Suchá pokožka v zimě? Známe nejčastější příčiny a co na ni platí

Storyblocks

Mazat, mazat, mazat! To neplatí v zimě na sjezdovce jen o lyžích, ale také o pokožce. Ta v zimě trpí stejně jako v létě. A možná i víc. Mráz, vítr i ostré sluníčko ji vysušují, a proto je péče o ni na prvním místě.

Co se děje s naší pokožkou v zimě? Testy zjistily, že jakmile venkovní teplota klesne pod 8 °C, dochází k výraznému snížení činnosti mazových žláz a ochranný mastný film z kůže se ztenčuje. V zimě jsou tedy nejen omezeny funkce pokožky, ale přirozená ochranná kožní bariéra se navíc stává propustnější a pokožka zranitelnější.

Proto ji musíme zajistit potřebnou hydrataci a mastnou ochranu pomocí pečujících krémů. Ideální jsou ty, jenž jsou určené nejen pro citlivou pokožku na olejové bázi. Na pokožce vytváří ochrannou vrstvu a zamezí jejímu podráždění, aniž by ji zatížily. Citlivá pleť nesnáší nadměrné promaštění, které naopak může podpořit podráždění, ale potřebuje hydratovat a chránit.

Krémy s obsahem olejů jsou navíc ideální pro běžnou denní péči. A pokud je pokožka křehká nebo náchylná k popraskání, je vhodné zvolit krém, který je navíc obohacený o léčivé složky, jako jsou například aloe vera nebo panthenol.

Věděli jste, že?

Na 65 procent žen a 55 procent mužů udává, že je jejich pleť citlivá. Na rozdíl od nadměrné suchosti pleti nebo rozšířených cévek, u citlivé pleti často chybí objektivní známky citlivosti jako je zarudnutí, svědění a podráždění. Objevují se pouze ve 30% případů.

Nejen citlivé pleti na míru

Citlivá pleť je kosmetický problém, který lze úspěšně řešit vhodnou kosmetickou péčí a nejedná se tedy o onemocnění. I citlivá pleť však může vést k onemocnění, konkrétně ke kontaktní iritační dermatitidě. Ta se projevuje při přímém kontaktu pokožky s dráždivou látkou.

Nejčastější typ u citlivé pleti je suchá citlivá, zastoupená v 89 procentech případů. Tady citlivost spočívá v nedostatku ochranných tukových složek a nedostatečné hydrataci kůže. Do pokožky tak pronikají nežádoucí dráždivé látky, které za normálních okolností zůstanou na jejím povrchu. Paradoxně citlivá pleť nesnáší nadměrné promaštění, které naopak může podpořit podráždění. Proto mohou být běžné oleje, ať už syntetické nebo rostlinné, k ošetření tohoto typu pokožky nevhodné. Ideálním řešením jsou speciální dermo přípravky.

Vždy sebou a do kabelky

Sérum SynCare

Sérum je vhodné také k jemné obličejové masáži. K dostání v lékárnách a kosmetických salonech  15 ml za 477 Kč.

Sérum okamžitě zklidňuje citlivou pokožku se sklonem k podráždění. Obsahuje panenský meruňkový olej v kombinaci s výtažky z mošusových a šípkových růží, získaných z květů šetrnou enfleuráží. Jde o bezvodou, lehkou olejovou bázi,  kterou pokožka snadno přijímá. Tím dochází k její hydrataci, zvláčnění a především zklidnění.

Pokožku současně chrání, pomáhá obnově lipidické vrstvy a zabraňuje šupinkovatění pleti. Krásně voní po růžích a na obličej postačí 3 kapky, které jemně vklepete do pokožky. 

K dostání v lékárnách a kosmetických zařízeních za 478 Kč.

NiCream

Citlivé pleti přináší krém luxusní péči s viditelným efektem.  Aktivní forma emulze v krému umožňuje zvýšenou prostupnost účinných látek hluboko do pokožky. Zázvorový extrakt v CO2, bohatý na fytogingeroly, spolu s výtažky z heřmánku mají výborné zklidňující a protizánětlivé vlastnosti, důležité pro úlevu pleti.

Krém zanechává pleť jemnou a vláčnou bez známek podráždění. Aplikuje se dvakrát denně  jako denní ochranný a noční výživný krém. 

Jak zabránit suché pokožce rukou?

Pokud trpíte na vysušené a popraskané ruce, rukavice ani časté krémování tomu v zimních měsících nezabrání. Bez speciálního výživného krému na ruce se zkrátka neobejdete. Ideální je ale kombinace se zábaly.

K zakoupení v lékárnách a kosmetických salonech.

Stačí jen nanést větší vrstvu takového krému na pokožku, zabalit ruce do potravinové fólie a nechat několik minut působit. Díky tomu se pokožka dokonale promastí a krém tak získá na větším účinku. Zábaly přitom stačí aplikovat jednou až dvakrát týdně.

Zvláčňující a zesvětlující krém na ruce s BIO konopným olejem.

Na ruce s BIO konopným olejem 

Speciání krém chrání, vyživuje a hydratuje citlivou pokožku rukou. Zanechává ji vláčnou a chráněnou před okolními vlivy. Ani trochu nelepí a nezanechává mastný film. Proto se take dá používat a doporučuje se vetřít do rukou několikrát denně a použít i na noc. 

Praktický rádce

Na krému je navíc úžasné i to, že existuje ve dvou baleních – 75 ml a 15 ml. A právě proto ho můžete mít vždy při ruce nebo v kapse u bundy, když vyjede na svah.