FACESTARŽivotní stylNENECHTE SI ZKAZIT SVÁTKY! ZLODĚJI JSOU NA VÁNOCE A SILVESTRA OBZVLÁŠŤ AKTIVNÍ!

NENECHTE SI ZKAZIT SVÁTKY! ZLODĚJI JSOU NA VÁNOCE A SILVESTRA OBZVLÁŠŤ AKTIVNÍ!

Lidé se houfně navštěvují a nikomu není podezřelá přítomnost cizích lidí v domě nebo okolí. To je živná půda pro zloděje. Za loňský prosinec evidovala policie v souhrnu škodu po vloupáních za 186 milionů korun, což je o 10 % více než v roce předchozím,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Lidé se houfně navštěvují a nikomu není podezřelá přítomnost cizích lidí v domě nebo okolí. To je živná půda pro zloděje. Za loňský prosinec evidovala policie v souhrnu škodu po vloupáních za 186 milionů korun, což je o 10 % více než v roce předchozím,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Nepodceňujte zabezpečení bytu

Když na svátky odjíždíte nebo odcházíte na návštěvu k příbuzným, zloději si snadno vytipují prázdný byt a tiše se do něj dostanou. Podle Ivana Pavlíčka ze společnosti Next bývá nejrizikovější doba mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. Zloději do bytů nejčastěji pronikají přes obyčejné vstupní dveře, v nižších podlažích také okny a balkony.

and

Zloději umí do bytu vniknout tiše

V dnešní době zloději ke vloupání do bytu používají sofistikovanější metody než v minulosti. Tzv. SG metoda neboli bumping jim pomůže otevřít zámek během několika vteřin a přitom ho ani nepoškodí. Můžou tedy snadno překvapit rodinu i u štědrovečerní večeře, nebo když lidé po oslavě vyspávají.

Jak se chránit před zloději

1. Pořiďte si alarm

Pokud chcete opravdu svůj majetek a rodinu ochránit, pořízení domácího alarmu by mělo být prvním krokem. Jakmile lupiči narazí na alarm, většinou se ani neobtěžují práci dokončit a utečou.

2. Zabezpečte okna

Jestliže bydlíte v přízemí nebo v nižších patrech, rozhodně byste měli mít okna v pořádku. Prasklá okenní tabulka může představovat riziko i v prvním nebo druhém patře. Na okna, která jsou nízko, se vyplatí pořídit mříže. Rozhodně byste neměli v blízkosti oken nechávat hodnotné věci.

3. Posviťte si na to

Pokud žijete v rodinném domku, určitě se vyplatí mít venkovní světla s čidly pohybu. Pokud se přiblíží nezvaný host, upozorní vás na to. Někdy sice nastane planý poplach kvůli kočce, ale i toto opatření zloděje odrazuje.

4. Udržujte zahradu

Pokud máte zahradu, budou zlodějům poskytovat přerostlé větve stromů snadnou cestu k oknům, do vyšších pater nebo na střechu. Pokud ovšem kolem nejnižších oken zasadíte trnité keře, budete si je držet od těla.

5. Život v domě, i když jste pryč

Pokud odjíždíte, nenechte dům nebo byt vypadat prázdný. Pořiďte si televizi a osvětlení s časovačem. Když se budou rozsvěcet světla či televizní obrazovky v různou dobu v různých místnostech, nebude to nápadné.

6. Zkuste si zahrát na lupiče

Zamyslete se nad tím, jak by bylo nejjednodušší se do vaší domácnosti vloupat. Může vám pomoci i někdo známý – společně přijdete na víc možností a lépe svůj domov zabezpečíte

7. Bezpečnostní dveře

Pokud budete mít bezpečnostní dveře v minimálně třetí až čtvrté bezpečnostní třídě, budete moci rozhodně spát klidněji. Takové dveře totiž už dají velkou práci překonat. V každém případě vždy dveře zamykejte, a to, i když jste doma.

Související články