„Kůže každého člověka má svou „paměť“. Ve chvíli, kdy o ní není dostatečně a pravidelně pečováno, kůže vrátí tuto nepozornost svému nositeli i s úroky. Na pokožku má vliv každý sluneční paprsek. Je tedy velmi důležité dodržovat zásady bezpečného opalování a používat kvalitní a odpovídající přípravky během celého procesu opalování. Používání přípravků s UV filtry je pouze jednou ze čtyř možných ochran před negativním vlivem slunečního záření. Patří sem také vlastní ochrana organismu, vnitřní ochrana a dodržování správných pravidel opalování,“ říká kosmetička a odborná školitelka Alena Kimlová.
Zajímavé je číselné označení SPF anglický název Sun Protection Factor, jímž se označují ochranné filtry. Pozor zvyšování faktoru a ochrana pokožk nestoupá geometrickou řadou. Například SPF 15 snižuje průnik záření o 93 %, SPF 30 zvyšuje účinnost pouze o další 3 %. Označení výšky UV faktorů není sjednoceno na celém světě.
Při orientaci v ochranných přípravcích proti slunečnímu záření je proto dobré zjistit i zemi, kde byl produkt vyroben. Je třeba si také uvědomit, že čím vyšší číslo ochranného filtru, tím je vyšší zatížení pro pokožku. U citlivé pokožky může velmi vysoký filtr vyvolat podráždění. Číslo faktoru zhruba označuje kolikrát můžeme být na slunci déle, než v případě, kdy krém nepoužijeme. Podle vyhlášky EU musí být přípravky označeny.
- „Nízká ochrana“ (rozpětí filtru 6-14, 9)
- „Střední ochrana“ (rozpětí filtru 15-29, 9)
- „Vysoká ochrana“ (rozpětí filtru 30-49, 9)
- „Velmi vysoká ochrana“ (rozpětí filtru 50 a více)
Měli by jste vědět, že označení výšky UV faktorů není sjednoceno na celém světě. Země EU označují výšku UV faktoru na základě doporučení COLIPA (nadnárodní organizace posuzující zdravotní nezávadnost kosmetiky). Mimoevropské státy využívají rozdílné označení dle jiných hodnotících metod většinou využívají vyšších čísel.
Přípravek označený dle normy EU číslem 30 může být, pokud bude vyroben mimo EU, označen číslem 60. Zejména filtry z USA mívají vysoký faktor, jenž plní funkci poloviční. USA v současné době navrhuje maximum 30, Austrálie mění maximum z 15 na 30.
Určete si svůj fototyp
Fototyp 1
• Velmi světlá kůže, rezavé nebo blond vlasy, výskyt pih.
• Vždy se popálí, téměř nepigmentuje.
Fototyp 2
• Světlá kůže, světlé vlasy.
• Vždy se popálí, občas lehce pigmentuje.
Fototyp 3
• Světlá až tmavší kůže, tmavě plavé až kaštanové vlasy.
• Občas se popálí, ale vždy pigmentuje.
Fototyp 4
• Tmavá kůže, tmavé vlasy.
• Téměř nikdy se nepopálí, vždy pigmentuje.
Sami to poznáte, kdy kůže reaguje po styku se slunečními paprsky různými obrannými mechanismy. Nejdříve dojde ke zbarvení pokožky, tzv. pigmentaci, jenž neposkytuje významnou ochranu. Poté se zesílí rohová vrstva kůže, do níž hůře pronikají sluneční paprsky. Tato přirozená ochrana se dá přirovnat k faktoru 2-3. Je také dobré užívat doplňky stravy, jež obsahují například beta-karoten, vitamin E, C, koenzym Q10, selen, zinek.
Pravidla opalování
1. Nevystavujte se slunci bez ochranného prostředku.
2. Vyvarujte se opalování mezi 11-14 hodinou.
3. Vybírejte si ochranné přípravky, které odpovídají Vašemu fototypu.
4. Ochranné přípravky aplikujte minimálně 15 minut před opalováním.
5. Přípravky aplikujte v dostatečném množství.
6. V prvních dnech dovolené buďte opatrní, nepobývejte na slunci příliš dlouhou dobu.
7. Z počátku používejte přípravek s vyšším faktorem.
8. Po koupeli ošetřete celé tělo Gelem po opalování nebo Tělovým hydratačním mlékem.
9. Věnujte zvýšenou péči pokožce obličeje.
10. Zvyšte příjem tekutin.
11. Nenechávejte kojence a malé děti na přímém slunci.