FACESTARKulturaSKLENĚNÉ SVÍTÍCÍ KOSTKY ROZTANČÍ PIAZZETU NÁRODNÍHO DIVADLA V PRŮBĚHU SIGNALU

SKLENĚNÉ SVÍTÍCÍ KOSTKY ROZTANČÍ PIAZZETU NÁRODNÍHO DIVADLA V PRŮBĚHU SIGNALU

 

 

Mezi dvacítku světelných instalací se letos zařazuje také dílo největší specializované sklářské firmy na světě a českého designérského dua – DANCING CUBES / TANČÍCÍ KOSTKY.

Tančící kostky u Národního divadla

and

Úchvatnou instalaci „DANCING CUBES“ navrhla známá designérská dvojice Jan Vacek a Martin Šmíd pro společnost PRECIOSA ORNELA, součást společnosti Preciosa Group. Tančící kostky jsou vyrobeny ze skleněných mačkárenských tyčí, které vyrábí Preciosa Ornela v severočeské Desné. Přetavením těchto skleněných tyčí do forem vznikly skleněné profily o úctyhodné délce 240 cm. To však není jediná zajímavost výsledného objektu.

Za zmínku stojí také sortimentní škála, stejně jako mimořádná kvalita skla, barevná konzistence a odstínová pestrost tyčí PRECIOSA Traditional Czech Glass, jež nemají obdoby nikde na světě. Jako jediný výrobce vyrábí Preciosa Ornela jak nejširší sortiment strojně tažených transparentních a sytých tyčí, tak zcela ojedinělé a unikátní ruční tahy kombinovaných barev.

Kostky v pohybu

Instalace DANCING CUBES byla vytvořena na míru do vybraného prostoru piazzety Nové scény Národního divadla v kontextu se specifickým prostředím a okolní architekturou. „Obklopeni divadlem ze všech stran chceme návštěvníky pozvat na představení, kterého budou součástí a přímým účastníkem, budou ho spoluvytvářet a ovlivňovat,“ vysvětluje Jan Vacek a dodává: „Instalace navozuje a zhmotňuje pohyb, změnu, energii, rytmus, tanec, hru, světlo a stín, atmosféru. Vše je příznačné nejen pro divadlo, ale i pro život. Divadlo je život – život je divadlo…

Proč zrovna kostka?

and

Kostka představuje pro člověka synonymum pro důvěrně známý statický objekt, vždyť dům je vlastně také jedna velká kostka. Zároveň každého napadne, že by se kostka mohla kutálet / převracet / pohybovat se, jako hrací kostka v Člověče, nezlob se. A jsme zpátky u hry. „Necháme rozpohybovat prostřednictvím světla a hudby velké skleněné kostky. Roztančí je profesionálové a doufáme, že se k nim připojí také návštěvníci,“ říká Martin Šmíd. Průběžné taneční performance a happeningy propojí pohyby světla s hereckou akcí účastníků.

DANCING CUBES budou otevřené a průchozí, vytvářené světelnými liniemi skleněných profilů, roznášejících světlo programované speciálním počítačovým softwarem. Zároveň nebudou v prostranství piazzety jedinými kostkami. Doprovázet je budou stovky menších kostek uskupených do ochranného pláště fasády obepínajícího budovu Nové scény, kde působí Laterna magika, čili další instalace v pohybu.

and

Vytvoření instalace „DANCING CUBES” navazuje na další práci studia VACEK & SMID pro společnost PRECIOSA ORNELA. „Těší nás, že jsme byli Ornelou osloveni pro vytvoření celého design programu nových produktů. Jedná se o dlouhodobou spolupráci, v rámci které chceme pracovat se světově jedinečnými produkty a technologiemi, kterými je Ornela proslulá. Je to krásná práce. Zároveň pro nás také velká škola a výzva být součástí projektu, který má ambice navázat na zdejší původní sklářskou výrobu té nejvyšší kategorie, která dodnes má zvuk a věhlas po celém světě,” říká designér Jan Vacek.

Na dubnovém veletrhu Euroluce v Miláně představila Preciosa Lighting systém dekorativního osvětlení s názvem KUF, za který získali ocenění International Design Award 2014 – Gold winner v kategorii Interior Products – Lighting. „KUF budeme dále rozpracovávat pro aplikace solitérních světelných objektů do interiérů, současně s tím již probíhá vývoj našeho dalšího systému interiérového osvětlení, který by měl být představen příští rok,” dodává designér Martin Šmíd. Systém KUF vznikl ve spolupráci firem Preciosa Ornela a Preciosa Lighting. Pro aktuální informace o festivalu sledujte www.signalfestival.com, Facebook, Twitter nebo Youtube!

SELFIE SOUTĚŽ S TANČÍCÍMI KOSTKAMI

Vyfoťte sebe s „Tančícími kostkami“ a získejte svoji trofej!

1.       Vyfoťte se s DANCING CUBES

2.       Označte foto #preciosadancingcube

3.       Nasdílejte ji na náš FB / https://www.facebook.com/PreciosaTraditionalCzechGlass

Své fotografie nahrávejte od 15. do 20. října 2015 na facebookovou stránku PRECIOSA Traditional Czech Glass https://www.facebook.com/PreciosaTraditionalCzechGlass s hashtagem #preciosadancingcube. PRECIOSA ORNELA po ukončení soutěže vybere tři výherce. Každý výherce získá trofej a věcné ceny v hodnotě 5 000 Kč. Vyhlášení soutěže proběhne 21. října 2015 na fecebookové stránce PRECIOSA Traditional Czech Glass.

Související články