FACESTARŽivotní stylPĚT NEJČASTĚJŠÍCH ŠKOD, KTERÉ ZPŮSOBUJÍ DĚTI V DOMÁCNOSTI, A JAK JIM PŘEDCHÁZET

PĚT NEJČASTĚJŠÍCH ŠKOD, KTERÉ ZPŮSOBUJÍ DĚTI V DOMÁCNOSTI, A JAK JIM PŘEDCHÁZET

1. Poničená dvířka kuchyňských skříněk a držáky na utěrky

1. Poničená dvířka kuchyňských skříněk a držáky na utěrky

Když děti najdou něco, na co se můžou zavěsit a houpat, zavěsí se na to a zhoupnou. Pokud vašim ratolestem nestačí hřiště, budou to odnášet dvířka kuchyňských skříněk a jiného nábytku. A také držáky na utěrky a na ručníky. Ty bohužel většinou nevydrží tolik jako prolézačky na hřištích.

Řešení: Jsou dny, kdy má každý rodič už dost neustálého „Ne! Slez dolů!“ Oprava dvířek a držáků však není levná záležitost. Na nízká dvířka lze aplikovat jednoduchý „zámek“ z drátu, který je podrží u sebe. Pokud však nechcete pokaždé, když něco ze skříňky potřebujete vyndat, nejprve odstranit zábranu a pak ji tam pokaždé zase umístit (což je jedno možné řešení, alespoň pokud jde o dvířka), nezbývá, než být neústupní. Trpělivost přináší růže.

2. Počmárané zdi

Tento problém zná asi každý, kdo má malé děti. I když máte doma tabuli na kreslení a obrovské množství papíru, holé plochy na zdech budou vaše ratolesti lákat v každém případě.

Řešení: Pořizujte pastelky a fixy, které lze umýt vodou. Pokud používáte permanentní fixy a sharpie, držte je z dosahu dětí. Vyzkoušet můžete i větší plochu natřenou tabulovou barvou nebo jiné místo, kde se dítko může umělecky vyřádit.

3. Hračky v záchodě

Tento problém je o něco menší než držáky na ručníky vytrhané ze zdi, ale když se záchod kvůli hračkám ucpe, nic příjemného to není.

Řešení: Pokud máte toaletu v koupelně, je pravděpodobné, že tam dítko hodí nějakou hračku určenou do vany. Řešením může být během dne hračky umístit z dosahu, například na vyšší poličku. Také je dobré dětem poskytnout alternativu a v horkých letních dnech jim dopřát jiné možnosti, jak si hrát s vodou.

4. Díry a trhliny v roletách

Tohle se stává většinou proto, že malé prstíky rády vklouznou do malých děr, aby se ty díry pak zvětšily, anebo za to můžou hračky s ostřejšími hranami – například větší auta apod.

Řešení: Snažte se rychle každou malou dírku zalepit, aby nelákala k prozkoumání. Také se pokuste dětem zamezit přístup k oknům, hlavně s většími hračkami.

5. Díry ve zdech

Díry ve zdech mají většinou na svědomí různá odrážedla a podobné hračky, na kterých děti jezdí. Jakmile vznikne ve zdi malá díra, dítko už se postará o její zvětšení, stejně jako u rolet.

Řešení: Nenechat děti doma na ničem jezdit. Pokud máte hodně aktivní děti, které potřebují i doma pohyb, zkuste třeba skákadla nebo jiné hračky, které podporují pohyb, ale jsou měkké.

Škody na majetku i na zdraví

Dalšími následky dětských divokých her bývají rozbité křehké předměty či okna a dveřní výplně, ale není výjimkou, že děti zapříčiní i vznik požáru. Pro podobné případy je vhodné zajistit si odpovídající pojištění. Děti navíc můžou nechtěně (například při sportu) způsobit i škody na zdraví.

I domácí mazlíčci způsobují škody

Škody na majetku a na zdraví můžou také způsobit domácí mazlíčci. Škoda bývá v takových případech i v řádu statisíců. Za škodu, kterou způsobí zvíře, je vždy plně odpovědný majitel. S novým občanským zákoníkem přibyla povinnost náhrady nákladů na léčení zvířete, kterému byla škoda způsobena. Pojištění odpovědnosti v občanském životě, které kryje mimo jiné i škody způsobené dětmi či domácími mazlíčky, je letošním tématem kampaně České asociace pojišťoven. „Z průzkumu veřejnosti, který každoročně v rámci kampaně realizujeme, vyplývá, že polovina Čechů sdílí domácnost s dětmi, 39% dotazovaných vlastní psa a jen 36 % respondentů nechová žádné zvíře. Uzavřením pojištění odpovědnosti pokryje klient riziko finančního dopadu za způsobené škody za všechny členy rodiny, žijící ve společné domácnosti, včetně zvířat ,“ konstatuje vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.

Související články