Skolila vás chřipka nebo nachlazení? Důležitá je prevence a léčba

Jsou to dvě různé choroby, ale její léčba je prakticky stejná v počátku prvního týdne. Pokud vás některá z těchto nemocí přepadla, začněte s léčbou. Zejména chřipku není radno podceňovat. Co dělat, když už vás to skolí?

Bolest kloubů, svalů a hlavy, z ucpaného nosu teče a na prsou to divně skřípe. Jeden řekne, že je to nachlazení druhý zase viróza. Oba mohou mít pravdu. Ano je to tak.

V obou případech se infekce přenáší kapénkami. Obě mají virový původ, na který nezabírají antibiotika – na ty může dojít až v případě, že se v oslabeném těle ještě projeví bakteriální nákaza. Ani na jednu z obou chorob nejsou předepsané léky. Existují pouze jako prevence v podobě očkování, nebo se podávají na lékařský předpis až při závažných komplikacích. Rada zní: jít si lehnout do postele a spát.  

Zdraví do týdne 

Druhy virů, které způsobují toto nepříjemné onemocnění, jsou však odlišné. Jde o dvě různé nemoci. Například u chřipky aspoň zpočátku není rýma a bolest v krku. Nachlazení je kratší a lehčí. Léčit je ale můžete stejně.

Vždy ale zaleží na vašem aktuálním stavu, jaký budete mít průběh. Zatímco s běžnou virózou ještě bohužel dokážete chodit mezi lidi a šířit nákazu dál, chřipka vás obvykle porazí tak, že musíte zůstat doma.

Akutní fáze chřipky i nachlazení trápí zhruba tři dny, poté by se měl stav zlepšovat. To ale  neznamená, že jste už zdraví, chce to doléčit se. Pokud ani po týdnu není stav lepší, jedná se pravděpodobně o chřipku. Počítejte s tím, že oslabení můžete cítit ještě několik týdnů. V případě, že nemoc táhne a není známek zlepšení, zajděte k doktorovi už kvůli komplikacím, k nimž patří často zápal plic.

„přímá řeč lékárnice – Gfam“ doporučení na domací léčbu nachlazení, na jaké medikamenty se zaměřit co by měli obsahovat.

Vhodná léčba

V tomto případě se zpravidla léčí jen příznaky, ne nemoc sama. Asi vás překvapí, že horečku není třeba zvlášť srážet. V případě nastydnutí nebývá vysoká, zato u chřipky ano, lepší je se vypotit nebo pokud se to podaří nemoc zaspat a nechat imunitní systém dělat svoji práci. Zvýšená tělesná teplota je projevem, že se organismus snaží vypořádat s nákazou. Jedná se o ochrannou reakci těla, jejíž potlačení může oddálit uzdravení. Pokud se u vás objeví horečka nad 38 stupňů je to už na prášek.

„přímá řeč lékárnice Gfam“ (

Příliš časté smrkání nám nos vždy neuvolní. Jeho neprůchodnost totiž nezaviňuje jen hlen, ale otok sliznice. V takovém případě uleví kapky, pozor ale na ty, které obsahují derivát efedrinu, ty totiž způsobují závislost. Již po pěti dnech přeruší pohyb buněk v nose, sliznice prosáknou a pocit ucpaného nosu budete mít trvale. Na uvolnění ucpaného nosu doporučujeme sprej s mořskou vodou nebo s vincentkou.

Pozor si dejte také na kapky proti kašli. Na noc je třeba tlumit suchý kašel. Teprve až kašel bude vlhký, přidejte kapky na odkašlávání. Ale raději ne později než v pět šest hodin, abyste se vyspali.

V případě, že vás postihl nepříjemný chrapot odborníci doporučují nešeptat, budete se divit, ale takto napadené hlasivky zatěžujete o to víc!

I když přísun tekutin pomáhá, všeho s mírou. Odborníci z australské univerzity zjistili, že mezi velkým, nebo naopak nízkým množstvím nápojů není při snižování horečky či uvolňování hlenů zásadní rozdíl. Právě naopak, při nadměrném pití může infekce postoupit hlouběji do dýchacích cest. Navíc dochází ke zvýšené tvorbě antidiuretického hormonu, který dokonce redukuje vylučování moči. Nadměrné pití vede ke snižování nezbytných minerálů v krvi, což může vést k úbytku fyzických sil nebo až k poruchám nálady či apatii.

Nezapomínejte na hygienu. Především mytí rukou. Přenosem totiž můžete nakazit i sami sebe. Doporučuje se mýt si oči, vypláchnout ústa i nos. Místa, kde se infekce snadno dostane.