Sekání trávníku bez dřiny? Jak jsme vyzkoušeli, rozhodně to jde!

Pokud chcete mít kolem domu trávník, sekání se prostě nevyhnete. A dodejme ještě, že pořádnému, protože různé zuby a nerovnosti by vás jednak pěkně nervovaly, ale ještě ke všemu může nekvalitní údržba vést až poškození trávy a nenávratným změnám v něm. Takže byste o této základní údržbě měli vědět alespoň několik základních věcí.

Pokud chcete mít kolem domu trávník, sekání se prostě nevyhnete. A dodejme ještě, že pořádnému, protože různé zuby a nerovnosti by vás jednak pěkně nervovaly, ale ještě ke všemu může nekvalitní údržba vést až poškození trávy a nenávratným změnám v něm. Takže byste o této základní údržbě měli vědět alespoň několik základních věcí.

Chcete mít zdravou a stále zelenou trávu? Pak jí nestříhejte na moc nízko

Jak správně posekat trávu?

Je jasné, že sečením udržujete výšku trávníku tam, kde chcete – a kde jednotlivé typy trávníků potřebují. Jen tak se může tráva rozrůstat a vytvořit zdravý a na pohled kvalitní porost. Jak často a na jakou výšku sekat, to záleží na druhovém složení, funkci trávníku a v neposlední řadě i počasí.

Obecně platí, že při každém sečení byste měli výšku trávníku snížit maximálně o třetinu stávající výšky. Pokud tráva z nějakého důvodu naroste příliš, není dobré ji zkrátit najednou, ale raději na etapy, s odstupem několika dní. Pamatujte také na to, že ve vyšším trávníku se lépe udržuje vlhkost, vodní režim není narušen, lépe zvládá horko a tolik nežloutne. Ve výsledku by měl mít trávník výšku asi pět až šest centimetrů.

Správná sekačka je předpokladem toho, abyste se při údržbě trávníku zbytečně nedřeli

Nenadřete se!

Abyste se při sečení nenadřeli, vyberte si tu pravou sekačku. Nejste si jisti, že víte, podle čeho ji poznat? Pak jsme pro vás shromáždili rady odborníků z Wolf – Garten. Právě oni nám vytipovali a zapůjčili na vyzkoušení model A 400. Nejprve ale zmíněné rady při výběru:

Sekačka by měla mít dostatečný výkon úměrný k výměře, kvalitní sběrací zařízení. Hodí se, aby měla i něco navíc – například sběr spadaného listí, vertikutovaného materiálu a podobně.

Sekačka by měla mít centrální nastavení výšky sečení, zapouzdřená ložiska v kolech, precizní zpracování veškerých svárů, kvalitní motor od renomované značky. Není od věci se vyptat na síť servisních středisek a dostupnost a cenu náhradních dílů.

Dva druhy sečení

Sekačky se dělí podle dvou systémů sečení – na rotační a vřetenové. Každá z nich má svoje výhody a do jisté míry lze říci, že se hodí i na určitý druh trávníku. Rotační sekačky jsou cenově příznivější, při dobrém nabroušení nožů a dostatečném výkonu motoru mají kvalitní střih a velmi dobrý sběr pokoseného materiálu. Lze jimi sekat přerostlou i mokrou trávu.

Vřetenové sekačky mají při dobrém seřízení nejvyšší kvalitu sečení a jsou tedy nepostradatelné na okrasném trávníku. Pracují na systému nůžek – jednotlivé listy trávníku jsou odříznuty a nikoliv odseknuty (jako v případě rotačního sečení). Řez listů je vždy rovný a neroztřepený a trávník mnohem lépe regeneruje, je méně náchylný k vysychání i nemocem.

Sekačka A 400 E je důkazem, že za slušné peníze můžete pořídit kvalitu

Vlastnoručně odzkoušeno

Právě díky odborníkům z firmy Wolf – Garten jsme objevili a vyzkoušeli model A 400 E. Tady jsou naše dojmy.

Ačkoli je robustní a evidentně z kvalitního materiálu, není těžká – její hmotnost je 23 kg. Dobře se s ní manipuluje, velmi dobře se drží. Lze ji pohodlně centrálně nastavit na šest poloh. Protože má pojistku, nehrozí, že vám během sečení vypadne a stane se nehoda. Nabízí systém: sečení – sběr – mulčování. Čtyřicetilitrový sběrný koš v pohodě postačí a nemusíte ho každou chvíli vysypávat – dobře se s ním manipuluje. A výčet výhod pokračuje i ve chvíli, kdy máte posečeno. A 400 je totiž velmi skladná, čili nezabere zbytečně moc místa. Za cenu 4990 Kč musíme přiznat, že poměr cena a výkon je velmi příjemný.

Práce s touto sekačkou je bezproblémová

I když můžeme tedy tento model jen doporučit, můžete se podívat i na další nabídku firmy Wolf-Garten, kde najdete širokou paletu sekaček benzinových, elektrických, akumulátorových i vřetenových. Je jen na vás, kterou si vyberete, kvalitou si můžete být jisti vždy!