Rozbité koleno, odřený loket: Na babské rady raději zapomeňte

Výlet na kole, dlouhá túra v nových pohorkách, ukopnutý palec. Léto je období na různé sportovní a pohybové aktivity, ale také se zvyšuje riziko zranění. I drobné rány, jako jsou odřeniny mohou pěkně znepříjemnit život, pokud se nehojí dost rychle. Jak jim s tím pomoci?

Do velké míry je rychlost hojení daná imunitním systémem a schopností regenerace. Někomu stačí pár dnů, jinému se hojí týdny, čím déle to trvá, tím roste riziko, že se vytvoří viditelné jizvy. 

Nedejte infekci šanci

Určitě se vám nechce kvůli drobnému zranění vynechat třeba koupání v rybníce a právě tam si můžete do rány zanést infekci. A i když jste na dovolené, udržujte zranění v čistotě.

Zvlhčujte

Každé poranění vylučuje tekutinu, která obsahuje řadu výživných látek a růstových činitelů a přispívá k hojení. Moderní postupy se snaží toto vlhké prostředí v ráně udržet. Zranění tedy důkladně vyčistěte a překryjte například speciálním gelem nebo hydrokoloidním krycím materiálem.

Úpravte jídelníček 

Aby se spustily procesy obnovy tkáně, je nutné mít v organismu dostatek vody. K tomu je vhodné dodat tělu kolagen – třeba konzumací masa, ryb, vajec a oříšků, pomohou i vitaminy A a C, nezbytný je zinek.

Na babské rady raději zapomeňte. Propichování puchýřů, pokud tedy nejsou narušené nebo tak velké, že hrozí samovolné prasknutí tomu se raději vyhněte. Pak to udělejte sterilní jehlou a na kraji. Obsah opatrně vytlačte, naneste vhodný přípravek a sterilně zakryjte. Ránu je třeba pravidelně převazovat a sledovat průběh hojení.

Jizvy chraňte

Léto je problematické i v případě, že máte čerstvé jizvy. Pokud je vystavujete slunci, volte ochranu s co nejvyšším faktorem SPF 50. Velmi vhodné jsou minerální filtry, které účinkují hned po aplikaci. Při koupání a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření vodou částečně prostupuje. Čerstvé jizvě dopřávejte masáž, která ji prokrví.

Co vám pomůže?

Na dovolenou i na výlety se vyplatí mít v lékárničce i pár věcí, které s rychlým hojením drobných odřenin, puchýřů, popálenin či řezných ran pomohou.

ActiMaris Gel na rány je určen k ošetření širokého spektra akutních i chronických ran. Používá se k čištění, zvlhčení a vytvoření optimálního mikroprostředí pro urychlení hojení, a navíc snižuje otok. Uplatňuje se při hojení zánětů a infekcí na kůži i sliznici jako jsou například afty, opary nebo akné. Působí preventivně proti infekci při poranění, či popálení. Jedná se o 100% přírodní produkt bez přidaných chemických látek, konzervantů či stabilizátorů. Je velmi dobře snášen a nemá vedlejší účinky. ActiMaris gel je zkrátka vhodný do každé domácí lékárničky.

Jak ActiMaris Gel působí

Gel funguje jako hydrogelové krytí, aktivuje se při vzájemném kontaktu s pokožkou, sliznicí a ránou. Aktivní kyslík, NaOCl a mořská sůl působí proti škodlivým mikroorganisům bez poškození tkáně. Je prokázáno působení i proti odolným bakteriím (MRSA/VRE). Oxidační efekt aktivního kyslíku a hypertonického solného roztoku výrazně omezuje zápach ran. Alkalické pH umožňuje delší působení aktivního kyslíku. Zvýšená slanost gelu způsobuje optimální hyper-osmotický efekt, který podporuje rychlé zmenšení otoku. Vysoká účinnost je potvrzena Státním zdravotním ústavem!