FACESTARMódaPEČUJTE SPRÁVNĚ O SVÉ VLNĚNÉ OBLEČENÍ, ODVDĚČÍ SE VÁM A V MRAZECH...

PEČUJTE SPRÁVNĚ O SVÉ VLNĚNÉ OBLEČENÍ, ODVDĚČÍ SE VÁM A V MRAZECH VÁS BUDE HÝČKAT!

Možná máte za to, že nejlepší je vlněné oblečení dávat do čistírny, jinak se zničí. V čistírně vám oděv jistě vyčistí dobře, ale je to zbytečně nákladné. Vlněné prádlo můžete pohodlněprát i doma, a když budete dodržovat všechny zásady, nemusíte se obávat, že se srazí či jinak poničí.

Možná máte za to, že nejlepší je vlněné oblečení dávat do čistírny, jinak se zničí. V čistírně vám oděv jistě vyčistí dobře, ale je to zbytečně nákladné. Vlněné prádlo můžete pohodlněprát i doma, a když budete dodržovat všechny zásady, nemusíte se obávat, že se srazí či jinak poničí.

1. Vlněné prádlo nikdy nepereme v horké vodě

Voda by měla být vlažná, v horké by se vlna srazila. Také je lepší prát ji v ruce než v pračce, ale pokud má vaše pračka program na vlnu, vyzkoušejte jej – pro jistotu nejprve na takových kouscích oděvu, kterých nebudete litovat, kdyby se k nim pračka nechovala dostatečně jemně.

2. Vlnu nepereme příliš často

Vlna má samočisticí schopnosti. Často stačí ji dobře vyvětrat. Častým praním ji zbytečně vystavujete riziku poničení.

andflickr.com/Stacey

3. Používáme jemné prací prostředky určené na vlnu

Speciální prostředek dávkujeme podle návodu. Před praním vlnu můžeme namočit s trochou octa, který neutralizuje pachpotu.

4. Mokré a vlhké prádlo nemačkáme a nenatahujeme

Vlněné prádlo může snadno změnit tvar, když se k němu během praní budeme chovat nešetrně. Proto je třeba si dávat dobrý pozor, abychom s ním manipulovali opravdu tak, jak si zaslouží.

5. Vlnu neždímáme

Mokré vyprané prádlo zavineme do ručníku a jemně z něj vymačkáme vodu. Potom je vymácháme v čisté vlažné vodě a pak z něj vodu opět jemně vymačkáme.

6. Vlnu nikdy nesušíme na slunci

Vyprané a vymáchané prádlo nevěšíme, ale položíme na sušák či jiný vhodný povrch, který umožňuje cirkulaci vzduchu. Svetr či jiný kousek oděvu dobře narovnáme, aby nebyl nikde pomačkaný, srovnáme rukávy. Sušák s vlněnými oděvy nikdy nestavíme na přímé slunce.

7. Suchý vlněný oděv napařujeme

Napařovačka vlně neublíží, pokud budeme napařovat jemně. Oděv necháme pověšený na ramínku a lehce jej napaříme, aby se vyraovnal. Pak teprve jej složíme a uložíme do skříně.

Je možné sražené vlněné prádlo zase natáhnout do původní velikosti?

Některé ano. Závisí to na druhu vlny a na dalších věcech. Pokud se chcete pokusit sražený svetr či jiný vlněný oděv zase natáhnout, postupujte podle následujících kroků:

1. Namočte oděv do umyvadla s vlažnou vodou a dvěma lžícemi dětského šamponu. Nechte jej namočený asi 15 minut.

2. Vyjměte jej z vody, zaviňte do ručníku a jemně vodu vymačkejte.

3. Připněte jej špendlíky na velkou korkovou nástěnku či podobnou desku a opatrně natahujte. Tento proces opakujte zhruba každé dvě hodiny, natáhněte oděv, znovu přišpendlete a znovu a znovu – dokud neuschne.

andflickr.com/melissann

Jak ukládat vlnu do skříně

1. Vlněné oděvy nikdy nevěšíme na ramínka, vytahaly by se.

2. Do skříně nikdy neukládáme špinavý oděv, mohl by přilákat nezvané návštěvníky.

3. Jak se bránit proti molům?

Kuličky proti molům nepatří k nejlepším řešením. Obsahují chemikálie, které nepříjemně páchnou a jsou škodlivé. Lepší je používat cedrové dřevo a sáčky

4. Vlněné oděvy nikdy nevkládáme do neprodyšných sáčků či krabic, vlna musí dýchat.

5. Životnost vlněných oděvů prodloužíte 24hodinovým vyvětráním poté, co jste je měli na sobě (a předtím, než si je na sebe zase vezmete).

and

 

 

Související články