FACESTARBydleníMýty a fakta o chytrém vytápění: co dělat, pokud chcete ušetřit

Mýty a fakta o chytrém vytápění: co dělat, pokud chcete ušetřit

Stále vice Čechů si do svých domovů pořizují chytrá řešení pro vytápění. Důvod je jednoduchý, uživatelé díky nim ušetří a zlepší svůj komfort. Mnoho lidí ale stále o jejich koupi pochybuje. Je na čase tak vyvrátit pět nejčastějších mýtů o chytrém vytápění.

  1. Chytrá řešení pro vytápění jsou drahá

Produkty pro chytrou domácnost, a to zejména řešení pro vytápění, by měly být považovány za investici. Díky plánům vytápění a vzdálenému ovládání si uživatelé vytápí svoji domácnost, jen když je to nutné.

V závislosti na zvycích a životním stylu každého uživatele se tato investice zpětně vyplatí. Podle průzkumu společnosti Netatmo, až 3 ze 4 uživatelů chytrých řešení pro vytápění pocítili díky těmto zařízením úspory na svých účtech (Průzkum spokojenosti Netatmo, 2018).

  1. Chytrá řešení pro vytápění je obtížné nainstalovat

Výrobci řešení pro chytrou domácnost se neustále snaží poskytnout svým uživatelům, co nejjednodušší instalaci bez nutnosti volat profesionála. Časté bývají podrobné návody a videa, které uživatele provedou celým procesem instalace. Výměna klasické radiátorové hlavice za inteligentní zabere jen několik minut. Poté stačí uživatelům nastavit zařízení pomocí příslušné aplikace a vše je připravenou k použití.

  1. Chytrá řešení pro vytápění je komplikované používat

Ti, kdo nejsou zvyklí na nové technologie, mohou být přesvědčení, že je ovládání zařízení pro chytrou domácnost komplikované. Skutečnost ale svědčí o opaku. Stačí mít chytrý telefon, tablet či počítat a k tomu staženou aplikaci.

zdroj: Netatmo

Uživatelé si nastaví základní parametry jako požadovanou teplotu v jednotlivých místnostech, nebo čas, kdy by mělo být vytápění vypnuté. Některé aplikace jako je třeba Energy od Netatmo jsou dokonce dostupné i v češtině, což řadě uživatelům jejich ovládání zjednoduší.

  1. Chytrá řešení pro vytápění nespolupracují se starými systémy vytápění

Společnosti, které vyvíjejí řešení pro chytrou domácnost jsou si moc dobře vědomi, že mnoho domů a bytů je vybaveno topnými systémy starými desítky let. Proto usilují o to, aby jejich zařízení podporovala co nejvíce systémů. Například balení inteligentních termostatických hlavic jsou často vybaveny sadou adaptérů, aby se zajistilo, že budou pasovat k různým velikostem radiátorových ventilů.

Někteří výrobci jako například Netatmo, mají navíc online nástroj, pomocí kterého si uživatelé mohou ověřit, zda jsou jejich radiátory a kotle kompatibilní s řešeními od Netatmo.

  1. Chytrá řešení pro vytápění sbírají osobní data a jsou tak zranitelná vůči kybernetickým útokům

Většina výrobců chytrých zařízení pro domácnost si je vědoma vysoké důležitosti ochrany osobních údajů a zabezpečení. Obvykle shromažďují pouze užitečná data a chrání je šifrovanou komunikací či pravidelnými aktualizacemi softwaru. Například Inteligentní termostat by neměl sbírat osobní údaje týkající se jména uživatele, jeho věku či pracoviště. Výrobci by měli vyžadovat jen relevantní data, která mohou pomoci při zvyšování pohodlí domova.

Související články