Snaha změnit nezdravý životní styl se vyplatí i v lásce

Storyblocks

Češi jsou přeborníci v řadě věcí, třeba v třídění odpadu nebo nákupech na internetu, ale bohužel také co se týká nezdravého životního stylu. Jde hlavně o pití alkoholu, nezdravé jídlo a také kouření cigaret. Přibývá ovšem těch, kteří se snaží tento nešvar omezit, popřípadě hledají alternativy ke klasickým páchnoucím cigaretám.

Jedním ze zásadních důvodů, proč lidé stále častěji sahají po nejrůznějších náhradách cigaret, je skutečnost, že ty klasické nevábně zapáchají. A to může mít velmi negativní vliv na mezilidské vztahy. Kouření totiž už dávno není sexy. A partnerství mezi kuřákem a nekuřákem musí být založené na velmi silné lásce, aby vydrželo.

Jak je to s kouřením a láskou zmapoval výzkum agentury STEM/MARK provedený mezi dospělou českou populací. Vyplynula z něj řada zajímavých zjištění. Například to, že nekuřáci o kuřáky nestojí a pokud by ho dokázali akceptovat, stejně by očekávali, že jejich protějšek cigarety zahodí nebo je alespoň zásadně omezí. Stačí cigareta v ruce a atraktivita dané osoby hned poklesne o několik bodů. Nejvíce odrazující jsou klasické cigarety, následují ty elektronické.

Stop kuřákům

Nejlépe v průzkumu dopadly bezdýmné produkty, jako je například glo (myglo.cz), u kterých největší podíl respondentů, uvedlo, že atraktivitu protějšku tolik nesnižují (konkrétně 36 %). Netvoří totiž popel a zápach je výrazně eliminován. Každý šestý dospělý by si raději vybral pro společný vztah člověka, který používá bezdýmné produkty než klasického kuřáka.

Je to právě nevábný odér, který lidem na kuřácích vadí nejvíc, uvedlo to 54 % respondentů. Dalším důvodem, proč si člověk s cigaretou v ruce obtížněji získává sympatie, je skutečnost, že ohrožuje nejen své zdraví, ale i zdraví ostatních. V partnerství to pak mnohdy vede k hádkám.

Ale protože láska hory přenáší, řada lidí je ochotná svůj zlozvyk porazit nebo alespoň zmírnit. Polovina kuřáků, kteří někdy zkoušeli přestat, se tak rozhodli kvůli partnerovi nebo partnerce. A nadpoloviční většina z nich byla úspěšná.