Test Alfa Romeo Stelvio: pohádka o tom, jak jsem se zamiloval

Vím, že řídím SUV Alfa Romeo Stelvio. Vím, že sedím výš než ve svém kombíku. Ale při řízení Stelvia takový ten divný pocit z SUV nemám. Spíš mám pocit, že řídím to nejlépe vyladěné auto, v jakém jsem kdy seděl. Navíc když řídíte Alfu, zážitky na sebe nenechají dlouho čekat.

Čistá krása, která přitahuje pozornost

Italové design umí. Bez debat. Takže asi takhle bych shrnul to, jak skvěle Alfa Romeo Stelvio vypadá. Jde o mistrovský kousek, ztělesnění jedinečného citu Alfy Romeo pro dokonalý vůz. Že jedu v něčem výjimečném, jsem si ověřil při první cestě, kdy se na mě nejen koukali, ale i otáčeli lidé. Nejen muži, ale i ženy a dokonce děti. Ano, na zastávce MHD dva kluci ve věku asi 12 let zvedli oči od mobilu, aby si mohli prohlédnout Alfu Romeo Stelvio. Možná by to byl zajímavý tip pro ministerstvo školství, jak ukázat dětem, že je lepší koukat kolem sebe než do mobilu.

Alfa Romeo Stelvio – SUV, které působí velmi sportovně
Alfa Romeo Stelvio – SUV, které působí velmi sportovně
Alfa Romeo Stelvio – dominantní koncovky výfuků
Alfa Romeo Stelvio – dominantní koncovky výfuků

V přední části vozu je patrný kultovní design Alfy Romeo, který sdílí i s novou Giulií. Jde o typicky nepřehlédnutelný znak značky. Stačí jeden pohled a hned poznáte nezaměnitelnou trojdílnou masku chladiče. Když jsem vůz zaparkoval u nákupního centra, pyšnil jsem se nejkrásnějším čumákem, který z řady vykukoval. Ovšem Alfa Romeo Stelvio zaujme i zezadu. Zadní části vévodí dvě koncovky výfuků, které upozorňují na sportovní až svalnatou siluetu vozu. Řekl bych, že přední i zadní část jsou dokonale vyvážené, vytvořené s citem pro ideální proporce a ladné křivky.

Alfa Romeo Stelvio – tenhle čumák v řadě vozů nepřehlédnete
Alfa Romeo Stelvio – tenhle čumák v řadě vozů nepřehlédnete
Alfa Romeo Stelvio – za tímhle zadečkem se otočí nejeden muž
Alfa Romeo Stelvio – za tímhle zadečkem se otočí nejeden muž

 

Ve Stelviu mysleli především na řidiče

Pozice za volantem Stelvia je nebývale vysoká, díky tomu jsem měl dokonalý přehled. Přesto mě těšil při každém ujetém kilometru sportovní pocit z jízdy. Jako první mě zaujalo startovací tlačítko na sportovním volantu, což nejen skvěle vypadá, ale je i velmi praktické. Interiér je jednoduchý a funkční, což se nedá říct o každém SUV. Alfa Romeo Stelvio je vybaveno 8,8″ barevným displejem, který se pohodlně ovládá prostřednictvím otočného ovladače Rotary Pad na středovém panelu.

K dalším prvkům výbavy Stelvia ve variantě First Edition patří: multifunkční volant, 20″ hliníková kola, lakované brzdové třmeny, kožená vyhřívaná a elektricky nastavitelná sedadla s pamětí u řidiče, vyhřívaný volant, audio s 11 reproduktory, 7″ barevný displej přístrojového panelu, přední a zadní parkovací senzory se zadní parkovací kamerou, atd. Jakmile se uvnitř posadíte, vše je naprosto intuitivní a není třeba žádný návod. Pochválit musím naprosto dokonale položenou a ideálně širokou loketní opěrku, která mi zaručovala naprosté pohodlí při řízení. S manželkou nemuseli pošťuchovat lokty. Mimochodem zvukový projev uvnitř vozu byl manželkou též pochválen, a to se často rozhodně nestává. Toho by si měli v Alfě Romeo vážit.

Alfa Romeo Stelvio – kvalitní materiály, spousta prostoru a intuitivní ovládání
Alfa Romeo Stelvio – kvalitní materiály, spousta prostoru a intuitivní ovládání

 

Stelvio je překvapivě praktické

Alfa Romeo Stelvio již v základní výbavě nabízí několik bezpečnostních systémů: varování před čelním nárazem, systém autonomního nouzového brždění s detekcí chodců a sledování jízdních pruhů. Bezpečnostní výbavu můžete rozšířit o adaptivní tempomat nebo monitoring mrtvého úhlu s detekcí pohybu při couvání. Ve standardu je též nabízen asistent sjezdu z kopce, což oceníte při sjíždění příkrých svahů.

Alfa Romeo Stelvio – s důrazem na řidiče a jeho spokojenost
Alfa Romeo Stelvio – s důrazem na řidiče a jeho spokojenost
Alfa Romeo Stelvio – jen usednout a užívat si čistou radost z jízdy
Alfa Romeo Stelvio – jen usednout a užívat si čistou radost z jízdy

Zavazadlový prostor s elektricky ovládanými dveřmi se může pochlubit kapacitou 525 litrů a možností dalšího rozšíření při sklopení zadních sedadel. Velikost kufru pro mě byla dostatečná, ať už při nákupu v Tescu nebo při cestování celé rodiny za rodinou do Zlína, kdy jsem do kufru bez problémů vložil kočárek, manželky kufr, mou velkou sportovní tašku, tašku s věcmi pro prcka a ještě velkou Ikea tašku plnou jeho hraček. Potěšila mě i přihrádka v pravé části kufru, kam se krásně vešly dvě lahvinky rumu, to pro případ, že jedete za kamarádem sledovat například fotbalovou Ligu mistrů.

Alfa Romeo Stelvio – v zavazadlovém prostoru je krásná přihrádka na dvě lahvinky kvalitního pití
Alfa Romeo Stelvio – v zavazadlovém prostoru je krásná přihrádka na dvě lahvinky kvalitního pití

Po pár kilometrech vám v žilách začne kolovat Alfí DNA

Nejraději z celého Stelvia jsem měl ovladač ALFA DNA, kterým jsem si mohl zvolit jeden ze tří jízdních režimů. „A“ je režim pro klidnou a úspornou jízdu, kam jsem přepnul pouze kvůli fotce. „N“ je normální režim, ve kterém je Alfa Romeo Stelvio příjemná, svižná a pohodlná. „D“ je dynamický režim a rozhodně je to znát. Ve městě, mimo město a občas i na dálnici jsem si režim D užíval. Byl to neuvěřitelně sportovní pocit z jízdy, který mě bavil! Kdybych nemusel spát, ani bych ze Stelvia nevysedal a jen si užíval tu neskutečnou jízdu.

Co se týká motorizace, měl jsem k dispozici diesel o objemu 2,2 litru s výkonem 210 koní s automatickou osmistupňovou převodovkou se systémem pohonu všech kol Q4. V normálním režimu je jízda svižná a komfortní, zřejmě i díky rozložení váhy 50/50 na přední a zadní nápravu. Ke komfortu dopomáhá i plynulá automatická převodovka, u které jsem si ani nevšiml, jak si tam ty stupně tiše a ladně přehazuje. Podle mě je tahle motorizace ideálním poměrem výkonu ku hmotnosti vozu. Když je to potřeba umí být Alfa rychlá a sportovní. Když jedete delší vzdálenost, je pohodlná a úsporná.

Překvapivě nízká spotřeba 

Mimochodem cestu Praha – Zlín jsem dal v normálním režimu se spotřebou 7,8 l / 100 km. A celkově jsem měl spotřebu 8,2 l při mé svižné jízdě po Praze i mimo ni převážně v dynamickém režimu. To mi přijde velmi slušné. Bohužel, co se týče dálnice, musím zmínit i jednu negativní vlastnost. Tou je hluk v kabině od proudícího vzduchu kolem zpětných zrcátek při vyšších rychlostech (150 km/h a víc). Ale to je sakum prásk jediná negativní vlastnost, jinak je Alfa Romeo Stelvio jedno z nejlepších aut, které jsem řídil. A v segmentu SUV rozhodně to nejlepší, když vezmu v potaz design, jízdní vlastnosti a emoce.

Alfa Romeo Stelvio – startovací tlačítko na volantu je nejen hezké, ale především praktické
Alfa Romeo Stelvio – startovací tlačítko na volantu je nejen hezké, ale především praktické
Alfa Romeo Stelvio – až Stelvio vyzkoušíte, nebudete chtít vystoupit
Alfa Romeo Stelvio – až Stelvio vyzkoušíte, nebudete chtít vystoupit

Závěr Alfa Romeo Stelvio

Na začátku jsem zmínil zážitky, které Alfa Romeo Stelvio skutečně přitahuje. Teď nemluvím o tom, že se za Stelviem každý otočil a 99 % řidičů Alfy na nás mávalo nebo blikalo na pozdrav. Například v garážích ve Zlíně v nákupním centru Zlaté jablko mě zastavil mladý muž se slovy „Máte krásné Stelvio! Pracuji zde v myčce, kdybyste chtěl, stavte se, nablýskáme Vám Alfu zadarmo.“ Při focení u baziliky na Velehradě si kolemjdoucí přestali fotit baziliku a začali si fotit Stelvio. Nejhezčí zážitek se stal pod hradem Buchlov, kde jsme projížděli pomalu úzkou silnicí a naproti nám vyjelo naprosto stejné červené Stelvio a s řidičem jsme se na sebe usmívali od ucha k uchu a mávali jak na prvního máje. To už mi v žilách zase kolovala Alfí DNA.

Už se mi hodně dlouho nestalo, abych vymýšlel různé způsoby, jak si Alfa Romeo Stelvio ještě pár dní ponechat. Ano, až tak mě tato Alfa Romeo bavila a užíval jsem si v ní každý ujetý kilometr. Pokud přemýšlíte o koupi vozu typu SUV nebo o koupi jakéhokoliv vozu a cena Stelvia je ve vašich možnostech, vyzkoušejte si ho! Uvidíte, že z něj budete stejně nadšeni jako já. A pokud ne, sním svou reflexní vestu s octem a cibulí.

Plusy a mínusy

+ Vyvýšený a přitom sportovní pocit z jízdy
+ Krásný design Stelvia
+ Intuitivní ovládání
+ Alfa DNA
+ Radost z jízdy
+ Startovací tlačítko na volantu
+ Nejlepší loketní opěrka
+ Přitahuje zážitky
– Hluk v kabině při vysoké rychlosti