Jak sladit kravatu a košili, aneb co nosit a nenosit v práci?

Jak vybrat košili

Paradoxem volby (také známý jako přebytek možností) se nazývá situace, ve které máme příliš mnoho možností, což nás unavuje a dělá nás to nešťastnými, a obecně to vede k tomu, že naše konečná volba je špatná (pokud se vůbec dokážeme rozhodnout).

Tento paradox je nejzjevnější v mužském šatníku, hlavně co se týče sladění košil a kravat. Rychlý přelet očima místa vašeho pracoviště to potvrdí. Je opravdu možné, že všichni tito muži mají špatný vkus, nebo jde pouze o únavu z nadbytku možností?

Chápeme, že získat přehled o ideálních barvách či vzorech není jednoduché, pokud je ovšem začnete jen tak kombinovat, může z toho vzniknout opravdová hrůza. Proto se zde vracíme k základům správně sladěných košil a kravat.

Základem je kolo barev

Samotná idea kombinování vhodných barev dodnes děsí i ty nejstylovější muže. Pokud se ovšem chcete vyhnout stereotypnímu a velice všednímu šatníku, budete se s touto ideou muset dříve či později poprat.

Roky ozkoušené kolo barev ukazuje, jak si jsou barvy různých odstínů podobné, jak se doplňují, a jaké barvy jsou k sobě kontrastními.

Kolo míchání barev

Podobné barvy jsou vedle sebe. Pokud jsou barvy vedle sebe, zvolíme si jednu jako hlavní, a doplňky zvolíme v odstínu barev sousedních.

Doplňující se barvy jsou naproti sobě. Tyto barvy jsou na zkombinování nejsložitější. Přestože se „doplňují“, často není vhodné si zvolit přímo dva protiklady.

Barvy kontrastní oddělují minimálně tři jiné barvy. Tyto barvy se nejlépe kombinují, pokud si u jedné zvolíme temnější odstín.

Základní pokyny k párování barev

Co se týče košil a kravat, většinu času je jednodušší zkombinovat barvy kontrastní, než doplňující se. Dobrým příkladem, který sluší prakticky každému: Mid-blue košile, Burgundy kravata (červená je kontrastním odstínem) a oblek v barvě Navy blue.

Při práci s doplňujícími se barvami je nejdůležitější kombinovat různé odstíny. Příkladem je světle modrá košile v kombinaci s tmavší oranžovou kravatou. Kravata by vždy, a to bez výjimky, měla být tmavší než košile.

Samozřejmě, že nejjednodušší a nejbezpečnější možností je sladit výrazně barevnou či vzorovanou kravatu s čistě bílou košili. Ale to je přeci nuda! Experimentuje s barvami, a brzy se sami naučíte, co spolu ladí a co ne, a postupem času si vytvoříte své vlastní kombinace, které budete využívat denně.

Výběr kravaty

U muže v obleku si každý všimne nejprve kravaty. Proto je dobré se zaměřit především na její kvalitu. To nemusí nutně znamenat kravatu drahou, pouze vkusnou.  Při výběru se zaměřte na kravaty, které vypadají skvěle samy o sobě (Ovšem nosit ji bez čehokoliv jiného rozhodně nedoporučujeme).

Dále při výběru rozhodně zvažte velikost. Obecně platí, že šířka kravaty by měla být shodná s šířkou klop na vašem obleku (který by měl samozřejmě být zvolen podle tvaru vaší postavy), a zvolený kravatový uzel by měl ladit jak k tvaru vašeho obličeje, tak k tvaru límce vaší košile.

Různé varianty kravat

Co se týče látky, záleží na příležitosti, kvůli které si oblek volíme. Hedvábné, trošku lesklé kravaty jsou vhodné na obchodní schůzky, naopak kravaty vlněné jsou vhodnější pro smart- i byznys-casual události. Kravaty pletené spadají někam mezi, jejich vhodnost záleží na tom, s čím je kombinujeme.

Co k jednobarevným košilím

Jednobarevné košile jsou základním kamenem mužského šatníku. Každý muž by měl vlastnit minimálně jednu bílou, jednu nebesky modrou a jednu růžovou košili.

Bílé košile jsou nejuniverzálnější, je možné k nim zvolit prakticky jakoukoliv kravatu bez rizika špatné volby. Jako příklady můžeme uvést kravaty proužkované či s různými vzory.

Světle modré košile

Pokud zvolíte modrou nebo růžovou košili, máte šanci ukázat váš um co se týče správného kombinování barev.  Při dodržení pravidel popsaných výše v článku nám vyjde, že k modrým košilím se hodí kravaty tónované či vzorované.

Oranžová je sice barvou doplňující, ale volte raději temné odstíny, ať si vás lidé nepletou se zaměstnancem aerolinek. Červná i žlutá jsou barvami kontrastními, můžeme tedy volit kravaty v odstínu hořčicovém, růžovém, či burgundy. Zelená je modré velmi podobná, volme tedy tmavší, lesní odstín k vhodnému sladění.

Růžové košile

Růžové košile jsou jedním z modních hitů této sezóny. Podobnými barvami jsou fialová a lila. Zvolením jedné z těchto barev v nějakém temnějším odstínu nemůžete udělat chybu.

Pokud k růžové košili zvolíte kravatu v khaki odstínu, budete módní ikonou celé kanceláře, zelená je totiž doplňující barvou k růžové.

Naopak barvou kontrastní je modrá, a my si stojíme za tím, že lepší kombinace než růžová košile s kravatou modré barvy neexistuje, ať už zvolíte kravatu jednobarevnou či vzorovanou.

A co pruhované košile?

Přidáním vzorované košile do této rovnice se teprve začínají dít zajímavé věci. Všechna pravidla zmíněná výše stále platí, ale navíc je nutné zvážit, zda se zvolená kravata s košilí vhodně doplňuje.

Toho nejsnadněji dosáhnete zvolením tzv. Block-color kravaty (velké oddíly barev na kravatě), a to jak v podobných, tak doplňujících či kontrastních odstínech. Pokud jste ovšem připraveni na kombinování různých vzorů, existuje jedno hlavní pravidlo: Velikost vzorů musí být různá.  Stejně jako platí, že kravata by měla být tmavší než košile, tak platí, že vzor na kravatě by měl být větší než ten na košili.

Pruhovaná košile

Proužky v kombinaci s jinými proužky fungují pouze v případě rozdílných šířek. Košili s uzoučkými proužky bude skvěle doplňovat kravata se širšími pruhy. Také je vhodné vybírat rozdílné vzory co se týče orientace. Vertikálně pruhovaná košile kombinujeme s kravatami pruhovanými vodorovně či diagonálně, a tím dosáhneme kontrastu mezi košilí a kravatou.

Pokud jste připraveni na vyšší úroveň, můžete zařadit vzory puntíkované či s různými ornamenty nebo tvary. Při kombinování ovšem myslete na všechna základní pravidla.

Rada na konec: Sladění barvy proužků na košili s jedním z odstínu na kravatě dodá vašemu celkovému vzhledu šmrnc, a všem dá najevo, že si na svém vzhledu dáváte pozor na opravdu každý detail.

Kostkované košile

Mohlo by vás napadnout, že pravidla pro kombinování kostkovaných košil a vzorovaných kravat budou identická těm, která platí u košil pruhovaných, ale není tomu tak. Zatímco pruhovaná košile jde sladit jak s menším, tak větším vzorem,  u košil kostkovaných musí mít kravata vždy vzor větší, aby se ve vzoru košile nevytratil.

Nejobvyklejšími a nejvhodnějšími kostkovanými košilemi jsou tzv. Gingham košile. Nejčastěji se tato košile skládá z bílého základu, který překrývá výraznější barva.  Kravatu vždy kombinujte s tou výraznější barvou, ne s bílým základem. Tmavě modrá kravata se nejlépe hodí k takovým košilím, kde výraznější barvou je např. Světle modrá či růžová.

Kostkovaná košile modrá

Pokud volíme tzv. Plaid košili, kde jsou kostky větší, nejlépe se k ní hodí block-color kravata v odstínu tmavším, než je samotná košile.

Vhodným kravatovým vzorem ke kostkované košili jsou samozřejmě proužky. Volíme kravatu se silnými a odvážnými pruhy, které snadno vyniknout na kostkovaném vzoru košile. Zvolit můžeme

také puntíky či ornamenty, avšak držíme se stejného pravidla jako u kravaty pruhované.

Co ke košilím z různých materiálů?

Mnoho společností v posledních letech velmi zvolnilo, co se týče pravidel oblékání v kanceláři, což dalo prostor novým hráčům v sestavě našeho šatníku.

Zjemnění saka zvolením košile z méně tradičního materiálu (např. šambré, denim, či flanel), je skvělým způsobem, jak svému okolí sdělit, že jste obchodníkem s více než trochou charakteru. Avšak i tyto nové kombinace mají svá pravidla, pokud jde o výběr kravaty.

U košil z těchto materiálů jsou vhodné spíše doplňující barvy, na rozdíl od klasických košil, kde se často spoléháme na kontrast. Všechna pravidla o barvách samozřejmě stále platí, avšak vyhněte se lesklým, hedvábným kravatám. Pokud váš vzhled něco dokáže rozhodit, tak je to kombinace netradiční košile s tradiční kravatou.

Pletené či vlněné kravaty budou vaší primární volbou.  Vhodnými kravatami ke klasické šambré košili jsou tmavě modrá pletená či šedá vlněná (obě velmi dobrými volbami, co se týče smart-casual pracovních pohovorů).

Složené košile

Co se týče košil lněných, považujeme za nejvhodnější se kravatě zcela vyhnout. Lehoučký materiál košile v kombinaci s pohledově těžší kravatou netvoří zrovna vyrovnaný outfit. Zvolte tedy raději tzv. Air-tie vzhled (až ke krku zapnutá košile bez jakékoliv kravaty).