FACESTARSex a vztahyPADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI: CO SE SKRÝVÁ ZA KRITIKOU TOHOTO FENOMÉNU?

PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI: CO SE SKRÝVÁ ZA KRITIKOU TOHOTO FENOMÉNU?

 

 

Přečetla jsem všechny knihy ze série Padesáti odstínů. Tu sérii napsala žena, E. L. James, a já na ní nenacházím nic, co by mělo ženy nějak urážet. Hlavní postavy jsou dospělí lidé, kteří žijí v sexuálním vztahu, jaký jim vyhovuje. Anastasia, hlavní ženská postava, není žádným vězněm proti své vůli. Vztah si vybrala a je v něm spokojená. Je to však pro každého? Není. Pro ni ovšem je takový vztah v pořádku a ostatní to nemůžou odsuzovat. Nezacházíme už jako feministky příliš daleko, když bychom ženám chtěly brát právo vybrat si vztah (sexuální či nikoli), ve kterém je jim dobře?

Upřímně, kdyby nebylo těch knih a filmu, zůstaly by tyhle věci za zavřenými dveřmi (vztahu vymyšlených postav) a nikdo by to neřešil. Chci říct, že je dost možné, že takové vztahy najdeme i mezi lidmi, které známe. Jen o tom nevíme.

Možná si říkáte, jak to můžu vědět. To je prosté. Když jsem byla mladá, rozhodli jsme se s několika přáteli oslavit narozeniny v jednom odlehlém letovisku na Jamajce. Jeli jsme tam ovšem v době, kdy probíhal swingers týden. Bylo mi tehdy dvacet a byla jsem trochu naivní, moc jsem nevěděla, o co se jedná.

I když jsme se s přáteli žádné aktivity týdne nezúčastnili, viděli jsme dost, abychom si dokázali udělat obrázek. Páry, které se podobaly mým prarodičům a přišly na večeři v plné BDSM výstroji s obojky a dalšími doplňky. Potkali jsme tam lidi různých profesí, od učitelů po právníky. Nejvíc mě ale zarazilo to, jak to bylo všechno normální. Převážná většina účastníků byla ve středním věku. Byli to právě takoví lidé, které potkáte v supermarketu.

Díky tomuto zážitku jsem se naučila důležitou věc: nesoudit, co lidé dělají v soukromí. Do toho mi zkrátka nic není. Jestliže jim to dělá dobře, nepřísluší mi to nějak hodnotit. Jsem ráda, že jsem se to naučila už v mládí. Také jsem slyšela, že ve světě BDSM je to často ten submisivní, kdo ve skutečnosti ovládá. Takže ještě než začneme házet kameny: Pomyslete na to, jak byste asi byli překvapení, kdybyste se dozvěděli, co dělají vaši známí v soukromí svého domova, a naopak, kdyby oni věděli, co děláte vy, když si myslíte, že vás nikdo nevidí.

Jestliže kritiky Padesáti odstínů šedi tak zajímá osud Anastasie jako oběti, která vysílá ženám „špatné poselství“, měli by se raději dozvědět o světě BDSM více. Nemusí vidět tak daleko, jak si myslí.

 

 

Související články