Plot, který roste před očima!

Možná jste uvažovali o výsadbě živého plotu, ale nejste si jisti, zda to není běh na příliš dlouhou trať. Zda se vyplatí léta čekat na to, až bude mít potřebnou výšku a hustotu na to, aby na vás opravdu nikdo neviděl, když se chcete cachtat v bazéně, nebo se opalovat na terase.

Možná jste uvažovali o výsadbě živého plotu, ale nejste si jisti, zda to není běh na příliš dlouhou trať. Zda se vyplatí léta čekat na to, až bude mít potřebnou výšku a hustotu na to, aby na vás opravdu nikdo neviděl, když se chcete cachtat v bazéně, nebo se opalovat na terase.

Odpovědí na takové pochybnosti je ale výsadba živého plotu z velmi rychle rostoucího druhu. Můžete vybírat z mnoha zajímavých rostlin – sibiřský jilm, turkestánský brest, habr… Dobře zvolená rostlina dokáže velmi rychle, někdy již do druhé sezóny, dosáhnoute potřebné výšky, tedy až tří metrů. Jde navíc o druhy nenáročné, daří se jim i ve vyšších nadmořských výškách. Nejsou jedovaté, nemají trny.… Obráží na jaře mezi prvními a naopak mezi posledními před zimou opadávají – habr dokonce neopadává vůbec. Takže pokud stojíte o opravdu kouzelný plot, jsou to ideální kandidáti.

Právě teď je ideální doba!

Jestliže se vám představa živého plotu zamlouvá, není proč otálet. Právě v tuto dobu je ideální čas na výsadbu – vysazuje se buď na začátku vegetativního období, tedy v březnu a dubnu, nebo na jeho konci, tedy na přelomu října a listopadu. 

Jak odborníci radí tento plot vysazovat? Není na tom nic složitého. Stačí v místě výsadby vyhloubit asi třicet centimetrů širokou a třicet centimetrů hlubokou jámu. Její okraje je zbavit trávy a ideálně s přesahem asi patnáct centimetrů zeminu ošetřit herbicidem. Zaručí, že mladé rostliny nebudou mít konkurenci a lépe se jim poroste. 

andSamotné rostliny objednejte raději u specializovaných firem – ručí totiž za kvalitu sazenice a v případě problémů je můžete reklamovat. Pro zajímavost se podívejte například na web Živý plot, kde najdete i mnoho cenných rad.

Jak vysazovat a pečovat?

and

Zakoupené rostliny je dobré nechat venku aklimatizovat, pak z nich odstranit ochrannou fólii a den před výsadbou postavit kořeny do vody. Jednotlivé rostliny by od sebe měly být 20 – 30 centimetrů a sázejte je do trojsponu, tedy tak, aby nebyly v zákrytu, ale na střídačku. Kořeny můžete zasypat zahradnickým substrátem s hnojivem, ale dejte pozor, abyste je nepřehnuli. Pak dosypte zeminou a ušlapejte ji. Pak bohatě zalijte. Konečnou úpravou je zamulčování, které udrží u rostlin vodu, ale také zabrání růstu plevelů.

and

Voda je v první fázi po výsadbě zásadní, nezapomínejte na ni, jejím množstvím vlastně ovlivňujete rychlost růstu. Při nákupu rostlin byste měli dostat podrobné pokyny k tomu, jak a kdy prvně zastřihnout. Většinou to je už pár dní po výsadbě – a nebojte se toho, nepřicházíte o cenné centimetry, naopak rostlině tím dáte šanci, aby se v růstu pořádně rozeběhla a byla krásně hustá. 

and

Zajímá vás, jak byste měli postupovat dál, aby váš pozemek měl opravdu kouzelný živý plot? Pak sledujte náš seriál. Pokud se vám živý plot zdá také jako skvělá varianta, můžete si sazenice ihned objednat zde

and