když je nafouklý prostor pro pasažéry, logicky se ukouslo prostoru v kufru. Není tomu tak. Sportovní kočárek a 4 balíky vod se do něj pohodlně vešly a ještě zůstalo další volné místo, které by šlo případně využít.

Honda Jazz – vypadá jako malý hatchback, ale uvnitř je to prostorné MPV
Honda Jazz – vypadá jako malý hatchback, ale uvnitř je to prostorné MPV
Honda Jazz – kromě balíků vod se do kufru krásně vešel i sportovní kočárek
Honda Jazz – kromě balíků vod se do kufru krásně vešel i sportovní kočárek

To nejlepší zažijete za volantem

Konečně se dostáváme k tomu, co je na Hondě Jazz nejlepší. Podvozek je tužší, ale není to nepříjemné. Naopak. Krásně drží vůz na silnici. Do zatáček se pouští Honda odvážně, ale přitom bezpečně. Skvělá je řadicí páka s krátkými, přesnými dráhami. Je v černé kůži s červeným prošíváním a to se mi opravdu líbí. K dispozici jsem měl atmosférickou jednotku 1.5 i-VTEC s výkonem 96 kW/130 koní. Ano, atmosférickou! Žádné turbo, nikde. Ani v motoru, ani v kufru, ani na střeše.

A víte co? Honda jede skvěle. Není to tedy žádná raketa, která by hrnula asfalt, ale je to velmi svižné vozítko, se kterým si ostudu rozhodně neuděláte. Výhodou atmosféry bylo to, že zabírala už po lehkém sešlápnutí plynu a bez problémů se nechávala vytáčet až do 6 000 otáček. Věřte mi, že vytáčení kolem 3-5 000 otáček mě opravdu bavilo. Ten zvuk, který jsem slyšel byl zábavný a zážitek z jízdy s Hondou Jazz se tím násobil.

Honda Jazz – nabízí spoustu úložného místa
Honda Jazz – nabízí spoustu úložného místa
Honda Jazz – ani vzadu se nemusíte bát, že byste měli před sebou nebo nad sebou málo prostoru
Honda Jazz – ani vzadu se nemusíte bát, že byste měli před sebou nebo nad sebou málo prostoru

Závěr Honda Jazz

Honda Jazz je pro mě takový hybrid. Na jednu stranu vypadá velmi sportovně, ale raketa to není. Na druhou stranu je to prostorný hatchback, ale MPV to není. Na začátku testu, jsem si říkal, proč bych si kupoval 130 koňový Jazz, když si můžu koupit 182 koňový Civic, který je pro mě více sportovní. Honda Jazz se mi jeví jako levnější verze sportovního Civicu. Po týdnu testování bych ale řekl, že je to sice levnější, ale skvěle vypadající mladší brácha Civicu, který se na to nebojí šlápnout.

Jen prosím, grafiku palubního počítače přizpůsobit jednadvacátému století a infotainment bych poprosil vyměnit úplně. Pokud si chcete užívat zrychlení a zvuk atmosférického motoru a máte alergii na turba, nebojte se novou Hondu Jazz vyzkoušet. Myslím, že vás překvapí. A pokud chcete malé auto se spoustou vnitřního prostoru, které bude úsporné a nebude s vámi chtít každý závodit, doporučuji si pořídit o něco levnější variantu s motorem 1.3 i-VTEC.

Plusy a mínusy

+ Vypadá malý a přitom uvnitř je velký
+ Vynikající jízdní vlastnosti
+ Krátké a přesné řazení
+ Sportovní design vozu
+ Flexibilní zadní sedadla
+ Skvělý zvuk motoru ve vyšších otáčkách
– Zastaralá grafika palubního počítače
– Nepřívětivé ovládání multimediálního systému
– Přecitlivělí bezpečnostní asistenti