FACESTARBydleníPotřebujete ochránit svůj majetek? Řešením jsou bezpečnostní kamery!

Potřebujete ochránit svůj majetek? Řešením jsou bezpečnostní kamery!

To, že žádný dům, byt, chalupa ani kancelář není před zloději v naprostém bezpečí, to je asi jasné. Existují ale způsoby, které jim jejich cestu velmi znepříjemní a zvýší šanci je dopadnout – ideálně při činu. A právě to je to, co nabídne bezpečnostní kamerový systém.

To, že žádný dům, byt, chalupa ani kancelář není před zloději v naprostém bezpečí, to je asi jasné. Existují ale způsoby, které jim jejich cestu velmi znepříjemní a zvýší šanci je dopadnout – ideálně při činu. A právě to je to, co nabídne bezpečnostní kamerový systém.

Pokud uvažujete o tom, že si kamery pořídíte, pak to jistě nechcete udělat jen proto, abyste mohli po krádeži sledovat, jak šikovně si zloděj počínal – i když i to může vést posléze k jeho dopadení a usvědčení. Dnešní kamerové systémy již nejsou ale jen o nahrávání záznamu. Běžně umí on-line i ze záznamu přehrávat video z kamer do počítače nebo do vašeho chytrého telefonu. Rozhodně ale nemusíte u tohoto zařízení číhat na chvíli, kdy a zda přijde zloděj. Řada kamer či rekordérů je vybavena tzv. detekcí pohybu. Při registraci pohybu můžete nastavit spuštění nahrávání a zasílání informace na váš email. Vy se tedy okamžitě můžete svým chytrým telefonem či skrze PC připojit na své kamery a danou situaci řešit.

Jak vybrat kameru?

Výběr zařízení je samozřejmě lepší konzultovat – vybrat si na to odborníky z firmy, která má v tomto oboru zkušenosti. Pro laika by mohlo být oříškem si vybrat, zda zvolit starší analogový standard s jednodušší konfigurací, nebo zvolit kamerový systém typu IP, využívající spojení kamer a nahrávacího zařízení přes počítačovou síť. Existují sice obecná doporučení, se kterými vás seznámíme, ale rada odborníka je v tomto směru nad zlato.

Jak vybrat ten správný systém?

Oba systémy umožnují spojení přes televizi, počítač či chytrý telefon – IP kamery mají výrazně kvalitnější obraz, takže rozeznají detaily i na větší vzdálenost, nabízejí větší uživatelské pohodlí.

Úhly záběru mohou být u obou typů stejné, ale IP systém může stejný prostor ochránit při menším počtu kamer. Úhel záběru vybírejte podle toho, co budou kamery sledovat. Široký záběr 80° s ohniskovou vzdáleností 2,8mm se hodí pro velké nebo dlouhé prostory, jako je například parkoviště, nebo plot. Úzký úhel záběru 45° s ohniskovou vzdáleností 6mm se hodí pro dlouhé vzdálenosti s důležitostí detailů, tedy pro vstupy nebo chodby. Úhel záběru lze u mnohých kamer také mechanicky nastavit – pak se označují jako varifokální.

Analogový systém má jednodušší nastavení systému a je levnější. Záznamy z něj také zaberou méně místa na záznamovém zařízení.

Pokud zmiňujeme cenu, pak je nutné zdůraznit, že systémy mohou zohlednit vaše finanční možnosti – u klasického rodinného domu může cena začínat kolem pěti tisíc a většinou se vejde do dvaceti tisíc, a to bez dalších nákladů, měsíčních paušálů apod.  Pokud byste potřebovali s výběrem kdykoli poradit s odborným týmem firmy 4ISP s.r.o.

Jak nejlépe umístit kameru?

Je sice velmi důležité, jakou kameru nebo systém si vyberete, ale neméně záleží i na tom, jak je umístíte. Tady je pár rad:

Vyberte si místa, která potřebujete ochránit – cenné věci, ale i vstupy do bytu či domu, okna. Při nastavování kamer dejte pozor, aby jejich výhledu nebránil nábytek, venku pak stromy či jiné objekty. Vyhněte se místům, která by mohla být nejen nedostatečně, ale také příliš osvětlena – například zapadajícím sluncem, pouličním osvětlením, nebo světly projíždějících aut. Není vhodné ani příliš prašné prostředí, místo s velkými vibracemi, nebo s vysokonapěťovým rušením.

Jelikož budete od systému očekávat, aby vás informoval online, pak potřebuje i dobré pokrytí pro bezdrátový příjem, nebo možnost běžného připojení kabely. Jestliže hrozí, že by mohl kamery někdo zničit, zneužít nebo ukrást, pak zvolte skryté či maskované místo. Při vícekamerovém systému dbejte na to, aby se zorné pole kamer překrývalo, případně aby jedna kamera měla v záběru druhou. 

Pokud vám tyto základní rady nestačí, pak podrobnější návod získáte na stránkách www.cctv.inshop.cz  v rubrice Jak na to.

K tématu výběru a použití bezpečnostních kamer se ještě vrátíme, protože jsou dobrým způsobem, jak ochránit váš majetek.

Související články