FACESTARŽivotní stylNEZAPOMÍNEJTE NA OČI! ZÁKAŘNÁ NEMOC VPMD A JEJÍ NELÉČENÍ VEDE K ÚPLNÉMU...

NEZAPOMÍNEJTE NA OČI! ZÁKAŘNÁ NEMOC VPMD A JEJÍ NELÉČENÍ VEDE K ÚPLNÉMU OSLEPNUTÍ!

Je známo, že s věkem roste výskyt celé řady očních chorob. Nejčastější z  nich je věkem podmíněná makulární degenerace – VPMD. Ta je v západním světě nejčastější příčinou slepoty u lidí nad 50 let. Trpí jí 25 až 30 milionů lidí na světě a jejich počet stále vzrůstá.

Je známo, že s věkem roste výskyt celé řady očních chorob. Nejčastější z  nich je věkem podmíněná makulární degenerace – VPMD. Ta je v západním světě nejčastější příčinou slepoty u lidí nad 50 let. Trpí jí 25 až 30 milionů lidí na světě a jejich počet stále vzrůstá.

Co se za zkratkou VPMD přesně skrývá?

Toto onemocnění postihuje centrální část sítnice, což je ta část oka, která je zodpovědná za „přímé“ vidění. Bez něj bychom nemohli rozeznávat obličeje ani vykonávat každodenní aktivity, jako je čtení, psaní, práce na počítači, řízení auta či dívání se na hodinky. Nemoc se zpočátku projevuje nenápadně, a tím je také velmi zákeřná. Prvními příznaky bývá například špatné vidění za tmy nebo mírné zhoršení viditelnosti barev. Lidé s brýlemi tyto příznaky často lehce přehlédnou. Nemoc zpravidla také postihne nejdřív jen jedno oko, proto je obtížné ji včas identifikovat. „Existují dva typy VPMD – tzv. vlhká a suchá forma. Suchá forma je nejčastější typ onemocnění, kterým trpí přibližně 85 % pacientů. Vlhká forma VPMD není tak častá, ale o to je nebezpečnější, protože stojí za většinou případů trvalé ztráty zraku,“ říká MUDr. Miroslav Veith z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Co se při VPMD v oku vlastně děje? V názvu nemoci je použito slovo makula (Macula lutea), jinak řečeno žlutá skvrna. „Jde o žlutavou oblast o průměru asi 5 mm v centru sítnice, přibližně naproti zornici. Ta obsahuje fotoreceptory, buňky citlivé na světlo. Dopadne-li na fotoreceptor světlo, vyšle pomocí nervových buněk signál do mozku. Ten ze signálů sestaví obraz. Pod makulou je vrstva pigmentových buněk, které jsou velmi důležité pro správnou funkci fotoreceptorů. Mezi nimi a fotoreceptory vládne čilá výměna látek. Při VPMD je tato výměna značně zpomalená nebo se dokonce zastavuje úplně. Buňky pak hynou a ostrost vidění se nenávratně zhoršuje,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Veith.

Příčiny VPMD dosud nejsou známy, víme však o mnoha rizikových faktorech, s touto chorobou spojených. Nejvýznamnější z nich je věk. Ostražití by měli být především lidé nad padesát let. Dále hrají roli faktory, jako je rodinná zátěž, pohlaví (u žen je riziko vyšší), světlé oči, vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků, kouření, opalování, špatná strava a obecně nezdravý životní styl.

and

Co proti této nemoci můžeme dělat?

Důležité jsou především preventivní prohlídky u očních lékařů. „Včasným odhalením tohoto onemocnění můžeme díky moderním technologiím postup makulární degenerace mnohdy nejen zastavit, ale zrakovou ostrost dokonce i zlepšit. Pokud je vám více než 50 let, tak byste ke svému očnímu lékaři měli zajít vždy, když cítíte, že se i mírně zhoršil váš zrak,“ uzavírá MUDr. Miroslav Veith z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Související články