Smartphone ukázal své schopnosti: Videoklip Dary Rolins natočil Huawei Mate 40 Pro

Lukáš Kimlička je známý především jako módní návrhář, fotograf, vizážista a stylista. Talentovanému Slovákovi ale není cizí ani práce režiséra. Tak jako naposledy, kdy se chopil natáčení nového videoklipu pro zpěvačku a kamarádku Daru Rolins. Na tom by možná nebylo nic mimořádného, kdyby se celý klip nenatáčel pouze s pomocí smartphonů. „A s výsledkem jsem nad očekávání spokojený,“ chválí Kimlička.

Jsme už zvyklí na to, že se veškerá technika zdokonaluje, zmenšuje a zpřístupňuje široké veřejnosti. Ale že by mobilní telefon nahradil i sofistikovanou filmovou techniku? Jak se zdá, tak i v tomto směru už mají tradiční „nástroje“ zdatnou konkurenci.

Ty nejlepší smartphony totiž dokážou snímat v kvalitě, o které se nám ještě nedávno ani nezdálo. Nespočet chytrých funkcí připomíná plnou výbavu profesionálního studia, s tím rozdílem, že se vám v této podobě vše vejde hravě do kapsy.

Mobilní režisér

A výsledek natáčení přes mobil se dokáže v pohodě vyrovnat filmu vyrobenému pomocí klasické kamery. Jak ostatně potvrzuje i „mobilní režisér“ Lukáš Kimlička, který se během natáčení klipu pro Daru Rolins stal zároveň i jedním ze třech kameramanů, kteří měli v rukou nový smartphone Huawei Mate 40 Pro.

Kvalita obrazu mě překvapila. Dokonce i při použití digitálního zoomu vypadal obraz výborně,“ podělil se o své dojmy Kimlička. Pochopitelně se nevyhnul otázkám na srovnání natáčení mobilem a objemnou kamerou. „U telefonu je největší výhodou jeho velikost. Přece jen, filmové kamery jsou o dost větší a těžší než mobily. Přitom výsledek je stejně kvalitní,“ všímal si režisér.

Během natáčení využil celou řadu pokročilých funkcí, které nový smartphone nabízí – stabilizaci obrazu, automatické trackování pohyblivých objektů, režim natáčení ve ztížených světelných podmínkách či v kvalitě 4K. „To všechno jsme zužitkovali. Točil jsem ve 4K 60 fps, přičemž stabilizace obrazu v novém modelu je obdivuhodná. Funkce trackování pohybu je velmi inteligentní, pohyb dokáže detekovat opravdu pěkně,“ jmenuje Kimlička hlavní přednosti telefonu.

Podívejte se, jak probíhalo natáčení klipu smarthphonem.

Při tvorbě klipu se nemuselo řešit dilema, zda se spolehnout čistě na funkci stabilizace obrazu, nebo sáhnout po ověřeném gimbálu. „Využili jsme obě možnosti, gimbál je přece jen velká jistota. Jenomže jeho nevýhodou je, že se s ním ne vždy dostanete do každé pozice. Což mobil naopak umožňuje,“ uvědomuje si Kimlička.

V hlavní roli Super Charge

Jak bylo zmíněno na začátku, nový klip zpěvačky Dary Rolins k písni Pena se natáčel na tři mobilní telefony. Nebylo jejich nabíjení problémem? „Naopak, velice příjemně mě překvapila funkce Super Charge, díky které je smartphone bleskovou rychlostí znovu v plné síle,“ říká Kimička. Telefon Huawei Mate 40 Pro se totiž dokáže nabít „z nuly na sto“ za méně než hodinu.

I to může být jedna z výhod, které urychlí nahrazování klasických kamer těmi v mobilních telefonech. „Dokonce bych řekl, že už se tak stalo,“ narážel Kimlička na svůj poslední režisérský počin. „Natáčení přes mobil je podle mě budoucnost filmování.“

We cannot display this gallery