FACESTARCestováníREPORTÁŽ Z TUNISKA – 2. DÍL: MAHDIA, OŽIVLÁ POHÁDKA ARABSKÉHO SVĚTA

REPORTÁŽ Z TUNISKA – 2. DÍL: MAHDIA, OŽIVLÁ POHÁDKA ARABSKÉHO SVĚTA

 

 

Nedočkavý start redakce

and

and

Ráno po příjezdu jsme nedočkavě vstali už při východu slunce v šest hodin. Nedalo nám to a šli jsme se podívat na moře ještě před snídaní. Měli jsme velké štěstí na odliv, takže se před námi rozprostíral povrch pokrytý miliony mušliček. Poté, co jsme si jich nabrali dost do kapes, jsme se vydali na vydatnou snídani, abychom nabrali síly na poznávání Mahdie. Z úst delegáta Exim Tours Faouziho nás toho čekalo skutečně hodně.

Nejkrásnější místo na světě

and

Po příjezdu do centra Mahdie jsme hned pochopili, že ne nadarmo se říká: neznalci Tuniska jezdí na ostrov Djerba nebo do Hammametu. Ti, kteří Tunisko znají jednoznačně volí Mahdii. Doslova nás očarovala zdejší architektura, atmosféra a zkrátka všechno kolem nás. Jako v pohádce.

and

and and

Byli jsme poučeni, že Mahdia byla založena starými Féničany, později přišli Římané a následně Arabové. A právě oni vybudovali kolem města monumentální hradby – 10 metrů širokou zeď za hranicí mediny. Do mediny jsme vstoupili známou bránou Skifa Kahla, z jejíhož vrcholu jsme pozorovali okolí a hned po průchodu jsme se ocitli v zcela jiném světě. Okamžitě nás pohltil původní tuniský život, proplétali jsme se úzkými uličkami, míjeli restaurace, kavárny a tradičních obchůdky. Nakonec jsme došli k pevnosti Borj el-Kebir, též nazývané Borj Mahdia.

and

and

and

Klid, kavárny a místní trhy

Obdivovali jsme půvabnou medinu obklopenou tyrkysovým mořem, pěknou sbírku starobylých mozaik, ale to nejlepší byly místní kavárny a malebné náměstíčko Place Du Caire, ukryté pod mohutnými korunami stromů, které poskytují stín kavárenským stolkům. Náhodou jsme objevili místo, kde mají nejlepší croissanty na světě (Espace Malibu). Měly úžasně máslovou chuť a doslova se rozplývaly na jazyku. Taková snídaně, to je rozhodně důvod zajet si do Mahdie. Nezapomeňte si k nim pak dát mátový čaj.

and

and

andand

Jedním ze dvou dnů, které jsme v Mahdii strávili, byl pátek, což je den trhů. Ulice nového města i staré mediny se zaplnily stánky a stolky, na kterých bylo úplně všechno, na co si vzpomenete. Viděli jsme tam i troubu a kuchyňský dřez. Nebyla to žádná turistická atrakce, ale pravý místní trh, kam obyvatelé města chodí nakupovat. Zajímavým místem byly také tkalcovské dílny. Dovedl nás k nim klapavý zvuk stavů, který se rozléhal ulicemi. Pozorovali jsme, jak pod rukama tkalců vzniká nádherné, pestrobarevné a velmi kvalitní hedvábí. Nezbyko nic jiného, než si nějaké odvézt domů.and

Špičkové počasí a dech beroucí pláže

 and

Další věc, která stojí za zmínku, je počasí, po celou dobu našeho pobytu nás doprovázelo azurově modré nebe bez mráčků. Pro Tunisko obecně platí, že čím jižněji jste, tím hezčí jsou pláže. Mahdia je toho zdárným důkazem. Na obě dvě strany od poloostrova a mysu Africa jsou překrásné dlouhé písečné pláže, přičemž charakter pobřeží s pozvolným vstupem do moře je vhodný i pro dovolenou s malými dětmi nebo pro nezkušené plavce.

 and

K rekreaci je využívaná především pláž severní, u ní je totiž většina hotelů. Mistní hotely jsou velice kvalitní, s velkými bazény, zavlažovanými zahradami a blízkostí pláže. V letovisku Mahdia můžete dovolenou trávit například v: Mahdia Palace, El Mourandi Mahdia,Topkaki Beach, LTI Mahdia Beach Hotel, Riu El Mansour, Carribean World Mahdia, Thalassa Mahdia, Primasol El Mehdi, Nour Palace nebo nově zrekonstruovaný Thapsus, který patří mezi nejvíce navštěvované a turisticky oblíbené místo. 

and

and

Mahdia zkrátka předčí všechna vaše očekávání, stejně tak, jak tomu bylo u nás. Ať už toužíte po velmi pěkných plážích, po čistém moři, po komfortních a pohodlných hotelech nebo po malebném městečku plném památek, dovolená v Mahdii nezklame. Další zastávkou na naší cestě bude Monastir.

and

 

 

Související články