FACESTARKrásaSystémová chyba během Black Friday bude stát FOREO 230 milionů Kč!

Systémová chyba během Black Friday bude stát FOREO 230 milionů Kč!

Dnes ráno v 8.00 hodin švédská technologická značka FOREO vydala prohlášení, kde potvrzuje uskutečnění všech prodejů během Black Friday, včetně těch v Česku. Týká se to tedy i pátku 29. listopadu, kdy systémová závada umožnila zájemcům zakoupit si inteligentní masku UFO za pouhých 230 Kč (9,99 USD), což je zlomek běžné ceny 7 490 Kč.

Celý rozsah systémové chyby byl potvrzen dnes v pondělí ráno, kdy data ukázala, že za 230 Kč bylo zakoupeno celkem 38 575 ks produktů UFO – což pro společnost FOREO  představuje více než 230 milionů Kč ztráty na tržbách za pouhé dvě hodiny.

Systémová závada, která globálně zasáhla web Foreo.com, nastala podle předpokladů kolem 21:30 SEČ v pátek 29. listopadu a kvůli nevyváženému provozu na stránkách došlo k prvnímu selhání webu. Technici opravili chybu a předpokládali, že se jedná o šílenství spojené s Black Friday. Bohužel si nezkontrolovali situaci u produktu UFO a ponechali možnost nákupu.

Přibližně v 23:00 SEČ nastala druhá havárie sítě a po dalším šetření neobyčejně vysokého počtu uživatelů byla závada odhalena techniky z noční směny. Zdá se, že strach z toho, že lidem něco uteče (FOMO – fear of missing out syndrome) se projevil po celém světě, protože sociální sítě byly zaplaveny zprávami o UFO za 9,99 USD. Tyto zprávy a přibližně 1 hodina a 20 minut systémové chyby způsobily, že se prodávalo 20 produktů UFO za vteřinu po celém světě na Foreo.com.

O půlnoci byl závada vyřešena a opravena. Jednalo se o chybu lidského faktoru, kdy byla uvedena cena přístroje UFO za 230 Kč, která odpovídá spíše balení textilních masek pro samotnou inteligentní masku UFO.

Filip Sedic, zakladatel FOREO, se o víkendu dozvěděl podrobnosti a učinil jasné prohlášení, že FOREO je odhodláno uskutečnit všechny objednávky z pátku 29. listopadu: “Když jsem slyšel informace o této systémové závadě, moje první reakce byla samozřejmě šok. Pak jsem zjistil  rozsah chyby – že jde o téměř 40 000 produktů UFO a uvědomil jsem si, kolik nás tato chyba bude stát. Jelikož je UFO naprosto unikátní přístroj a zprávy o naší chybě se rozšířily mezi tisíce a tisíce lidí po celém světě za pouhé dvě hodiny, měli naši fanoušci očividně více ostříží zrak než my během Black Friday.“

„Zatímco jsme ztratili přes 230 milionů Kč, získali jsme téměř 40 000 nových zákazníků a to je pro mne cennější a představuje to i ducha Vánoc. Abychom to potvrdili, přijmeme všechny objednávky UFO a pošleme jako obvykle všem, kteří během Black Friday dokončili nákup,“ dodává Sedic.

Celkově se předpokládá, že systémová závada FOREO trvala přibližně 120 minut, vygenerovala 38 575 prodejů UFO se slevou  96 %, což stálo značku přes 230 milionů Kč. Obvyklá maloobchodní cena UFO je 7 490 Kč.

Zákazníci, kteří mají dotazy týkající se chyby nebo stavu jejich objednávky, se mohou obrátit na tým péče o zákazníky na www.foreo.com.

Věděli jste, že…

  • Během 2 hodin způsobila závada u produktu FOREO UFO prodej 38 575 ks za cenu 9,99 USD se ztrátou pro FOREO ve výši 10 762 425 USD ve více než 50 zemích světa?
  • V průběhu 120 minut systémové chyby web zpracovával v průměru 5 prodejů UFO každou vteřinu. Na vrcholu – asi 1 hodinu a 5 minut během závady – bylo zpracováno 20 UFO za vteřinu po celém světě?

Související články