FACESTARŽivotní stylRAKOVINA PROSTATY LETOS ZABILA 1500 MUŽŮ! MYSLETE NA RIZIKO A NECHTE...

RAKOVINA PROSTATY LETOS ZABILA 1500 MUŽŮ! MYSLETE NA RIZIKO A NECHTE SE VČAS VYŠETŘIT!

Nejdůležitější je nemoc odhalit včas

Nejdůležitější je nemoc odhalit včas

Při včasném odhalení lze nemoc velmi úspěšně léčit. Musí se na to ale myslet! „Nebezpečí onemocnění je o to větší, že ve stádiu, kdy lze nádor vyléčit, nevyvolává vůbec žádné varovné příznaky, a proto se na jeho přítomnost musí aktivně myslet. Velmi významnou roli zde může sehrát žena – partnerka, sestra, dcera, vnučka, které na muži záleží a která v mužově životě bývá často významným hybatelem“, říká doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., primář Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice.

Jaká vyšetření musíte absolvovat?

Prostata se vyšetřuje jednak konečníkem, jednak se vyšetřuje prostatický specifický antigen (PSA) z krevního odběru. Také se používá ultrazvukové vyšetření prostaty a stále častěji i magnetická rezonance. Před krevním odběrem byste určitou dobu neměli mít pohlavní styk ani absolvovat urologická vyšetření, která mohou hladinu PSA v krvi zvyšovat.

Může hladinu PSA zvýšit jízda na kole?

Na tuto poměrně častou otázku není jednoznačná odpověď, protože na toto téma nebyl dosud proveden dostatek kvalitních studií. Jedna z největších studií, prováděná na 30 členech italského cyklistického národního týmu, vliv jízdy na kole neprokázala. Jsou však známy individuální případy i extrémního zvýšení PSA po jízdě na kole. PSA je jeden z nejlepších nádorových markerů, které v onkologii existují. Čím nižší je hodnota PSA, tím je menší pravděpodobnost přítomnosti nádoru. Každého pacienta však musí hodnotit zkušený odborník, který přihlíží také k vývoji PSA v čase, velikosti prostaty a dalším faktorům.

Další důležité informace o rakovině prostaty najdete na stránkách www.rakovinaprostaty.cz.
 

Související články