FACESTARReceptyNAKUPUJTE KVALITNĚ! JAK NAKOUPIT POTRAVINY, ABYSTE SI POCHUTNALI?

NAKUPUJTE KVALITNĚ! JAK NAKOUPIT POTRAVINY, ABYSTE SI POCHUTNALI?

 

 

Čas šetříte za cenu menší kvality

Naprostá většina z nás nakupuje potraviny v supermarketech, hypermarketech a diskontech. Zde nakoupíme pod jednou střechou vše potřebné, což jsme po revoluci tak uvítali. Už žádné malé obchody a ztrácení času v chození po obchodech, zajásali jsme! Bohužel, jak se ukazuje, i zde platí něco za  něco. Za to, že ušetříme čas, zaplatíme totiž horší kvalitou nakupovaných potravin. Prodejní řetězce je nakupují ve velkém, často  od zahraničních dodavatelů. Takže místo českých vyzrálých rajčat zde i v létě koupíte ta španělská, která putovala tisíce kilometrů.

Kvalitu, ne kvantitu

Velmi často zaznívá argument, že kvalitní zboží je velmi drahé a že „běžní“ lidé na něj nemají. Což je zvláštní, když každý druhý „běžný“ člověk se běžně stravuje v řetězcích typu McDonald, kde je jídlo, co se týká poměru cena výkon velmi drahé a většinou připravované ze zmrazených polotovarů. Ano, šunka, ve které je 95% masa nestojí méně než 20 korun, ale pokud tuto cenu přepočtete na živiny, zde tedy na maso, je rozhodně levnější než drůbeží šunka v akci, nebo třeba chemicky růžový gothaj. Bohužel, plný talíř u nás stále znamená něco více, než dobrý talíř…

Specializovaných obchodů, kde nakoupíte kvalitní maso, uzeniny, ovoce, pečivo, nebo mléčné výrobky je stále jako šafránu a v menších městech až na výjimky prakticky neexistují. Nejčastěji můžeme takto koupit sýry, které jsou sice opravdu dražší, ale chuťový rozdíl je prostě neporovnatelný… Objevují se také rodinné pekárny, či třeba farmářské obchody, kde můžete koupit lokální zeleninu.

Jak nakupovat v supermarketu

Přiznejme si, někdy prostě nemáme čas na to, abychom se pídili po malých specializovaných obchodech. Pokud budete dodržovat určité zásady, můžete i v řetězci nakoupit dobře. V první řadě si dobře pročtěte, co stojí na etiketě – obsah masa, soli, cukru, podíl umělých sladidel, nebo „éčka“. Nenechejte se zmást označením – v obchodě třeba můžete najít výrobek s názvem „Plátkáč“, který se sýrem nemá vůbec nic společného, je vyroben z palmového oleje! Uvědomte si, co chcete doopravdy koupit a z čeho se výrobek má skládat.

Třeba šlehačka ze ztuženého rostlinného tuku není rozhodně šlehačka! Právě na mléčných výrobcích se šidí nejvíce, proto si na jejich složení dejte dobrý pozor. Nenechejte se opít rohlíkem v podobě různých zámek kvality, v mnoha případech kritéria pro jejich udělení značně klesla. Třeba káva s označením Český výrobek mluví za vše. Rozhodně se nezapomeňte podívat na záruční lhůtu!

Tip redakce

Chcete tip na prima místo, kde nakoupíte různé druhy potravin na jednom místě a přitom v opravdu skvělé kvalitě? Možná jste se zatoulali v pražské Dlouhé ulici do Tržnice a nestačili zírat. Pod jednou střechou zde totiž nakoupíte vše možné – pečivo, víno, pivo, mléčné výrobky, olivové oleje stáčené do přinesených lahví, uzeniny… Už samotný výběr je zážitek, jídlo můžete také ochutnat. Nově se podobná tržnice otevírá také v pražských Kunraticích v ulici K Libuši 2, kde si můžete dát sklenku vína, šálek kávy, pochutnat si na čerstvém sendviči a poté spokojeně nakoupit, co potřebujete. A to vše až do 22. hodiny večer.

Související články