Zatímco v době, kdy ještě neexistovaly digitální fotoaparáty, bylo třeba podniknout mnoho složitých kroků ve fotokomoře, abychom získali například fotografie z cest, v dnešní době se můžete o své zážitky podělit okamžitě, i když vás od vašich blízkých dělí stovky či tisíce kilometrů.
Zatímco v době, kdy ještě neexistovaly digitální fotoaparáty, bylo třeba podniknout mnoho složitých kroků ve fotokomoře, abychom získali například fotografie z cest, v dnešní době se můžete o své zážitky podělit okamžitě, i když vás od vašich blízkých dělí stovky či tisíce kilometrů.
Jak na to, abychom mohli fotky sdílet co nejlépe?
Nejde jen o to, aby sdílení fotografií bylo jednoduché. S tím nám pomůže především použitá technika. Jde také o to, abychom vybrali ty nejlepší snímky a zážitek, který na dálku přeneseme k našim blízkým, byl opravdu zajímavý.
Uspořádejte si fotografie
Pomocí různých programů na editaci fotografií můžeme své snímky rychle prohlížet a uspořádat. Ne každý snímek, který pořídíte, stojí za ponechání a za sdílení s ostatními. Vyřaďte nepovedené, nezajímavé a opakující se snímky. Ani babičku nebude bavit dívat se na stále na totéž.
Archivujte originální snímky
Jestliže snímky dále upravujete ve fotoeditoru, nezapomeňte si uložit původní fotografie. Někdy provedete úpravu, která se vám nebude líbit. Časem ji třeba budete chtít použít pro jinou příležitost a upravená fotografie se nebude hodit.
Přetáčejte orientaci
Jestliže fotografujete na výšku, nezapomeňte snímek správně přetočit. Není nic horšího, než při prohlížení fotografií muset natáčet hlavu do strany.
Narovnejte snímky, které jsou nakřivo
Někdy se vám nepovede vyfotit obzor úplně rovný, zkrátka snímek je nakřivo. Před zveřejněním jej srovnejte tak, aby pohled byl pro oko přirozený.
Ořezávejte
Často se na fotografiích vyskytnou věci, které ruší. Část těla turisty, který prošel okolo, oku nelahodící předměty na pozadí a podobně. Nebo se vám nepovede nejlepší kompozice. Ořez zbaví fotky všeho rušivého.
Opravte červené oči
Když fotografujete s bleskem, může se stát, že zornice světlo blesku odrazí, a pak jsou na fotografii vidět červené oči. Skoro všechny programy na editaci fotografií dokážou červené oči odstranit.
Upravte jas a kontrast
Všechny fotoeditory nabízejí funkci úpravy jasu a kontrastu – někdy jsou snímky příliš tmavé a fotografovaný předmět tak nevynikne. Během úpravy sledujte, co se se snímkem děje a zda jste zbytečně nepřišli o některé detaily, nebo zda snímek není příliš zrnitý.
Připravte fotografie pro sdílení
Snímky je nutné pro sdílení upravit. Je třeba je zmenšit a uložit ve formátu, který zmenší i velikost souboru.
Přejmenujte soubory
Název jako 000001234.jpg se velmi těžko pamatuje a neřekne vám, co na snímku je. Místo automaticky přidělených názvů přiřaďte fotografiím takové názvy, podle kterých se snadno zorientujete.
Vyzkoušejte různé efekty
Pro zpestření vyzkoušejte efekty, které různý software na úpravu fotografií nabízí. Můžete si se svými fotografiemi pohrát – přidat do nich text, rámeček, pohrajte si s barvami. Pamatujte však na to, že méně je někdy více.
Sdílejte jednoduše
Kompaktní fotoaparáty Nikon jsou skvěle přenosné v každé kabelce, ale také nabízejí možnost sdílet fotky, a to pomocí aplikace v telefonu nebo v tabletu. Pak stačí se fotoaparátem dotknout chytrého zařízení a fotografie se do něj překopírují. Pak je můžete podle předchozího návodu upravit a sdílet. Nepotřebujete k tomu instalovat žádný složitý software, a dokonce ani kabely.
Touto funkcí disponují fotoaparáty Nikon z řady COOLPIx. Mezi nimi najdete jak malé přístroje do kabelky, tak např. fotoaparát COOLPIX P900 s extrémním 83násobným optickým zoomem, který vám umožní pořídit takové snímky, které za okamžité sdílení opravdu stojí.
andand