Pravidla dokonalého spánku pro různé typy spáčů

Na naší psychice i zdraví se ve značné míře podepisuje i kvalita spánku. Zvolíte-li  špatný typ lůžkovin, může vás ráno pěkně potrápit zatuhlá krční páteř či bolest hlavy.

Dříve, než vyrazíte na nákup nového polštáře a přikrývky, si udělejte jasno v tom, jaké parametry by mělo vybrané zboží splňovat. Důležitou vlastností zmiňovaných produktů je schopnost odvádět vlhkost a přizpůsobit se teplotě v ložnici. Nezapomeňte zohlednit také to, jestli vám vyhovuje přikrývka lehčí, nebo naopak těžší, její velikost, a zda potřebujete hypoalergenní variantu.

Kvalitu spánku nejvíce ovlivňuje dobře zvolený polštář. Správná přikrývka pak poskytuje ideální tepelnou pohodu.

Zažijte dokonalý spánek, s novým polštářem nebo přikrývkou bude Vaše spaní komfortnější.

Správný polštář je základ

Zatímco dobrý polštář zajišťuje oporu našemu krku a hlavě, proleželý polštář způsobuje bolesti hlavy i problémy s usínáním. Pokud váš polštář ztratil svůj  původní tvar a pružnost,  je nejvyšší čas pořídit si nový. Při výběru byste měli vzít v potaz hned několika hledisek. Jsou jimi tvar, vaše nejčastější spánková poloha, zdravotní stav a také materiály použité při výrobě.

Samozřejmě záleží na tom, zda vám vyhovuje spíše měkký, středně tuhý nebo tuhý. Výhodou klasického polštáře z dutého vlákna či pravého peří je fakt, že si můžete regulovat jeho výšku, čímž bude vyhovovat prakticky každému. Ergonomicky tvarované polštáře mají zase výhodu v tom, že díky použité paměťové pěně a speciálnímu tvaru se vám při ležení maximálně přizpůsobí a tím pádem poskytují ideální podporu pro hlavu, krk i ramena.

Můžete také setkat s pojmy zdravotní, ortopedický či anatomický polštář. Jako zdravotní polštář může být označen výrobek, který je klinicky hodnocen podle zákona o zdravotních prostředcích. Zato na ortopedický se nevztahují žádné normy – výrobce jen naznačuje, že by měl předcházet problémům s páteří, ale není nutné to mít klinicky ověřeno. Anatomický polštář je tvarovaný podle lidského těla.

Pokud si stále nejste jisti, která varianta je pro vás ta nejlepší, zavítejte do  některé z prodejen SCANquilt, kde Vám odborný personál poradí s výběrem z více než 20 typů polštářů a 10 variant přikrývek.

Více informací a další nabídku najdete na www.scanquilt.cz.

Jak si kdo ustele…

Pro správný výběr přikrývky přesně podle vašich představ, byste se měli řídit hned několika parametry, kromě schopnosti přizpůsobit se teplotě v ložnici během roku či schopnosti odpuzovat vlhkost je důležitá i její velikost a také to, zda je přikrývka tenká nebo objemnější, teplá a lehká nebo hypoalergenní.

Samozřejmě při výběru musíte hlavně zohlednit, jestli patříte mezi zimomřivé, nebo spíše horkokrevné typy. Podle toho také vybírejte její tloušťku – pro někoho může být nejlepším řešením pořídit si přikrývky hned dvě – silnou a dostatečně hřejivou zimní a tenčí na léto. Důležitý je i druh materiálu, z něhož je vyrobena.

Existují čtyři základní typy přikrývek:

LETNÍ PŘIKRÝVKY

Vyznačují se lehkostí, vynikající absorbcí, prodyšností a termoregulací. Pro teplejší období roku (pozdní jaro, léto, brzký podzim) vyhovuje přikrývka z hedvábí, protože chladí a dodává pocit svěžesti, nebo přikrývka s tenkou vrstvou dutých vláken (hustota vláken 300 g/m2 a méně).

STŘEDNĚ HŘEJIVÉ PŘIKRÝVKY

Jsou poměrně univerzální a zajistí pohodlný spánek po celý rok, od jara do zimy. Mají dobrou termoregulaci, jsou lehké a vzdušné. Důležitým faktorem je, aby omezovaly noční pocení, takže musejí být schopné dobře odvádět vlhkost od těla. V přechodném období (jaro, podzim) je vhodná silnější přikrývka z vlny nebo vláken o hustotě 350 g/m2.

VYSOCE HŘEJIVÉ PŘIKRÝVKY

Vhodné zejména pro zimní měsíce (pozdní podzim, zima a časné jaro) a chladnější prostory, ale také pro zimomřivé uživatele. Vyznačují se nadýchaností a vysokou hřejivostí, nejteplejší přikrývky mají náplň o hustotě 400 g/m2 a více vláken.. To neznamená, že silnější deka hřeje více. Přikrývka má být hlavně prodyšná a lehká. Mezi materiály, které udrží teplo, patří vlna, peří a mikrovlákno.

HYPOALERGENNÍ PŘIKRÝVKY

Přikrývka pro alergika musí splňovat několik podmínek: materiál, z něhož je vyrobena, musí mít antibakteriální vlastnosti, být odolný vůči roztočům a odolat vysokým teplotám při praní. K nejvhodnějším materiálům patří umělá vlákna navozující pocit prachového peří. Takové přikrývky jsou měkké, vzdušné a lehké.

Prošívané nealergenní přikrývky SCANquilt jsou více než dvacet let vyráběny s nejvyšší péčí a získaly si oblibu pro příjemný omak, trvanlivost a vysokou kvalitu používaných materiálů i zpracování. Při vrstvení jemných pavučin z kvalitních polyesterových prostorově tvarovaných vláken se nepoužívají žádné chemikálie, proto si naše přikrývky zachovávají měkkost, splývavost a objemovou stálost po dlouhou dobu.

Materiál v hlavní roli

Vlastnosti přikrývky nejvíce ovlivní samotný materiál, ze kterého je vyrobena. Tradiční péřové duchny a peřiny z ovčí vlny, mnozí z nás znají ještě z dob našich babiček. V zimě krásně hřejí, zatímco v létě či při nemoci oceníte, že peří dokáže pohlcovat vlhkost a odvádět ji od těla. Navíc tyto peřiny vynikají dlouhou životností. Přestože jsou i dnes tyto produkty velmi oblíbené pro své izolační schopnosti, a v případě ovčí vlny i díky příznivému vlivu na pokožku, pro alergiky jsou zcela nevhodné.

V takovém případě je lepší se sáhnout po přikrývkách z umělého vlákna, které jsou spolehlivým tepelným izolátorem. Výhodou je lehkost přikrývek, cenová dostupnost a nezanedbatelná není ani jejich praktická stránka, jejich údržba je totiž velmi snadná, lze je prát jednoduše v pračce.

Jak vybrat kvalitní péřový výrobek?

Čím je peří větší, tím větší objem zabere, a tím méně ho tedy potřebujeme k naplnění určitého objemu. Důležité je procentuální zastoupení prachového peří, nejkvalitnější deky ho mají 100 %. Rozhodující je i původ peří. Certifikované farmy garantují kvalitu a zdravotní nezávadnost peří a mohou jej používat i alergici. Nejcennější peří pochází ze sibiřských chovů, neboť husy chované v tomto klimatickém pásmu mají peří hustší a kvalitnější. Prachové peří má schopnost udržet přirozenou teplotu těla vytvořením teplotní bariéry v jeho okolí.

Péřové deky a polštáře vybíráme ideálně přímo v obchodě, kde si je můžeme prohlédnout a osahat. Přikrývka i polštář mají být při dotyku načechrané a švy nepropustné, aby nedocházelo k průchodu peří ven. Peří má mít certifikaci kvůli praní a sterilizaci. Barva používaného peří je bílá, ale je normální, je-li v peřině i určitá část tmavšího peří, což nijak nesnižuje jeho kvalitu a je zárukou přírodního výrobku.