FACESTARZdravíPOZOR NA PIVO A ZMRZLINU! NEZAPOMEŇTE NA DOVOLENÉ NA POTRAVINOVOU INTOLERANCI!

POZOR NA PIVO A ZMRZLINU! NEZAPOMEŇTE NA DOVOLENÉ NA POTRAVINOVOU INTOLERANCI!

 

 

Pokazit ji můžou potravinové intolerance a zrovna pivo a zmrzlina jsou rizikové potraviny. Proč?

Co je potravinová intolerance a jak se projevuje?

Trpíte bolestmi hlavy, únavou, migrénou či nadýmáním? Máte kožní či dýchací potíže? Marně si lámete hlavu, čím jsou vaše zdravotní potíže způsobeny? Pak můžete mít právě potravinovou intoleranci. Na rozdíl od alergie, která se projevuje okamžitou reakcí, se příznaky potravinové intolerance můžou dostavit se značným zpožděním – může to dokonce trvat i několik dní.

Proč zrovna pivo a zmrzlina?

Rizikovou surovinou, která je v pivu obsažena, jsou kvasnice. Pokud máte intoleranci na kvasnice, měli byste se vyhnout jak konzumaci piva, tak dalších alkoholických nápojů. Nejvíce kvasnic obsahuje právě pivo, ale také víno, nejméně jich najdete v destilátech.

Kvasnice jsou obsaženy také v pečivu, a pokud reagujete na kvasnice pivovarské, budete reagovat i na ty pekárenské. Jsou dobrým zdrojem vitaminů ze skupiny B, proto je při intoleranci třeba konzumovat jiné potraviny, které jsou na ně bohaté. Vitaminy B-komplexu najdete například v masu, rybách, obilovinách, ořechách a v tmavé zelenině. Růstu kvasinek v organismu také zabrání omezený příjem cukru.

andflickr.com/
Samer Farha

Mezi hůře snášené potraviny se řadí také mléko a vejce. Mléko je obsaženo ve většině druhů zmrzliny, některé druhy obsahují i vejce. U obou těchto potravin se vyskytuje intolerance, a proto je třeba věnovat jim zvýšenou pozornost.

Intolerance mléka se projevuje především nadýmáním, plynatostí, průjmem a bolestmi břicha. Jde o neschopnost těla absorbovat mléčný cukr – laktózu – do trávicího traktu. Ta pak začne v těle kvasit a způsobovat zmíněné potíže. Může jít také o intoleranci na mléčnou bílkovinu. V tom případě je nutné se vyhnout i bezlaktózovým produktům.

Jestliže máte reakci na vejce, rozhodně se před nákupem zmrzliny ujistěte, zda vejce neobsahuje. Nejjistější je vyzkoušet domácí výrobu zmrzliny například z ovoce a ovocných šťáv. Taková zmrzlina osvěží nejlépe a vyhnete se potravinám, které vám můžou způsobovat zdravotní potíže.

Jak se potravinová intolerance pozná?

Vzhledem k tomu, že se příznaky nedostavují ihned, je velmi obtížné určit, zda se jedná o intoleranci některých potravin, nebo jsou potíže způsobené něčím jiným. Existují však testy, které dokážou potravinovou intoleranci spolehlivě odhalit. Tyto testy nejsou hrazené zdravotními pojišťovnami, ale pokud máte na potravinovou intoleranci podezření, určitě se vyplatí nechat se otestovat.

Jednoduchý test na potravinovou intoleranci

Test Food Detective si můžete provést sami v pohodlí svého domova zde. Použití je velmi jednoduché, spolu s testem dostanete instrukce krok za krokem, jak postupovat. Z malého vzorku krve, který si odeberete ze špičky prstu, pomocí testovací sady zjistíte protilátky na konkrétní potraviny již během 40 minut. Pak budete vědět, které potraviny jsou pro vás bezpečné, a kterým byste se měli vyhnout. Zakladní test umožňuje otestovat intoleranci na 59 potravin. Nyní je však v nabídce i rozšířená verze testu, tzv. FOOD PRINT, který rozpozná intoleranci až na 222 potravin. 

Chcete se otestovat? Soutěžte s námi.

and

Máme pro vás jedinečnou příležitost získat Test potravinové intolerance. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku:

Bezlaktózové produkty lze užívat při:

a) intoleranci na mléko

b) intoleranci na mléčnu bílkovinu

c) kdykoli, jsou vždy dobře snášeny

Správné odpovědi zasílejte na emailovou adresu soutez@facestar.cz, do pole předmět přidejte heslo „FoodDetective“, dále nezapomeňte uvést své jméno a příjmení, kontaktní adresu a telefonní spojení. Soutěž probíhá od 28. 7. – 9. 8. 2015 do 24:00h!

 

Související články