FACESTARŽivotní stylSOUTĚŽ UKONČENA! 5 ZPŮSOBŮ OCHRANY PŘED SLUNCEM. VÍTE, JAKÝ DNES ZVOLIT?

SOUTĚŽ UKONČENA! 5 ZPŮSOBŮ OCHRANY PŘED SLUNCEM. VÍTE, JAKÝ DNES ZVOLIT?

 

 

V těchto dnech dosahuje UV index v ČR vysokých hodnot. Jedná se o jednotku užívanou při měření slunečního ultrafialového záření, která nám napovídá, jakou bychom měli volit ochranu našeho těla. Jak to vypadá s konkrétními hodnotami UV indexu pro Evropu, se můžete podívat například zde.

Správná ochrana podle UV indexu

Pokud si chcete užít v letních dnech pobyt venku, zapamatujte si následující zásady doporučené podle UV indexu:

1.       1 – 2 (nízký): Použití slunečních brýlí.

2.       2 – 5 (střední): Použití slunečních brýlí a pokrývky hlavy.

3.       5 -7 (vysoký): Stejná opatření jako při nižších stupních, navíc použití opalovacího krému s vysokým UV faktorem.

4.       7 – 11 (velmi vysoký): Zdržování se ve stínu mezi 11:00 a 15:00.

5.       11< (extrémní): Přes den nevycházet ven ze zděných nebo dřevěných budov, sluneční záření je tak intenzivní, že by vám způsobilo fotodermatitidu (spálilo by vás) během deseti minut.

Kdy je nutné se chránit před sluncem?

and

Nezapomínejte na vhodné prostředky sluneční ochrany, a to i v situacích, kdy se přímo neopalujete. I během cesty do práce nebo oběda na terase vaší oblíbené restaurace se můžete pěkně spálit. V ideálním případě se paprskům kolem polední pauzy vyhněte úplně – nejrizikovější je doba mezi 11 – 15 hodinou.

Na citlivé, ale zároveň nejvíce exponované partie používejte ochranné prostředky s vyšším faktorem, při výběru dbejte na svůj fototyp. Na hlavu patří klobouk nebo šátek, na oči kvalitní sluneční brýle! Ztenčující se ozonová vrstva má vliv nejen na naši kůži! Dodržujte pitný režim a dopřejte ho i své pokožce – speciálně v létě potřebuje účinnou hydrataci, a to při pobytu na slunci, ale také po něm pomocí přípravků po pobytu na slunci!

Poznejte svůj sluneční budík

Každá pokožka má individuálně nastaven sluneční budík. Když zazvoní, je třeba zpozornět, kůže v tom momentě přestává být přirozeně chráněna a potřebuje pomoc zvenčí. Řeč je o čase, během kterého dokáže naše tělo odolávat UV paprskům, aniž by došlo k poškození kůže. Tento čas, známý jako minimální erytémová dávka, je určen fototypem. „Fototyp lze jednoduše určit podle barvy očí, barvy vlasů a barvy kůže. Například fototyp I má práh zčervenání přibližně 10 minut. Vyšší fototypy než fototyp III se v české populaci příliš nevyskytují” uvádí Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol.

Číslo SPF (sun protection factor – faktor sluneční ochrany) vyjadřuje násobek minimální erytémové dávky nebo ještě jednodušeji – udává, o jaký čas dokážeme vyčerpání minimální erytémové dávky oddálit. Není to žádná těžká matematika, když celý systém počítání aplikujeme na konkrétní příklad. Máte blond vlasy, modré oči, světlou pleť a opalujete se u moře? Po zhruba deseti minutách zaznamenáte, že kůže červená a cítíte, že štípe. Svou minimální erytémovou dávku jste si vyčerpali. 

Jak se správně namazat a kolikrát?

Skutečně se stačí natřít jen ráno a celý den si užívat na pláži či na horách? Ne zcela. V průběhu dne se můžeme například sprchovat, a pokud při tom použijeme tekuté mýdlo, ochranná látka z opalovacího krému se z velké části smyje. Ochranný faktor také snižuje výrazné pocení při plážovém sportování a tření osuškou. Nic proto nezkazíme, pokud natření několikrát denně zopakujeme.

Důraz je třeba klást i na samotné natírání. Zahraniční průzkumy naznačují, že až dvě třetiny z nás si nanesou méně opalovacího krému, než je jeho doporučené množství, čímž nevědomky snižujeme SPF faktor. „Na dosažení deklarovaného ochranného faktoru je potřeba nanést přípravek na kůži v dostatečném množství. Pro dospělou osobu se průměrná spotřeba na celé tělo pohybuje okolo 35 ml, to představuje přibližně 7 čajových lžiček,“ upřesňuje produktový manažer produkty sluneční ochrany Daylong, Matěj Majba. Výbornou pomůckou jsou proto přípravky na opalování s praktickým dávkovačem a dávkovací tabulkou na etiketě, jako například Daylong kids SPF 50. 

Chcete se spolehlivě chránit? Hrajte s námi!

Opět jsme si pro vás připravili skvělou letní soutěž, ve které hrajeme o 6 dárkových balíčků letní kosmetiky Daylong. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku:

CO NÁM ŘÍKÁ UV INDEX?

a)      jak se máme chovat na slunci

b)      jak se máme chovat ve stínu

c)       jak se máme chránit před sluncem

Správné odpovědi zasílejte na emailovou adresu soutez@facestar.cz, do pole předmět přidejte heslo „DAYLONG“, dále uveďte své jméno a příjmení, kontaktní adresu kam výhru zaslat a telefonní spojení. Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru, jako první bude vědět o dalších soutěžích facestar. Soutěž probíhá od 7. 7. – 19. 7. 2015 do 24:00h! Výhrává v pořadí vždy 400 odpověď!

Gratulujeme výhercům: Jana S., Brno, Olga T., Písek, Jiřina H., Hradec Králové, Aleš B., Nymburk.

Tip redakce: Sluneční pohotovost do kapsy

 and

Daylong™ kids SPF 50 je lipozomální opalovací mléko s vysokým ochranným faktorem a fotostabilními UV filtry, které zajišťují vysoce účinnou UVA a UVB ochranu, je vybaven pumpičkou a dávkovacím letákem, Daylong sensitive SPF 50+ Gel je lehký gel bez tuků a parfémů, speciálně vyvinutý pro citlivou kůži se sklonem ke slunečním alergiím, Daylong extreme SPF 50+ Stick poskytuje spolehlivou ochranu citlivým partiím jako rty, nos, tváře nebo okolí očí. Obsahuje výtažky z máslovníku a extrakt z rostliny Limnanthes. Je odolný proti slané i sladké vodě. Praktickou tyčinku si můžete vzít kamkoli a vejde se do každé kabelky.

Související články