FACESTARReceptyTAJEMNÉ PERU, DOMOV TÉ NEJLAHODNĚJŠÍ KÁVY, KTERÁ SE ZDE PĚSTUJE FÉR! JAK...

TAJEMNÉ PERU, DOMOV TÉ NEJLAHODNĚJŠÍ KÁVY, KTERÁ SE ZDE PĚSTUJE FÉR! JAK POZNÁTE TU NEJLEPŠÍ?

Arabica – z Etiopie do Peru

Arabica – z Etiopie do Peru

Peru je velmi chudá země, pro kterou je právě pěstitelství kávy klíčové. Pěstuje se zde druh Arabica (kávovník arabský), který je oproti rozšířenější robustě náročnější na pěstování a také na sklízení. Tento druh kávovníku se pěstoval původně ve střední Etiopii, pojmenoval ho botanik Carl Linné, který se nesprávně domníval, že se rostlina pěstuje hlavně na Arabském poloostrově v Jemenu. Mimochodem zcela původní vlastí kávovníku je Etiopie, kde v oblasti Kaffa dodnes roste kávovník divoce. Pro pěstování Arabiky je perfektní právě hornatý ráz Peru a zdejší klima a teploty do 24 stupňů. Kávu zde pěstují většinou drobní zemědělci v lesních oblastech, proto je možné zdejší kávu zařadit do produkce tzv. fair trade. Pěstování kávy je pro tyto zemědělce navíc rozhodně rozumnější alternativou k hojně rozšířenému keři koky, ze kterého se vyrábí kokain.

Temné Peru – království kávy

V Peru se káva pěstuje hlavně v oblastech Chanchamayo, Cuzco, Norte, Puno, kde se produkují zrna té nejvyšší kvality, dále pak v Lambayeque, San Martin, Piura, Cajamarca, Huanuco, Junín, Cuzco a Aycucho. O kávovník se starají na více jak 200 000 farmičkách, jde tedy o velmi významnou plodinu. Peru je dokonce devátým největším producentem kávy na světě – v roce 2016 vyvezlo Peru 216 milionu kilogramů kávových zrn! Káva z Peru se prodává v několika úrovních kvality, pokud chcete zrna té nejvyšší jakosti, požadujte kávu washed AAA bold bean, nebo AA good bean.

and

Tip redakce

Nalákali jsme vás na ochutnání skutečně dobré kávy z temného Peru? Kvůli lahodnému nápoji nemusíte jezdit až na druhý konec světa, ale stačí zajít do nejbližší kavárny Starbucks. Zde můžete ochutnat kávu Perú Cusco, která se prodává v českých kavárnách v premiéře. Tato káva se pěstuje v nadmořské výšce 1600 metrů a zachutná vám díky vyvážené a bohaté chuti s podtóny oříšků a čokolády. Pokud máte doma kvalitní kávovar, můžete si kávu koupit balenou (pochopitelně nemletou) a připravit si lahodný nápoj sami, anebo se můžete zasnít nad kouřícím šálkem přímo v kavárně, kde si kávu můžete vychutnat třeba jako Origin Expresso v limitované nabídce.

and

Související články