FACESTARBydleníPalma: exotická rostlina pro úplné začátečníky

Palma: exotická rostlina pro úplné začátečníky

Krásné, exotické a především nenáročné na pěstování to jsou vlastnosti, které dělají z palem ideální rostliny pro domácí pěstování. Každý druh potřebuje jinou péči, ale přitom na tom není nic těžkého. Náš malý průvodce vám s tím pomůže.

Hodně slunce, protože je to tropická rostlina, a málo zálivky, neboť miluje sucho, pokud takhle pěstujete své palmy, nedivte, že vám vydrží jen několik měsíců. 

Pěstovat v bytě můžete například areku nažloutlou, podle které mají palmy svůj botanický název arekovité, až po žumaru, kterou potkáte na dovolené na březích Jadranu. Ale pozor, i když jde o palmy, různé druhy vyžadují různé podmínky. Zatímco některé milují sucho, jiné naopak potřebují pravidelnou zálivku. Víte, které palmy jsou do vašeho bytu ideální?

Místo pro palmy

Pokud jste nato zvyklí, v létě pravidelně a vydatně zalévat, v zimě naopak méně, věřte, že tohle u palem nefunguje. Právě neznalost, jakou rostlinu doma člověk má a jaké podmínky pro život potřebuje, často vede k tomu, že vám palmy nerostou a brzy uhynou. Zatímco některé vyžadují sušší vzduch, a proto jsou ideální do panelákových bytů, jiné je třeba naopak pravidelně rosit.

Stejně tak je chybou dávat palmu k oknům na jižní či západní stranu. Ideální pro jejich pěstování je nepřímé světlo nebo polostín, přímé slunce jim ubližuje!

Pozor také na zálivku a hlavně kvalitu vody, kterou k ní používáte. Palmy jsou v tomto velmi vybíravé a čerstvě natočená z kohoutku jim může ublížit. Ideální je dešťová, nebo odstátá. A také je lepší teplejší než studená. Platí, že by měla mít minimálně tolik stupňů jako substrát. I ten je samozřejmě důležitý. Zpravidla palmám vyhovuje lehký a propustný, ideální je zem smíchaná s příměsí rašeliny a písku. Nezapomeňte vložit na dno drobné kamínky, které vytvoří drenážní vrstvu a zabrání tomu, aby kořeny stály ve vodě a začaly uhnívat!

Než si palmu koupíte, zjistěte si, zda máte ideální podmínky pro její přezimování. Některé mohou zůstat v bytě v teplotách kolem dvaceti stupňů. Mnoho z nich ale potřebují pro odpočinek chladnější prostředí, kde rtuť na teploměru nevyleze výš než na dvanáct až čtrnáct stupňů.

Palmy do bytu

Chcete zkusit doma pěstovat palmy a ještě jste k tomu neměli odvahu nebo se nedařilo? Zkuste to s těmito:

Rajská palma

Patří mezi nejméně náročné palmy, a protože dobře snáší suchý vzduch od topení, je ideální i do panelákových bytů. Stačí jí pravidelná zálivka, pravidelné přihnojování od března do září, a protože nemá ráda chlad, může v bytě zůstat i přes zimu. Pozor ale na přímé slunce, nedělá jí dobře a může zde trpět chorobami, jako jsou puklice, třásněnky nebo svilušky. Raději proto pro ni najděte místo v polostínu. 

  • Rajská palma roste poměrně rychle a zhruba jednou za dva roky bude potřebovat přesadit. Použijte květináč, který bude větší alespoň o jednu velkost nebo o 3 cm. Při přesazování vždy používejte čerstvý substrát.
  • Pokud listy změní barvu, palma se vám snaží něco říct. Žluté znamenají příliš světla, hnědé zase příliš málo světla nebo mnoho vody. Pokud se okraje listů zbarvují dohněda, znamená to, že odumírají. Nezapomeňte se o rostlinu postarat a problematické listy odstřihnout.
  • Rajská palma se rozmnožuje semínky. Řízky nebudou životaschopné. Rozdělením kořenového balu sice můžete rostlinu množit, nejedná se však o bezpečný postup, jelikož při něm rostlina může odumřít.

Datlovník obecný

Také datlovník je ideální pro pěstování v bytě, zvládne i sušší vzduch a chorobami trpí jen výjimečně. V létě mu dopřejte bohatou zálivku a neškodí časté hnojení rozpustnými hnojivy, v zimě ale buďte s vodou opatrní – substrát by neměl přeschnout. Světla se pokuste dát rostlině co nejvíce během celého roku, ale opět pozor na ostré sluneční paprsky. Může být venku, na zimu ji ale budete muset opět stěhovat do bytu, neboť teploty pod 4 °C by ji mohly už poškodit.

Palma horská

Palem se nemusíte vzdát ani v bytech, které mají okna orientovaná jen na východ a sever a bojujete zde o každý sluneční paprsek. Jsou to totiž ideální podmínky pro pěstování palmy horské. Nesnáší slunce. Vyžaduje od vás ale hodně vody, i v zimě jí udržujte kořenový bal vlhký. Přes léto jí vyhovuje běžná pokojová teplota kolem dvaceti stupňů, v zimě má ráda chladnější prostředí, tedy dvanáct až čtrnáct stupňů.

 

Související články