FACESTARMódaNEZKAZTE SVÝM DĚTEM CELÝ ŽIVOT VÝBĚREM ŠPATNÉ OBUVI! VÍME, NA CO SI...

NEZKAZTE SVÝM DĚTEM CELÝ ŽIVOT VÝBĚREM ŠPATNÉ OBUVI! VÍME, NA CO SI DÁT POZOR!

Zahýbej tím palcem

Zahýbej tím palcem

Jste zvyklí chodit na nákupy dětských bot bez svých ratolestí? Argument, že přeci znáte jejich přesnou velikost, jen tak neobstojí. Dítě si totiž musí boty vyzkoušet a v prodejně se projít v obou botách. Důležité je při tom sledovat, zda se obuv nevyzouvá na patě. „Číslování někdy nejsou úplně přesná a dětská noha potřebuje správnou velikost. Bota, které padla dítětipřed pár měsíci, již může být malá. U malých dětí roste nohacca o 19 mm za rok. Obuv by měla sedět tak, aby byl palecnohy v přirozené poloze a nebyl tlačen k ostatním prstům,“ říká Veronika Sajdoková z CCC.  Vhodné také není kupovat o číslo větší boty, protože v nich noha klouže a prsty se ničí narážením o přední část obuvi. Bota by měla být vepředu delší než noha cca o 10 mm. Děti mají také sníženou bolestivost nohy, pokud je tedy bota tlačí, nemusí to cítit. Vždy se přesvědčte ručně, jak bota sedí. Nápovědou pak může být zahýbání palcem.

U výběru dětských bot se nikdy neřiďte heslem „to se časem vyšlápne“. Stejně tak se vyvarujte, aby vaše dítě nosilo boty po starších sourozencích. Bota je vždy vytvarovaná podle svého prvního majitele a dalším nositelům může poškodit přirozený tvar chodidla.

and and

Klasické bačkory nejsou vhodné

Pro děti do pěti let se hodí spíše kotníčková obuv, která nohudobře fixuje. Lodičková obuv pro malé děti není příliš vhodná.Klasické bačkory nejsou pro děti také vyhovující, protože nefixují nohu. Nejvhodnější je pásková kotníčková obuv. Dětské nohy mají také tendenci se hodně potit. Vybavte proto jejich boty kvalitní antibakteriální vložkou. „Pro děti jsou ideální boty z prodyšných přírodních materiálů, textilu nebo z usně. Umělé materiály nejsou příliš vhodné, protože nemají prodyšnost a zachovávají si své původní rozměry, tedy nepřizpůsobí se tvaru nohy. Boty vybavte také kvalitní savou vložkou, i v chladném počasí, noha se v přetopených místnostech potí stejně jako v létě.“ dodává Veronika Sajdoková z CCC.  Děti potřebují měkké boty, které se dobře přizpůsobí anatomii nohy, aby nedošlo k pozdější deformaci. Dětská bota také vyžaduje dostatečně vysoký opatek, aby nohu dobře fixoval.

Související články