FACESTARŽivotní stylNEBAVÍ VÁS NOSTI BRÝLE? ZKUSTE KONEČNĚ KONTAKTNÍ ČOČKY! TŘEBA JEN NA JEDEN...

NEBAVÍ VÁS NOSTI BRÝLE? ZKUSTE KONEČNĚ KONTAKTNÍ ČOČKY! TŘEBA JEN NA JEDEN DEN

 

 

Jak začít s kontaktními čočkami?

and

Vždy byste měli začít schůzkou s očním specialistou. Máte na výběr navštívit optometristu v oční optice nebo očního lékaře. To jsou proškoleni specialisté na kontaktní čočky. Nejprve absolvujete vyšetření zraku, stavu očí a krátký rozhovor, aby odborník rozpoznal vaše očekávání. Na tomto základě vybere vhodnou kontaktní čočku. Stěžejním bodem této návštěvy je zácvik v používání kontaktních čoček. Při odchodu musíte být schopni čočku si bezpečně nasadit, vyjmout a také o ni správně pečovat.

Zákazník odchází s jedním párem čoček, v případě jednodenních čoček to bývá více párů. Ke specialistovi se vrací zhruba po prvním týdnu nošení, aby absolvoval kontrolní vyšetření. Ani kontaktním čočkám se nevyhnul nástup internetových obchodů. Musíme však upozornit všechny nakupující na internetu, že by měli alespoň 1x za půl roku vyhledat svého očního specialistu a nechat si vyšetřit zrak!

Co se nabízí?

Výběr mezi kontaktními čočkami je veliký. Lze volit mezi čočkami jednodenními či měsíčními. „Nejedná se ale o počet dnů, tedy kolikrát si je můžete vzít, avšak o dobu jejich životnosti po otevření,“ upozorňuje Petr Vykypěl, optometrista společnosti Alcon s tím, že čočky by se neměly vyhazovat až na konci cyklu, ale spíše o něco dříve. „Ztrácejí totiž svoje vlastnosti, což člověk nepozná. Především je to prodyšnost pro kyslík a také mohou měnit rozměr. Pokud tedy chcete nosit čočky jen třikrát týdně či méně často, poohlédněte se po těch na jedno použití,“ doporučuje.

K dispozici jsou jednodenní čočky – kontaktní čočky Dailies Total1, první kontaktní čočky s proměnným obsahem vody a vysokou kluzkostí. Právě díky vysoké kluzkosti jsou tyto kontaktní čočky také mimořádně prodyšné. „Znamená to, že čočkou může procházet více kyslíku, což je důležité pro zdravé nošení kontaktních čoček,“ uvádí Petr Vykypěl. Dobře zvlhčené kontaktní čočky ocení nejen všichni aktivní i rekreační sportovci, ale jsou vhodné i na cestování letadlem, dovolené nebo při pobytu v klimatizovaných prostorách.

Jednodenní čočky oceňují i celebrity

and

„V poslední době nosím už jen jednodenní a hodlám u nich zůstat, vyhovují mi při mých představeních, ale i při jízdě na kole nebo plavání. Většinou o tom, že mám čočky ani nevím, jsou měkké a pohodlné a manipulace s nimi je pro mě rutina. Nikdy jsem neměla s nošením čoček potíže. A navíc kombinace kontaktních čoček a slunečních brýlí nemá chybu,“ uvádí zpěvačka Monika Absolonová.

Kontaktní čočky toho umějí víc

Kontaktní čočky mohou kromě běžného dioptrického provedení korigovat i presbyopii, tzv. vadu krátkých rukou. Takové multifokální kontaktní jsou speciálně navrženy tak, aby umožňovaly plynulý přechod z blízka přes střední vzdálenost do dálky. Mají ideální vlastnosti pro řízení auta, používání mobilního telefonu, práci na počítači či sledování televize.

Základní pravidlo je však pro všechny stejné – nikdy nenakupujte čočky „naslepo“! Výběr vhodných kontaktních čoček a režim nošení je vždy nutné konzultovat s očním lékařem nebo optometristou.              

and

Související články