FACESTARŽivotní stylNEJVYŠŠÍ ČAS NA KONTROLU AUTOLÉKÁRNIČKY NEŽ VYRAZÍTE K MOŘI!

NEJVYŠŠÍ ČAS NA KONTROLU AUTOLÉKÁRNIČKY NEŽ VYRAZÍTE K MOŘI!

Před čtyřmi lety vešla v platnost novela vyhlášky, která určuje obsah autolékárniček, takže dle odhadu řidiči nakoupili 4,8 milionů autolékárniček s novým složením a v tomto roce některé z nich budou exspirovat. „Předpokládáme, že letos končí lhůta použitelnosti zhruba 3,9 milionu autolékárniček, které čeští řidiči vozí v autech,“ říká Luděk Ogoun ze společnosti HARTMANN – RICO, předního výrobce zdravotnického materiálu.

Před čtyřmi lety vešla v platnost novela vyhlášky, která určuje obsah autolékárniček, takže dle odhadu řidiči nakoupili 4,8 milionů autolékárniček s novým složením a v tomto roce některé z nich budou exspirovat. „Předpokládáme, že letos končí lhůta použitelnosti zhruba 3,9 milionu autolékárniček, které čeští řidiči vozí v autech,“ říká Luděk Ogoun ze společnosti HARTMANN – RICO, předního výrobce zdravotnického materiálu.

Jak se tedy vyhnout pokutě? Datum exspirace zdravotnického materiálu uvnitř lékárničky, ale i doba použitelnosti autolékárničky samotné se rozhodně vyplatí zkontrolovat. Za prošlou lékárničku totiž hrozí řidičům podle zákona pokuta až do výše dvou tisíc korun. Informace o exspiraci by měla být součástí každé autolékárničky, ale řidiči by měli věnovat pozornost také exspiraci jednotlivých komponent. Stačí, aby jediná z nich byla prošlá, a autolékárnička již předpisům nevyhovuje. Ačkoli podle zákona musí být obsah autolékárniček vždy totožný, kvalitu zdravotnického materiálu nijak neurčuje. Můžete proto snadno narazit na autolékárničky, kde náplasti nelepí, nůžky jsou tupé, obvazy nedostatečně pevné, apod. Autolékárničky se také mohou lišit lhůtou použití zdravotnického materiálu, a tedy potřeby jeho dřívější výměny. Ty s kvalitnější výbavou mají dobu použití aspoň 48 měsíců. A jakou lékárničku tedy koupit? Pokud má prodejce k dispozici rozbalený vzorek, nebojte se do něj nahlédnout a jednotlivé komponenty zkontrolovat.

5 tipů pro výběr správné lékárničky

Obal autolékárničky se musí dát rychle a bezproblémově otevřít i zavřít
Preferujte výrobky s jasně vyznačenou lhůtou exspirace. U kvalitnějších autolékárniček to zpravidla bývá 48 měsíců
Zárukou kvality je samozřejmě i důvěryhodný výrobce autolékárničky
Jednotlivé položky autolékárničky jsou zabalené do igelitu, přehledně poskládané a dobře označené
Autolékárničky obsahuje přehledný graficky zpracovaný manuál první pomoci

and

Při nákupu nové autolékárničky se řidiči mohou řídit doporučením záchranářů z Olomouckého kraje. Testovali 11 typů dostupných autolékárniček. Všechny sice dostály vyhlášce, nicméně kvalitou zdravotnického materiálu se lišily. Některé měly nekvalitní obvazový materiál, který byl zbytečně pružný a měl málo savé polštářky. Také se několikrát objevily náplasti nízké kvality s nedostatečnou lepivostí. A zaškrcovadlo nebylo smotané, ale skládané, což v praxi vede k horší manipulaci se zaškrcovadlem při jeho aplikaci na zraněnou končetinu. Pro bezpečnost při poskytování první pomoci jsou velmi důležité rukavice. Žel v testu se našly i takové, do kterých by se zachránce v případě potřeby nedostal: buď byly příliš malé, nebo slepené. Důležitou radou záchranářů je lékárničku prozkoumat ještě před uložením do automobilu. „Po nákupu radíme lékárničku rozbalit a seznámit se s jejím obsahem, nevozit ji v autě zalisovanou ještě ve fólii z obchodu,“ říká Petr Matouch ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Nejvyšší hodnocení od olomouckých záchranářů získala Autolékárnička HARTMANN – RICO. Vynikala především v přehlednosti zabalených položek v autolékárničce, v lepivosti a dobré trhatelnosti náplasti v cívce bez použití nůžek nebo ve snadnosti rozbalení a použití škrticího obinadla. K dostání je hned ve třech barevných provedeních v bílém, červeném a modrém.

Obsah autolékárničky určuje vyhláška o povinné výbavě automobilů č. 341/2002 Sb. Poslední novelizace vyhlášky se uskutečnila v září 2009, upravila obsah autolékárničky s platností od roku 2011. Dle vyhlášky má autolékárnička obsahovat:

Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/cm2) – 3 ks
Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře min. 8 cm, savost min. 800 g/cm2) – 3 ks
Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran 960 x 1360 x 960 mm) – 2 ks
Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost7 N/25 mm) – 1 ks
Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm) – 6 ks
Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm) – 1 ks
Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm) – 1 ks
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu – 1ks
Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka min. 14 cm

 

and

Související články