FACESTARBydleníPokojovky kvetou i v zimě! Máme zaručené tipy, jak toho docílit

Pokojovky kvetou i v zimě! Máme zaručené tipy, jak toho docílit

S nástupem podzimu a zimy přichází rozloučení se sluníčkem a teplem. Pohled na rozkvetlé květiny si ale můžete dopřát i během nejchladnějších a nejtemnějších dnů. Stačí jen pěstovat správné druhy pokojových rostlin. Jaké to jsou, jak o ně pečovat a v čem pěstovat?

S nástupem studeného počasí a topné sezóny je třeba zkontrolovat umístění jednotlivých květin. „Oč raději květiny stráví léto na parapetu, při zapnutém topení to pro žádnou rostlinu není to pravé místo. Příliš intenzivní suchý vzduch bude rychle vysušovat substrát, řešením ale rozhodně není zvýšená zálivka. Ta naopak může způsobit počátek zahnívání jemných kořínků a následně pak i celého kořenového balu,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady projektových marketů Hornbach.

Dopřejte proto svým květinám místo se stabilní teplotou a dostatkem světla. Pozor dejte rovněž na vzdálenost od oken. I při sporadickém větrání totiž může rostliny ofouknout a poté je veškerá záchrana marná. Nic nezničí květiny spolehlivěji než ledový vzduch způsobující průvan.

zdroj: Hornbach

Omezte zálivku

Se zálivkou opatrně. Květiny pravidelně kontrolujte, zaměřte se na vlhkost substrátu, ale i na tuhost listů a jejich zbarvení. Přelití obvykle indikují hnědé skvrny na listech, naopak nedostatek závlahy vám dá rostlina najevo celým tělem; povadlé listy i neduživý vzhled napraví pravidelná, a především přiměřená zálivka.

Právě přiměřenost zalévání je nesmírně individuální a neexistuje žádné zlaté pravidlo. Vždy záleží na vlhkosti vzduchu v místnosti, vzdálenosti rostlin od topení a v neposlední řadě samozřejmě na druhu květiny. Obvyklá frekvence zalévání je v zimní období jednou za týden. Pokud si nejste jisti, zda volíte správné množství zálivky, zřiďte si sešit a zapisujte si, kdy a jakým množstvím vody jste rostlinu zalévali.

Přesazujte s mírou

zdroj: Hornbach

Přesazování květin je tradiční činností jarních měsíců, kdy jsou květiny v plné síle a šok z přesazení zvládají snadněji. „Pokud máte rostlinu, které už je květináč malý, ať už proto, že vás zaskočila svým růstem či se jedná o nový přírůstek, jehož nádoba není určena pro dlouhodobé pěstování, nečekejte a květinu přesaďte rovnou. Je to lepší než ji nechat trápit až do jara. Rozhodně však v období vegetativního klidu žádnou rostlinu nehnojte,“ vysvětluje David Benda z Hornbachu.

Škůdci škodí

Vytopené pokoje a jejich klima nahrávají rozmanitým druhům škůdců. Zvlášť otravné jsou malé černé mušky neboli smutnice. Jejich výskyt bývá vyvolán přemokřeným substrátem a boj s nimi není lehký. Krokem číslo jedna je sucho. Zalévejte pokud možno výhradně do podmisky a zeminu nechte zcela vyschnout. Právě v ní totiž mají smutnice nakladená vajíčka a pokud byste jim dodávali vláhu, budou se líhnout další a další mušky. Vhodné je rovněž zasypání substrátu křemičitým pískem, díky čemuž se udusí larvy.

Dalším krokem v boji se smutnicemi jsou lepivé štítky. Na již vylíhnuté smutnice použijte žluté lepivé štítky, které rozmístíte do květináčů. Mušky se na ně nalepí; neustávejte v obměně štítků, dokud se mušky budou objevovat. „Zahubit je třeba všechna stádia výskytu smutnic, například jen pouhé použití žlutých štítků nevyřeší nic, neboť další vajíčka a larvy jsou v zemině u květin,“ varuje Benda.

Pěstební nádoby

Produkty ze sortimentu prodejen Hornbach a e-shopu Hornbach.cz 

Obal na květináč

Pokud se vám nelíbí klasická barva terakoty či byste rádi sladili své květináče do jednoho stylu, zvolte obal na květináč. V široké nabídce můžete vybírat rozmanité barvy, ale i materiály obalů, které se stanou třešničkou vašich interiérů a nechají vyniknout krásu rostlin. Neuděláte chybu, pokud zvolíte obaly v přírodním provedení.

Květinová lopatka for_q

Praktická lopatka je neocenitelný pomocník pro každého pěstitele. Její ergonomický tvar skvěle padne do ruky a kvalitní provedení oceníte při rozmanité péči o květiny. Na květinovou lopatku značky for_q se vztahuje desetiletá záruka, která garantuje její vysokou kvalitu.

Konvička

Praktická konvička na vodu je základ, který by neměl chybět žádnému zdatnému zahradníkovi. Pro zálivku pokojových rostlin je ideální objem nádoby na zalévání od jednoho do maximálně dvoulitrů, aby se s konvičkou snadno manipulovalo. Oceníte rovněž i delší hrdlo, díky němuž se dostanete i na hůře dostupná místa schovaná v listech.

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Související články