Počasí pod psa aneb 5 tipů na focení, když je venku ošklivě

Pryč jsou doby, kdy člověk, aby udělal pěknou fotku, musel s sebou táhnout těžký foťák. Dneska už zvládnete vyfotit dechberoucí snímky s chytrým telefonem. A často ani není třeba chodit daleko. Stačí znát pár fíglů, pohotové oko a můžete mít fotky, které budou ostatní obdivovat. Jak na to?

Zajímavé snímky můžete udělat kdykoli a kdekoli, často když jste zrovna zaneprázdněni nebo třeba jen projíždíte kolem. Nemusíte být ani na exotické dovolené, kolikrát stačí jarní odpoledne na balkóně, a i tak dokážete udělat krásné fotky přírody i momentky z okolního života. Jediné, co potřebujete jsou oči otevřené dokořán a taky kvalitní foťák, ideálně jako součást smartphonu, který člověk nosí stále u sebe.

Třeba Huawei P40 Pro nejen díky jeho fotografickým schopnostem oceňují i profesionální fotografové a je skvělým pomocníkem pro zachycení všech těch okamžiků, které by neměly být zapomenuty. Když navíc při focení budete myslet na pár jednoduchých pravidel, vaše fotky budou konkurovat právě těm od profesionálů.

Se stonásobným digitálním zoomem zvládne focený objekt daleko více přiblížit a zachytit takové množství detailů, které vás překvapí.

Dobrá kompozice

Zapnutí mřížky v režimu fotoaparátu je první věcí, kterou by měl člověk, který chce mít pěkné obrázky, udělat. Nejjednodušší způsob, jak udělat pěknou fotku, je umístit objekt doprostřed snímku, nebo se můžete orientovat podle bodů, kde se potkávají čáry mřížky. „Mřížka nám pomáhá pochopit, kam umístit jednotlivé prvky záběru. Například spodní řádek může být použit pro čáry popředí, horní vodorovná čára pro obzory a mezi nimi je centrální oblast zaostření. Svislé čáry se používají na zvýraznění místa, na které se chceme zaměřit. To může být ve středu, vpravo nebo vlevo, pomocí pravých anebo levých svislých čar,“ říká fotograf a ambasador značky Leica Kristian Dowling a dodává, že obzvláště dramatických výsledků dosáhneme při použití širokoúhlého objektivu, který dokáže zachytit záběr z větší perspektivy.

Také se pokuste vyhnout příliš těsným záběrům, například snímáním širokého okolí. Vaše fotografie budou čistější a zajímavější. Další, podle mnohých fotografů nejlepší a také nejčastěji používaná kompozice fotografie je rozmístění prvků do zlatého řezu. Je to pomyslné rozdělení snímku na devět polí, kdy do některých z nich (jejich průsečíků) umisťujeme (alespoň) část hlavního motivu.

Kouzlo je v detailech

Zachytit gesta a emoce na fotografii je velmi obtížné. Obzvlášť těžké to je, když je fotíte z velké vzdálenosti. Huawei P40 Pro má pro takové snímky formát Super Definition. Místo toho, aby se spoléhal na počet v pixelů, využívají senzory zabudované ve fotoaparátech řady Huawei P40 k zachycení kvalitních snímků svých větších rozměrů a algoritmů umělé inteligence. Se stonásobným digitálním zoomem, který ve světě smartphonů trhá rekordy, zvládne focený objekt daleko více přiblížit a zachytit takové množství detailů, které vás překvapí.

Ten nejlepší snímek

Nejlepší osvětlení pro fotky bývá s profesionálními světly ve studiu nebo venku během krásného dne. Ve skutečnosti je to ale tak, že když chcete udělat pěknou momentku, musíte reagovat ihned a zachytit dobrý okamžik. Jednou z nejčastěji používaných technik pro fotografování okamžiků, je zachycení několika snímků v rychlém sledu. Přestože to může vést k tomu, že jeden z množství snímků může být ten pravý, probírat se desítkami v podstatě stejných obrázků je obtěžující.

Problém řeší funkce Huawei Golden Snap. Při fotografování využívá řada chytrých telefonů HUAWEI P40 algoritmy umělé inteligence, které dokáží sami vybrat postoje a výrazy obličeje, které na fotce vypadají dobře a automaticky uživateli vyberou první tři snímky, které stojí za to upravit a sdílet. Díky tomu krásně zachytíte pohyb i při horším světle skoro jako profík.

Teď nebo nikdy

Ať už plánujete fotografovat ve dne, v noci nebo během magické zlaté hodiny, ať už je fotografovaný objekt blízko nebo v dálce, série Huawei P40 vám umožní snadno zachytit ty nejlepší okamžiky, bez ohledu na to, jak jsou prchavé. A co víc, tahle řada telefonů P40 vždy přesně nastaví a rychle zamkne zaměření na vybraný objekt, takže není třeba zálohovat záběry. Snímač umí zaostřit i na malé objekty, a to i za zhoršených světelných podmínek, takže jsou tyto chytré telefony skvělé pro fotografování mimo jiné i zvířat, kde přináší působivé snímky se zaostřeným hlavním objektem focení a přirozeně rozmazaným pozadím.

Při snímání jasného slunečního světla bych jako první snížil expozici nebo zapnul režim HDR. Je zde také možnost povolit AI (umělou inteligenci) v automatickém režimu. To dodá fotce hloubku a potřebnou dynamiku,“ uvádí Kristian Dowling a radí: „Pokud fotíte se sluncem těsně za hranicí záběru, zacloňte objektiv druhou rukou, podobně jako kdybyste blokovali sluneční světlo z očí. Tím se eliminuje silná záře a obraz bude kontrastnější,” doplňuje.

Udržujte fotoaparát čistý

V neposlední řadě nezapomeňte udržovat sklo objektivu fotoaparátu čisté, abyste mohli těžit ze všech možných funkcí. Jednoduše použijte mikrovlákno nebo jen vlastní svetr. Ale pozor na zipy a další ostré věci, které mohou trvale poškodit sklo fotoaparátu.

Pokud vás focení s Huawei P40 Pro nadchnulo, podívejte se na www.huawei.cz. Díky Huawei AppGallery, najdete spoustu aplikací, které máte rádi a nedokážete si bez nich představit běžný den. Další možností, jak získat své oblíbené aplikace, které jste byli zvyklí používat, je využít aplikaci Phone Clone, která vám zajistí přenos dat z vašeho původního telefonu.