FACESTARŽivotní stylMINERÁLY DŮLEŽITÉ V TĚHOTENSTVÍ: NECHYBÍ VÁM NĚCO?

MINERÁLY DŮLEŽITÉ V TĚHOTENSTVÍ: NECHYBÍ VÁM NĚCO?

Které látky to jsou?

Které látky to jsou?

Jód je potřebný pro správnou funkci štítné žlázy, ale také pro vývoj intelektu miminka. Při jeho nedostatku může dojít k narušení vývoje mozku a z něj pak plynou poruchy růstu a snížení inteligence až mentální retardace. Jód je obsažen v mořských plodech a rybách, ale také například v meruňkách, třešních a višních.

Vápník (kalcium) zajišťuje zdravý růst kostí a zubů, ale také nervů, svalů a srdce. Důležité je, že pro jeho vstřebání je nutný vitamin D, který se v našem těle tvoří působením slunečního záření.

Nedostatek vápníku v těhotenství neohrožuje vážně přímo vývoj plodu, více je ohrožena matka, a to vysokým krevním tlakem a preeklampsií, což je závažné onemocnění placenty, které pak může ohrozit na životě jak matku, tak plod. Vysokým obsahem vápníku jsou známé především mléčné výrobky, ale jeho nejlepším zdrojem je mák. Významně je obsažen také v oříšcích a různých semínkách, v rybách, zelenině a sójových výrobcích, jako je tofu.

Železo je zásadní pro tvorbu krve. Bývá podáváno ženám s jeho nedostatkem, který prokáže krevní test. Je obsaženo v zelenině, ovoci, drůbeži, mase a také v chlebu.

Hořčík (magnézium) je též důležitým stopovým prvkem. Potřebujeme ho k metabolismu bílkovin, cukrů a tuků a zabezpečuje správnou činnost srdce. V těhotenství je podstatný pro správnou činnost svalů a nervů, pomáhá od svalových křečí a příznivě ovlivňuje i psychiku ženy. Jeho nedostatek může vést k předčasným silným stahům dělohy, k poruchám funkce placenty a také k příliš nízké porodní hmotnosti dítěte, která pak může mít další vážné následky (např. potíže s dýcháním, zrakem nebo motorikou).

Přírodním zdrojem hořčíku jsou banány, ananas, datle, ořechy, kukuřice, luštěniny a pohanková mouka. Všechny tyto prospěšné látky je však třeba organismu dodávat v potřebném množství. Abychom zajistili jejich optimální dávkování, mohou nám pomoci potravinové doplňky přímo určené těhotným ženám.

and and

GS Mamavit všechny zmíněné látky i důležité vitaminy obsahuje ve vyváženém množství. GS Mamavit Prefolin + DHA a EPA navíc obsahuje esenciální mastné kyseliny, které přispívají k vývoji očí a mozku plodu. Složení obou variant GS Mamavitu bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí. Jeho užívání dá ženě jistotu, že organismus i nenarozené miminko dostává správné a vyvážené denní množství vitamínů a minerálních látek.

 

Související články